Szerdai brüsszeli közleménye szerint az Európai Unió végrehajtó szerve – amely az állami támogatásokra vonatkozó szabályozás alapján vizsgálta a programot – „egyetért azzal, hogy a finanszírozási rendszer közös érdekeket szolgál, és megfelelő biztosítékokkal minimálisra csökkenti a hivatásos sportegyesületek közötti verseny torzulásának lehetőségét".
„A hivatásos sportegyesületek által használt sportlétesítmények állami finanszírozása egyértelműen az állami támogatásra vonatkozó uniós szabályok hatálya alá esik" – jelentette ki Joaquín Almunia, a brüsszeli bizottság versenypolitikáért felelős tagja. Hozzátette: „Ugyanakkor meggyőződésem, hogy a magyar támogatási program megfelelő biztosítékokkal segíti elő a verseny torzulásának korlátozását illetve azt, hogy a program haszonélvezői nagy mértékben az állampolgárok legyenek."
Az idén elfogadott program az állampolgárok sporttevékenységekben való részvételének arányát hivatott növelni – emlékeztet a közlemény. A parlament júniusi döntése értelmében társaságiadó-kedvezményt kapnak azok a vállalkozások, amelyek látvány-csapatsportot támogatnak. E csapatsportok közé tartozik a labdarúgás, a kézilabda, a kosárlabda, a vízilabda és a jégkorong.
Ahhoz, hogy a hivatásos sportegyesületek a program keretein belül támogatáshoz jussanak, olyan stratégiát kell kialakítaniuk, amely a közösség érdekeit szolgáló kezdeményezéseket foglal magában, például tömegsportprogramok szervezését, utánpótlás-nevelést vagy bizonyos idősávokban a sportlétesítmények biztosítását a helyi lakosság számára – áll a közleményben.
Mivel a magyarországi sportlétesítmények közel kilencvenszázaléka köztulajdonban van, a hivatásos sportegyesületek is döntően köztulajdonba fognak beruházni – írta indoklásában a bizottság. Ezenfelül a létesítmények használatáért megfelelő díjat kell majd fizetniük, illetve minden további állami segítséggel megvalósított beruházás tükröződni fog a bérleti díjakban. Továbbá a támogatási program keretében állami támogatásban részesülő valamennyi sportlétesítmény több célra használandó központ lesz, amely sportrendezvényeken kívül egyéb rendezvények megtartására is alkalmas.
Magyarország szigorú felügyeleti és ellenőrzési mechanizmust vezetett be a támogatási program megfelelő megvalósításának biztosítása érdekében, és évente jelentést fog tenni az Európai Bizottságnak – derül még ki a közleményből.