Francia szépség, túl merész dresszek, magyar remények: kezdődik az rg-vb!

Vágólapra másolva!
2011.09.19. 13:44
null
Vass Dóra a pódiumedzésen (Fotó: Tom Theobald, <a href="http://www.tomtheobald.com/" target="_blank">www.tomtheobald.com</a>)
Címkék
Hétfőn a karika és labda selejtezőivel megkezdődött a 31. ritmikusgimnasztika-világbajnokság a franciaországi Montpellier-ben, amely kiemelt fontosságú esemény a tornászok számára, hiszen olimpiai kvalifikációs torna is egyben. A francia városban vasárnapig tartanak a küzdelmek, a Digi Sport Plus élő közvetítést ad az összes egyéni döntőről kedden, csütörtökön (szerenkénti finálék) és pénteken (egyéni összetett). A magyar színeket egyéniben Vass Dóra, Forray Fanni és Szalóki Violetta képviseli, kéziszercsapatunk Buda Julianna, Hauser Judith, Katona Barbara, Kohlhoffer Fanni, Korom Anna, Topic Dária (tartalék: Miklós Dominika, Szkokán Mónika) összeállításban lép szőnyegre.

 

A sport és nőiesség egyhetes ünnepének ad helyszínt Montpellier: a 2010-ben átadott „zöld” sportcsarnokban 54 ország 283 tornásza lép szőnyegre az olimpiai kvalifikációs ritmikusgimnasztika-világbajnokságon. A 2011-es Eb-n alaposan megborult a papírforma több esetben is – ez igen ritka a sportágban –, így aztán több világklasszisnak is presztízskérdés a jó szereplés. Már csak azért is, mert a bírók nagyon figyelnek az olimpia előtti évben…

Jevgenyija Kanajeva a vb előtti szöuli verseny gáláján 
(Fotó: Reuters)
Jevgenyija Kanajeva a vb előtti szöuli verseny gáláján (Fotó: Reuters)

Aki javítana: Aki Minszkben, a kontinensviadalon a leginkább szívhatta a fogát, az Jevgenyija Kanajeva volt. Az orosz világklasszis uralma megkérdőjelezhetetlennek tűnt, pláne, hogy a kötélidegzetű Kanajeva igen ritkán hibázik – az Eb-n ehhez képest élete egyik legrosszabb versenyén esett túl. Az olimpiai címvédő, tizenegyszeres világbajnok, tizenkétszeres Európa-bajnok világklasszis ugyan három aranyat (egyéni csapat, karika, szalag) begyűjtött, viszont labdával megelőzte a hazaiak kedvence, a két szerrel is Európa-bajnoki címet szerző Ljubov Csarkasina, a buzogányfináléban meg bakizott, és csak hatodik lett.

Ez Kanajeva szintjén finoman fogalmazva sem számít jó eredménynek, és az sem tesz jót neki, hogy hegemóniája épp az olimpia előtt ingott meg – ha nem állítja vissza, Londonban is meleg lehet neki a helyzet. Pedig ő lenne az rg-történet első tornásza, aki meg tudja védeni olimpiai címét – ez korábban a sportág korszakos egyéniségeinek sem sikerült.

Mint az oroszok…: Az rg-ben az aranyérmesek annyian szoktak lenni, mint az oroszok, merthogy az első számú sportági nagyhatalom igen gyakran tarol. Minszkben ez is „bukott”, a megszerezhető hat aranyból csak négy landolt az oroszoknál, ebből az egyéni csapatarany annyira papírforma volt, hogy alighanem a válogatott Szibéria felé indul, ha nem jött volna össze.

Alice Dufour, a vb-kisfilm főszereplője 
(Fotó: Olivier Aubrais)
Alice Dufour, a vb-kisfilm főszereplője (Fotó: Olivier Aubrais)

Már csak azért is, mert Novoszibirszkben van az egyik központi edzőtábor…

Az oroszok 2007 óta tartó teljes európai hegemóniája tehát megtört a kontinensviadalon, kérdés, hogy a világbajnokságon helyre tudják-e ezt állítani.

Az egyéni csapatverseny biztosan az oroszoké, a 2010-es vb-n az összes arany (és az egyéni döntőkben az összes ezüst is) az övék lett, a teljes tarolást az olaszok nagy kedvencei akadályozták meg, együttes kéziszercsapatuk elvitte az összetett aranyat.

Egyéni összetettben 1995 óta (akkor a bolgár Maria Petrova győzött) csak orosz és ukrán elsőség született, most nehéz elképzelni, hogy ne orosz tornász álljon a dobogó legfelső fokára, lévén Anna Besszonova visszavonulása óta az ukránok nem tudnak hasonló képességű klasszist versenybe küldeni, a fehérorosz riválisok pedig négy szeren keresztül nem valószínű, hogy állják a versenyt.


A szerenkénti döntőkben azért korántsem biztos a négy orosz arany, a kéziszercsapatok versenye meg hírhedten kiszámíthatatlan tud lenni a sok hibalehetőség miatt – Olaszország, Fehéroroszország és Azerbajdzsán is kihasználhatja az esetleges orosz bakikat.

Forray Fanni az Eb-n (Fotó: Imago)
Forray Fanni az Eb-n (Fotó: Imago)

A magyarok és az olimpia: A magyar versenyzők közül Vass Dórának és az együttes kéziszercsapatnak célkitűzés a 2012-es olimpiai kvalifikáció.

A jobb esélye a forma alapján Vass Dórának van erre, bár a közvetlen kvalifikáció hatalmas pozitív meglepetés lenne. Az egyéni összetett első tizenöt helyezettje jut ki Londonba, egy országból legfeljebb ketten szerezhetnek kvótát. Vass Dóra 2009-ben és 2010-ben is épp bejutott az egyéni összetett huszonnégyes döntőjébe, ez most is reális cél lehet a számára, viszont a tizenöt közé kerülés hatalmas ugrás lenne.

Reálisan az várható tőle, hogy kivívja az olimpiai kvalifikációs tesztverseny jogát (2012. január, London), és azon megszerezhet egyet a fennmaradó öt kvótából, amelyekért húsz tornász (a vb 16–24. helyezettjei és az őket követő legjobb 11) verseng.

A kéziszercsapatok közül az első hat kerül ki az olimpiára közvetlenül a világbajnokságról, ezt alighanem a „nagyok” el is viszik. A rendkívül magas rizikójú gyakorlatok miatt itt azért előfordulhatnak meglepetések…

A magyar lányok célja az lehet, hogy bekerüljenek az első tizenkettő közé, ugyanis a vb 7–12. helyezett csapatai mehetnek Londonba a fennmaradó négy kvótáért megküzdeni. Igen nehéz lesz, mivel több rivális nagyot javult az előző kétéves ciklushoz képest, a magyar válogatott pedig jelenleg a 17. a világranglistán – a kvótaszerzéshez (szinte) hibátlan gyakorlatok kellenének. És esetleg a riválisok hibái.

 

MIKOR A DRESSZ TÚL MERÉSZ – ÉRDEKESSÉGEK

+ Jó néhány olyan nemzet is indít versenyzőket, amelyek rg-hagyományai minimálisak – indul a világbajnokságon andorrai, zöld-foki-szigeteki, guatemalai versenyző is.


+ Az nem meglepő, hogy az rg nemzetközi nyelve az orosz – végtére is a sportág egyértelműen a volt Szovjetunió országaiban a legnépszerűbb –, de érdekes, hogy az izraeli csapatnál gyakorlatilag az első nyelv is az. Az igen erős izraeli válogatott minden tagja a több mint egymilliós orosz kolóniából származik.


+ A mezőny doyenjei 1985-ös születésűek: a házigazda franciák tornásza, Delphine Ledoux, az olasz Julieta Cantaluppi, valamint a lengyel kéziszercsapattag Aleksandra Wojcik.


+ A szervezők egy látványos kisfilmmel (lásd fent), Alice Dufour főszereplésével reklámozták a világbajnokságot – más kérdés, hogy a vb arcának kiválasztott francia szépség a lelátóról nézi a viadalt. Tudniillik lehet, hogy ő a legszebb francia rg-s, de a csapattagságot nem erre osztották.


+ A brazil kéziszercsapatban japán, a japánban arab származású tornász is van.


+ Posztszovjet tagállamból származó tornász van többek között a kanadai, a német, az izraeli, az olasz, illetve az amerikai küldöttségben is. Az amerikaiak egyik egyéni indulója, Julie Zetlin magyar származású.


+ Bár a mezőny szinte összes tagja a rendkívül látványos (és rendkívül drága, gyakran Swarowski-kristályokkal „teleszórt") szoknyás dresszekben fog versenyezni, engedélyezett a kezeslábas is – ezeket elsősorban a muszlim országok versenyzői használják.


+ A FIG előírásai nagyon pontosan megszabják a dresszek milyenségét – volt már rá példa, hogy „túl merész” dresszért levonás járt. Az 1991-es universiadén például 28 tornász kapott kéttizedes büntetést, mondván, a dressz nem takar annyit, amennyit kellene!

A VILÁGBAJNOKSÁG PROGRAMJA
Hétfő
egyéni selejtező: labda, karika (10.00–18.30)
Kedd
egyéni selejtező: labda, karika (10.00–18.30), szerenkénti döntő: labda, karika (19.45 - Digi Sport Plus, élő)
Szerda
egyéni selejtező: buzogány, szalag (10.00–18.30)
Csütörtök
egyéni selejtező: buzogány, szalag (10.00–18.30), szerenkénti döntő: buzogány, szalag (19.50 - Digi Sport Plus, élő)
Péntek
egyéni összetett döntő (16.30-22.30 - Digi Sport Plus, 20.25-től élő)
Szombat
kéziszercsapat összetett (15.00-19.00)
Vasárnap
kéziszercsapat szerenkénti döntő: 5 labda, 3 szalag + 2 karika; gála
Az NSO ajánlja: London 2012: Pengeélen táncolva - két magyar kvótára van esély rg-ben

A vb-re utazó magyar küldöttség
A vb-re utazó magyar küldöttség
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik