A skótok nem spóroltak a vb-címvédő ellen

Vágólapra másolva!
2010.11.22. 08:59
null
A skótok legyőzték a vb-címvédőt (Fotó: Action Images)
Címkék
A hétvégén folytatódott az európai felkészülési időszak a rögbis élnemzetek válogatottjainak, nem kis meglepetésre a gyengébb játékerőt képviselő skótok elkapták a világbajnoki címvédő dél-afrikaiakat.

 

SKÓCIA–DÉL-AFRIKA

A skótok alaptaktikája arra korlátozódott, amibe egy gyengébbnek ítélt együttes kapaszkodhat az erősebb ellen: nem töri össze magát a célszerzéssel, azonnal pontra váltja lehetőségeit. Persze, ehhez kell egy olyan játékos is, aki jó százalékkal használja ki a lehetőségeit. Nos, a skótok Dan Parks személyében soraikban tudtak egy ilyen rúgójátékost, aki hat büntetője mellett – tizenkét perc alatt mindjárt néggyel nyitott – egy dropot is bevágott, így hiába vittek a dél-afrikai célt – Willem Alberts érdeme –, míg Morne Steyn négy büntetőt vágott, ez kevés volt az üdvösséghez.

ANGLIA–SZAMOA

Álmosan kezdett az esélyes hazai együttes, a szervezetten és nagy lelkesedéssel védekező szamoai együttes nem engedte célközelbe a passzív angolokat. A hetvenezer néző legnagyobb bánatára, akik így jobb híján arra emlékezhetnek ebből a félidőből, hogy annak felénél egy félpályához közeli levitelnél páran „megtekergették" egymás fejét, amolyan erődemonstráció címen. A játékvezető senkit nem állított ki, de a történtek komolyságára való tekintettel a vétkeseknek is személyesen(!) szólt – nem a sportági szokásoknak megfelelően üzent a csapatkapitányokkal –, hogy nyugodjanak meg. A térfélcserét követően Paul Williams célt vitt Szamoának, amellyel megrángatta a háromoroszlánosok bajszát. Ez pedig nem jót jelentett. Matt Banahan és Tom Croft révén két remek, gyors akciót is céllal fejeztek be az angolok, Toby Flood pedig a büntetők mellett a bónuszokat is biztos lábbal értékesítette. Így még az is belefért, hogy egy elcsent labdából Fautua Otto a vendégek második célját is letegye a hajrában. Szamoa lelkesedével majdnem eltüntette a két csapat között meglévő jelentős különbséget, ki tudja, mivé fajult volna a találkozó, ha a rúgásokat pontosabban értékesítik: a két bónusz mellett büntetőket is hibáztak.

FRANCIAORSZÁG–ARGENTÍNA

A franciák visszavágtak a „pumáknak", persze törleszteni valójuk van éppen elég. Még a 2007-es, franciaországi világbajnokságról datálódik a történet, amelyre a házigazdák nagy reményekkel érkeztek. Aztán az argentinok előbb a csoportkörben (17–12), majd a bronzmeccsen (34–10) is elkapták őket. A szombati találkozón nem született cél, így büntetőkből és mezőnygóllal gyűjtöttek pontokat a felek. A félidőben a franciák 9–3-ra, majd a fordulást követően 12–3-ra vezettek, ez az előny elég is volt a győzelemhez. A franciák 32. sikerüket aratták az argentinok ellen az eddig lejátszott negyvennégy egymás elleni mérkőzésükön.

ÍRORSZÁG–ÚJ-ZÉLAND

A játéknap legizgalmasabb összecsapására Írországban volt kilátás, ahol az All Blacks vendégeskedett. Utóbbiak ezúttal sem hazudtolták meg magukat, minden helyzetben minden ellenféllel szemben „céltudatos" játékukat ezúttal is bevállalták. Ebben pedig méltó partnerre leltek az írekben. A szünet előtt Anthony Boric célja mellett a rúgójátékos Dan Carter bepakolt 14 pontot, így a szünetre ötpontos előnyhöz jutottak az új-zélandiak, a Stephen Ferris céljával, valamint Jonathan Sexton rúgásaiból összeszedett nyolc pontjával a lépést azért tartó házigazdákkal szemben. A második felvonásban aztán beindultak a kivik és állva hagyták ellenfelüket: Kieran Read két, Sam Whitelock egy célt vitt, Carter rúgdosta a pontokat, erre Brian O'Driscoll révén mindössze egy céllal válaszoltak az írek, akik így kiadós hazai vereségbe szaladtak bele. Sokat azonban önbecsülésükön aligha ront a dolog: legutóbbi 23 mérkőzésükből 22-t elveszítettek Új-Zéland ellen, és azt az egyet is csak döntetlenre tudták menteni. Az All Blacks tovább nyújtotta remek európai teszteredményét: immár tizenhét meccset nyert meg tizennyolc találkozójából. Megfoghatatlanok a déli riválisoknak a Három Nemzeten, mint ahogyan az európai legjobbak számára is a tesztmeccseken. Elképesztően nehéz feladat lesz a 2011-s vb-n, hazai pályán megfosztani őket a trónra ülés lehetőségétől.

OLASZORSZÁG–AUSZTRÁLIA

Bár az eredmény, illetve a meggyőző különbség biztos győzelmet sejtett, azért az ausztráloknak aligha őszintén büszkék a firenzei sikerükre. Annak rendje és módja szerint Drew Mitchell révén a nyolcadik percben célt vittek, majd Berrick Barnes büntetőből plusz bónuszból rúgott pontjaival elhúztak 10–0-ra. A jó kezdés után visszafogott, sőt, kifejezetten gyenge folytatás következett. Az olaszok három büntetővel a félidőre felzárkóztak, és a szünet után is csupán Barnes büntetőivel tudta megtartani előnyét Ausztrália, amely viszont így is meglépett tizenhat ponttal. Derült égből csapott be a villám helyett az olasz cél a 71. percben, de azért a végére is maradt csattanó, az ausztrál csapatkapitány, Rocky Elsom célt vitt, bebiztosítva csapata meggyőző sikerét.

WALES–FIDZSI

Cardiffban 55 ezer néző látta, ahogyan a vendégek első félidőben szerzett céljukkal elhúznak, aztán a szünet után összekapta magát a walesi együttes, így Seremaia Bai utolsó pillanatban értékesített büntetőjével végül Fidzsinek kellett döntetlenre mentenie a találkozót.

FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS 
Skócia–Dél-Afrika 21–17
Anglia–Szamoa 26–13
Franciaország–Argentína 15–9
Írország–Új-Zéland 18–38
Olaszország–Ausztrália 14–32
Wales–Fidzsi 16–16

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik