Amikor felmegy a pumpa – értéke

Csupasport CsupasportCsupasport Csupasport
Vágólapra másolva!
2023.03.11. 09:44
Talán az egyetlen kellék, amit a kerekesek mindig maguknál hordanak, a zsebpumpájuk – lapos kerékkel hazajutni ugyanis, bár nem lehetetlen, igen emberes kihívás. Nézzük, mit lehet tudni a kerék legjobb barátjáról!

Mint minden másból, pumpából is sokféle kapható, sőt, bringája és kereke válogatja, milyen fajtájúra van szükségünk. Az első és legfontosabb tanács azonban: pumpa nélkül ne induljunk el sehova (legfeljebb nagyon rövid, többnyire közlekedési célú bringázásra). Murphy egyes számú törvénye, hogy a pumpa mindig akkor kell, amikor nincs, ezért valamilyen megoldás mindig legyen nálunk talonban.

Fontos, hogy a körülményekhez megfelelő gumiköpenyt (és rendszert, tömlős, tömlő nélküli, tömlős-folyadékos, egyéb…) használjunk.

Térjünk akkor rá a pumpatípusokra!

  • Alapvető különbségek mutatkoznak a pumpák anyagában (műanyag, alu, egyebek), illetve a fejében (autószelep, preszta, ikerfejes). Eltérő lehet még a szerkezet által kivitelezhető maximális nyomás, illetve a pumpa méretéből adódó pumpálási sebesség.

  • Létezik műhelypumpa és lábpumpa is. Manapság szinte mindegyik nyomásmérős kivitel. Mivel gyakran használt eszközről beszélünk, fontos, hogy a szükséges pótalkatrészek is beszerezhetőek legyenek hozzá (pl. pumpafej és elemei). Egyre népszerűbbek a légtartályos fajták is, ezeket tömlő nélküli rendszerek szereléséhez tudjuk használni. A légtartályok akár külön is beszerezhetők.

  • Igazi csemege a CO2-patron: ez menetes és menet nélküli kivitelben is kapható, tehát a toldalékelemek is többfélék. Itt fontos figyelni arra, hogy használatakor a patron ne érintkezzen a kezünkkel (és egyéb testrészünkkel), mert ráfagy és ottmarad a bőrünk. A CO2-patron kissé drága felhasználási módja az, amikor – kompresszor hiányában – ezzel szeretnénk föltenni a tömlő nélküli gumi köpenyét.


  • A legszélesebb palettája a minipumpáknak van. Ha nem szempont a pumpálásra fordított idő, akár tenyérben is kényelmesen elférő, ultrakönnyű verziók is elérhetők. Létezik CO2-patronos kombináció is. Olyan kézi pumpa is van, amely mindkét irányban levegőt pumpál (úgynevezett double action). Zömük adapterrel vázra szerelhető, de a legtöbb egy bringásmez hátsó zsebében is elfér.

  • Ismerős lehet még a defektjavító spray, ami tömítő folyadékot, habot ereszt a belsőbe, egyúttal fel is fújja a gumit. Vigyázzunk, mert van olyan, amelynek használata esetén – hazatekerés után – a belsőt dobhatjuk a kukába.


CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik