Atlétikai Eb: Kerekes Gréta az ötödik helyen végzett 60 gáton

2019.03.03. 19:32
Kerekes (balra) végül az ötödik lett (Fotó: AFP)
A 35. fedett pályás atlétikai Európa-bajnokságon a női 60 méteres gátfutás döntőjében Kerekes Gréta óriási csatában az ötödik helyet szerezte meg 8.03 mp-es idővel, a dobogóról mindössze három századdal lemaradva. A számot a holland Nadine Visser nyerte 7.87-tel a német Cindy Roleder és a fehérorosz Elvira Herman előtt.

A döntőben a hármas pálya fájóan üresen tátongott, ott kellett volna a rajtgépbe térdelnie a délelőtti elődöntőben 7.97-es új országos csúcsot futó Kozák Lucának, ám ő a fantasztikus időeredmény elérése utáni pillanatokban megsérült, így csak a lelátóról szoríthatott Kerekes Grétának, aki a hatodik legjobb idővel került a fináléba és a hetes pályán várhatta a startpisztoly eldördülését.

Kerekes remek rajtot fogott – a második legjobb reakcióidővel lőtt ki a rajtgépből és elsőként ért az első gáthoz. A második után viszont beérték a többiek, s innentől az utolsó akadályig együtt haladt a mezőny – leszámítva a holland Nadine Vissert, aki biztos előnnyel nyerte a számot.

A német Cindy Roleder futott be másodiknak, ám a dobogó harmadik helyéről csak célfotóval sikerült dönteni: a fehérorosz Elvira Herman nyakába kerül a bronzérem – úgy tűnt rövid ideig, hogy talán Kerekes is érdekelt lehet ebben az összevetésben, azonban a finn Reetta Hurske is elé került egy századdal, így a magyar lány 8.03-as idővel (két századot javítva a délelőtti idején) végül az ötödik helyen zárt.

„Kicsit ugyan bánt, hogy nem lett meg az érem, mert közel voltam hozzá, de életemben először jutottam döntőbe fedett pályás Európa-bajnokságon, ahol ötödik lettem. Ez elsőre szerintem nem rossz, megvan, amiért jöttem, letettem a névjegyemet” – fogalmazott Kerekes Gréta.

A magyar sportoló elmondta, hogy a döntőben nemcsak magáért futott, hanem a sérülés miatt visszalépő Kozák Lucáért, és az ugyancsak sérülés után otthon regenerálódó csapattársáért, Baji Balázsért is. Ez utóbbi gondolat pedig a magyar atlétika szempontjából különösen fontos, hiszen a glasgow-i Eb bebizonyította, hogy az elkövetkező években a magyar gátfutóktól már nem túlzott elvárás a döntőbe jutás a világversenyeken, sőt, most már az érem is elérhető közelségbe került.

A TOVÁBBI ESTI ESEMÉNYEKRŐL

A brit Laura Muir a 3000 méter után az 1500-at is megnyerte, ugyanez a bravúr nem sikerült a norvég Jakob Ingebrigtsennek. Muir egyértelmű favoritja volt a vasárnapi 1500-as döntőnek is, és ennek megfelelően nagyon sima győzelmet aratott, a második lengyel Sofia Ennaouit közel négy másodperccel utasította maga mögé.

A férfiaknál Ingebrigtsen szeretett volna duplázni, s az elmúlt időszak formája alapján jó esélye volt erre, ám a címvédő Marcin Lewandowski alaposan meglepte. A lengyel középtávfutó az utolsó körökben az élen haladt, mögötte norvég vetélytársával, aki a hajrában sem tudott ritmust váltani, s csak a második helyen ért célba.

A kontinensviadal esti programjában 13 döntőt rendeztek, s ezek közül a legszínvonalasabb talán a női távol- és magasugrás fináléja volt. Előbbit a címvédő szerb Ivana Spanovics 699 centiméterrel nyerte meg, hat centivel megelőzve a fehérorosz Nasztaszija Mironcsik-Ivanovát. Utóbbiban a számot évek óta uraló orosz Marija Laszickene győzött 201 centivel. Mögötte az ukrán Julija Levcsenko végzett 199-cel.