WNBA: elszállt az Álom, a Minnesota Lynx a bajnok

2013.10.11. 08:34
Devereaux Peters az első, míg Maya Moore a második bajnoki címét ünnepelheti a WNBA-ben (Fotó: Action Images)
A Minnesota Lynx nyerte meg az észak-amerikai profi női kosárlabdaliga (WNBA) 2013-as szezonját, miután a finálé harmadik mérkőzésén 86–77-re legyőzte az Atlanta Dreamet.

A finálé harmadik felvonásán az Atlanta már az első negyedben hátrányba került, és ugyan a folytatásban feljebb zárkózott, a szünet után ismét elhúzott a Lynx, és innét már nem volt esélye a Dreamnek. A Lynx legjobbja a 23 pontig jutó Maya Moore volt, aki a playoff MVP-címét is besöpörte.

A Minnesota mind a hét meccsét megnyerte a rájátszásban, amire eddig mindössze egyszer volt példa a WNBA történetében. A minneapolisiak első bajnoki címüket ünnepelhetik.

RÁJÁTSZÁS, 2. FORDULÓ

A tavalyi döntőt elveszítő Minnesota Lynx és a tavalyelőtti fináléban – éppen a Minnesotával szemben – alulmaradó Atlanta Dream vívja az idei nagydöntőt, miután mindkét csapat kisöpörte, azaz 2–0-s összesített eredménnyel legyőzte ellenfelét a főcsoportdöntőben. A Minnesota egymás után harmadszor, az Atlanta négy év alatt ugyancsak harmadszor finalista.

A keleti finálé első meccsét szoros csatában nyerte meg az Atlanta a playoffbeli karriercsúcsot elérő Tiffany Hayes (23) vezérletével, a második találkozó aztán már simább volt: a vezér, Angel McCoughtry 27 ponttal támasztotta alá a Dream hadműveletét a mezőnyből rendkívül gyengén (28.8 százalék) dobó Indiana ellen.

Nyugaton a Minnesota három olimpiai bajnoka kiváló dobóformában volt, Lindsay Whalen és Maya Moore 20-20, Seimone Augustus 18 pontot hintett a Phoenix elleni első meccsen, már az első félidőben elvégezve a munka érdemi részét. A második összecsapáson is a Lynx volt a kezdeményező, Moore (27) és Augustus (22) újra elkeserítette a Mercuryt, amely az utolsó percekben már csak kozmetikázni tudott az eredményen.

A Minnesota és az Atlanta három nyert mérkőzésig tartó fináléja október 6-án kezdődik. Két évvel ezelőtt a Lynx – amely idén is pályaelőnnyel rendelkezik – söpréssel nyerte meg kettejük döntőjét.

RÁJÁTSZÁS, 1. FORDULÓ

Két párharcban is alulmaradt a pályaelőnnyel rendelkező csapat a tengerentúli női profi kosárlabda-bajnokság, a WNBA rájátszásának első fordulójában. Az alapszakaszt keleten megnyerő Chicago Sky kiesett a címvédő Indiana Feverrel szemben, míg a Phoenix Mercury idegenben, a végletekig kiélezett kedd hajnali meccsen kiejtette a Los Angeles Sparksot.

A legutóbbi draft egy per egyes választottja, Brittney Griner 4.9 másodperccel a befejezés előtt dobta azt a duplát, amelyikkel a Phoenix fordított és győzött a Los Angeles ellen. A Sparks tavaly is egypontos vereséggel fejezte be a szezont, akkori legyőzője a Minnesota volt.

Keleten a Chicago első kiemeltként, azaz papíron esélyesként várta az Indiana elleni csatát, csakhogy azoknak lett igazuk, akik szerint a playoffban a tapasztalat mindennél többet ér. A Fever tavalyi bajnokcsapatának kulcsemberei hozták magukat, és két meccsen elintézték a playoffot először elérő Skyt. A tavalyi MVP, Tamika Catchings 18 ponttal és 12 lepattanóval, karrierje 20. playoffbeli dupla duplájával zárta a továbbjutást eredményező második meccset.

A másik két párharcban érvényesült a papírforma, igaz, az Atlantának három mérkőzésre volt szüksége a Washington elbúcsúztatásához. A Minnesota–Seattle csatával lezárult egy fantasztikus karrier: a 38 éves Tina Thompson 17 WNBA-idény után visszavonult. A Seattle 38 esztendős, kétszeres olimpiai bajnok nagyasszonyát, a WNBA örökpontlistájának éllovasát a győztes Lynx kosarasai is közös fotózkodásra kérték a meccs után.

SzázalékOtthonIdegenben
1. Minnesota Lynx 2680.76515-211-6
2. Los Angeles Sparks 24 10 0.706 15-2 9-8
3. Phoenix Mercury 19 15 0.559 10-7 9-8
4. Seattle Storm 17 17 0.500 9-8 8-9
5. San Antonio Silver Stars 12 22 0.353 8-9 4-13
6. Tulsa Shock 11 23 0.324 7-10 4-13