Az érdekeltek szombaton hét órán át egyezkedtek, de nem jutottak megállapodásra. Szakértők szerint a felek álláspontja egyelőre nagyon messze van egymástól a bérplafont illetően.
A liga működését szabályozó kollektív szerződés június 30-án járt le, azóta az úgynevezett lockout van érvényben. Ez azt jelenti, hogy a klubtulajdonosok kizárták a ligából a játékosokat, akik még az edzőterembe se mehetnek be, ezzel pedig komoly veszélybe került a következő, elvileg november 1-jén rajtoló szezon.
Az NBA statisztikái szerint a 30 csapatból 22 veszteséggel zárta az elmúlt évadot, összesen 300 millió dollár értékben, a játékosok szakszervezete mindazonáltal kétségbe vonja ezt az adatot. David Stern főigazgató összesen 700-800 millió dollárral csökkentené a játékosok fizetését – akik természetesen elutasítják ezt az ötletet –, a bérmaximumot pedig klubonként 45 millió dollárban határozná meg a jelenlegi 58 millió helyett. A klubok költségvetése széles skálán mozog: a 2010-es bajnok Los Angeles Lakersé 92 millióra rúg, a Sacramento Kingsé viszont csak 44 milliót tesz ki.
A legutóbbi lockoutra az 1998–1999-es idényben került sor, akkor október helyett csak februárban kezdődött meg az 50 mérkőzésesre rövidített alapszakasz. Összesen 464 meccs maradt el a bérvita miatt, a játékosok több mint tízmillió dollárt veszítettek, a tulajdonosok pedig ennek legalább a tízszeresét.
Időközben a kosarasok közül néhányan már Európába szerződtek, többek között a török, az izraeli, a litván és a szlovén bajnokságba.