Fotó: Action Image (archív)
Serevitől sohasem volt könnyű elvenni a tojáslabdát
Fotó: Action Image (archív)
Serevitől sohasem volt könnyű elvenni a tojáslabdát
A Waisale Tikoisolomoni Serevi néven anyakönyvezett sportoló gyerekkorában azért kezdett rögbizni, mert hazája válogatottja 1977-ben legyűrte a brit rögbisekből összeállított British Lionst, és látta, hogy mekkora örömöt szerez a kis országnak egy ekkora siker.
Ez 1977-ben történt, az akkor kilencéves Serevi tehát elkezdett foglalkozni a sportággal, kezdetben a 15-ös rögbiben remekelt, majd a hetes rögbiben is megmutatta magát.
Mindkét szakágban rengeteg alkalommal szerepelt hazája válogatottjában (a hetes rögbiben 39-szer húzhatta magára a nemzeti mezt) 1989 és 2003 között, közben pedig légióskodott Japánban, Franciaországban és Angliában is.
A rúgójátékos posztján bevethető, meglehetősen alacsony (169 cm) rögbis a hetes változat eddigi összes világbajnokságán részt vett, és amellett, hogy kétszer (1997, 2005) világbajnoki címet ünnepelhetett válogatottjával, 297 pontjával ő minden idők legeredményesebb pontszerzője a vb-k történetében.
A fidzsi játékos természetesen visszavonulása után sem szakad el kedvenc sportágától, hiszen – miután 2005 és 2007 között még játékosként már egyszer kinevezték hazája szövetségi kapitányának – egy rövid edzői visszavonulás, illetve tajvani és japán kitérő után 2008 júliusában ismét leült hazája kispadjára.
Ezúttal azonban már csak edzőként ténykedik majd, hiszen a pályától való búcsút számára a napokban rendezett klasszikus hetesrögbi-torna, a skóciai Melrose Sevens jelentette, ahol a Leeds University színeiben szerepelt utoljára hivatalos rögbimérkőzésen. A Melrose Sevens a világ első hetesrögbi-versenye, amelyet 1883 óta rendeznek meg.
„„Semmit sem bántam meg az életemben, végig azt csináltam, amit szeretek” – zárta le pályafutását a hetes rögbi „királya”.