Ma este Magyarország lehet az első olyan sportnemzet a vízilabdázás történetében, amelynek férfi és női együttese is aranyérmet szerez egyazon világbajnokságon. A hölgyek magyar idő szerint tegnap este már sikerrel oldották meg a nagy feladatot: az Egyesült Államok együttesét legyőzve megnyerték a döntőt a montreali tornán. A férfiak 20:30-kor a legnagyobb rivális Szerbia és Montenegró válogatottjával ütköznek meg, s ez a meccs egyben a tavalyi athéni olimpia döntőjének nagy visszavágója is.
Két világklaszis: Kiss Gergely (balra) és Alekszandar Sapics (fotó: Meggyesi Bálint)
Két világklaszis: Kiss Gergely (balra) és Alekszandar Sapics (fotó: Meggyesi Bálint)
A férfivébék 1973 és a női világbajnokságok 1986 óta íródó történetében még soha nem fordult elő, hogy ugyanazon évben egy nemzet nyerje meg az aranyérmet mindkét nemnél. A magyar lehet az első, ehhez már "csak" annyi hiányzik, hogy Kemény Dénes szövetségi kapitány együttese ma este legyőzze a szerb válogatottat a 11. FINA-világbajnokság férfi pólótornájának döntőjében.
Hatalmas feladatot kellene teljesítenie a Kemény Dénes kapitánykodása alatt már két Európa-bajnoki, két olimpiai és egy világbajnoki címet szerzett férfiválogatottnak. A szerb-montenegrói együttes az athéni ötkarikás játékok fináléjában elszenvedett demoralizáló veresége óta (a délszláv gárda 3-0-ás, majd 7-5-ös vezetésről kapott ki 8-7-re a mieinktől) jóformán életcéljának tekinti, hogy a montreali vb fináléjában visszavágjon a magyaroknak.
Köztudott: a trónt megszerezni mindig könnyebb, mint megtartani. A magyar válogatott egyszer már a csúcson volt 1999-2000-ben, majd a 2001-es vb-n letaszították onnan. A barcelonai vb-n 2003-ban újra kiteljesedett a mieink hegemóniája, majd jött a tavalyi olimpiai aranyérem, és most ismét a "világhatalmi" pozíció megőrzése a cél.
Nem volna baj, ha Biros Péter most is hat gólt szerezne, az viszont igen, ha a többiek nem tennének hozzá még hármat-négyet
A spanyoloké az ötödik hely
A spanyol válogatott szerezte meg az ötödik helyet a férfi vízilabdatornán. A nemrégiben újjáalakított "armada" a második negyedben tett szert arra az előnyre, amely végül a lefújásig kitartott az emberelőnyös helyzeteit gyengén kihasználó románok ellen. A Horvátország-Görögország bronzmérkőzés nemrég kezdődött Montrealban, míg a Magyarország-Szerbia és Montenegró finálét 20:30-kor rendezik. A döntőt élőben kísérheti figyelemmel a Nemzeti Sport Online-on.
AZ 5. HELYÉRT:
ROMÁNIA - SPANYOLORSZÁG 7-8 (2-2, 1-3, 2-2, 2-1) Játékvezetők: Brguljan (szerb), Elefteriadisz (görög). Románia: Stoenescu - Radu 1, Musat, Bonca, Iosep 2, Busila, Dunca 1, Diaconu, Nenciu, Georgescu, Matei, Kádár 1, Andrei 2. Szövetségi kapitány: Vlad Hagiu. Spanyolország: I. Aguilar - Diaz, Mora, R. Perrone 1, Molina 2, G. Hernandez, Rodriguez, Valles 2, F. Perrone, I. Perez 2, J. Garcia 1, Martin. Szövetségi kapitány: Rafael Aguilar. Gólok/emberelőnyök: 1/6, ill. 2/4.
A szerbek talán minden eddiginél jobban fenik a fogukat a mieinkre, azonban az is megkockáztatható, hogy a mostani magyar válogatott talán a legjobb 1996 vége óta, amikor Kemény Dénes kapitány lett. Ha igazán jó napot fog ki a csapat, és azt a totális vízilabdát képes játszani, amit a spanyolok ellen két negyeden keresztül bemutatott, akkor még a szerbeknek sem lehet túl sok esélyük ellene.
Az éremnek azonban mindig két oldala van: ha azt csinálják a férfiak, amit a görögök ellen, akkor jó eséllyel elveszítik a világbajnoki döntőt. Reméljük, ezúttal hárman-négyen is lesznek, akik legalább harmadannyi gólt tudnak szerezni, mint Biros az elődöntőben (a mieink 13-asa hatot lőtt a hétből), és akkor Kemény Dénes csapata a finálé egyértelmű esélyese.
A világbajnokságok történetében - minő meglepetés - a férfiaknál Magyarország a legeredményesebb nemzet: két aranyérme (1973, 2003) mellé négy ezüst- és egy bronzérmet szerzett az eddigi tíz vb-n. Két-két aranyéremmel rendelkezik még Olaszország, Spanyolország, az egykori Szovjetunió és az egykori Jugoszlávia, azaz a délszlávok Szerbia és Montenegró néven még nem nyertek vb-t.
Mostani ellenfeleink 2001-ben Fukuokában a döntőben kaptak ki 4-2-re a spanyoloktól, míg tavalyelőtt Barcelonában az olaszok verték ki őket az elődöntőben 6-5-tel. Miután tavaly az athéni finálét is elbukták ellenünk, elmondható, hogy a 2001-as budapesti Európa-bajnokságon és a 2003-as kranji kontinensviadalon nem nyertek rangos világversenyt. Persze, ez sem akármi, ám az vitathatatlan, hogy egy vb- vagy olimpiai aranyérem nem hasonlítható össze egy Eb-győzelemmel.
Bármelyik csapat győz ma este, az első olyan válogatott lesz, amelyiknek háromszor sikerült világbajnokságot nyernie (már amennyiben a szerbeket a jugoszlávok jogutódjának tekinthetjük).
A férfi vízilabda-világbajnokságok összesített éremtáblázata:
Ország
Arany
Ezüst
Bronz
Összesen
1.
Magyarország
2
4
1
7
2.
Olaszország
2
2
1
5
3.
Spanyolország
2
2
0
4
4.
Szovjetunió
2
1
1
4
5.
Jugoszlávia
2
0
2
4
6.
Szerbia és Montenegró
0
1
2
3
7.
Oroszország
0
0
2
2
8.
NSZK
0
0
1
1
Összesen
10
10
10
30
A férfi vízilabda-világbajnokságok és az éremesek: