A lehető legjobb mérkőzéssorrendet állították össze a torna szervezői, hiszen a selejtezőcsoport utolsó előadása egyben az elsőségről is döntött. Sok variációból nem válogathatott az orosz együttes: ha a rendes játékidőben nyer, az egymás elleni eredmény alapján (mindkét csapat 16 ponttal számolhatott volna ez esetben) az élen végez, és New Yorkban folytathatja az elődöntőben - mi pedig Torontóba utazhatunk. Bármilyen típusú hazai siker (diadal 4x8 perc alatt vagy büntetőkkel) válogatottunk csoportgyőzelmével fizetett volna. Valamelyest nehezítette helyzetünket, hogy a csapatkapitány és irányító Kásás Tamás - noha bemelegített - könyökfájdalma miatt végül is pihent a meccselés helyett.
Molnár Tamás hármat szerzett az elsô négy magyar gólból, negyedik találatával pedig elôször vezetett a végül csoportgyôzelemig jutó Kemény-gárda (Fotó: Meggyesi Bálint)
Molnár Tamás hármat szerzett az elsô négy magyar gólból, negyedik találatával pedig elôször vezetett a végül csoportgyôzelemig jutó Kemény-gárda (Fotó: Meggyesi Bálint)
Mindenesetre a nyitó felvonásban csak kerestük a ritmust, az oroszok viszont gyorsan meglelték, amit Csomakidze és Zakirov találata is igazolt. Az ötödik percben villant meg a később a találkoző hősévé előlépő Molnár, és Halturint becsapva csavart Szívós passzából a kapuba. Ezt követően kivétel nélkül szerencsétlen események történtek velünk. Steinmetz Ádám egy kapufát és egy kihagyhatatlan (mégis elrontott) ziccert jegyzett, Varga Dániel pedig hiába lőtt kétszer is pompásan, mindkét esetben a kapukeret állta a labda útját. Ráadásként az utolsó másodpercekben fórban adtuk el a Mikasát.
A második játékrészben Zakirov eredményes akcióját (nem figyeltünk) a leforduló és a megúszás után elfáradó Biros kihagyott helyzete követte, de aztán három kihasználatlan előnyt követően a negyediket végre gólra váltotta Molnár (2-3). Balasov gyorsan válaszolt, de oda se neki, mert a Szécsi, Madaras, Varga trió által végrehajtott mintaszerű támadás végén utóbbi lőtt szépen a hálóba. Sőt az egyenlítés is sikerült! Kilenc másodperccel a félidő beállta előtt előnyhöz jutottunk, és hat másodperc elegendőnek mutatkozott arra, hogy Kiss Gergő behúzassa a labdát - az immár háromnál járó - Molnárral.
Talán felesleges is leírni - úgyis kitalálják -, hogy Molnár révén vezettünk először a meccs folyamán. Előbb szomorúan figyeltük, hogy Szívós lövésére (a kapu kétharmada üresen tátongott) Fjodorov óriási bravúrral ért vissza, ám a kivágódó labdát nem becsülték meg a védők, annál inkább Molnár, aki bepattintotta a kapuba (5-4).
Az ez idő tájt négy találatnál járó centerünk produkcióját megirigyelte a kettőnél tartó Zakirov, és előbb fórban Steinmetz Ádám hónalja alatt talált a rövidbe, majd ugyancsak előnyből a jobbátlövő helyéről tüzelt sikerrel (5-6).
Kezdhettük elölről a kapaszkodást. Míg az agy és az izomkötegek egyre nehezebben, a szív továbbra is keményen dolgozott, így Kiss Gergő, Kiss Csaba és Szívós találata közé csak Zinnurové ékelődött, és 8-7-es előnyről várhattuk a záró felvonást. Megjegyzendő, a harmadik nyolc percben összesen hatszor állítottak ki a bírók (itt is, ott is háromszor), és mind a hat alkalommal hiábavaló volt a védekező csapat igyekezete a gól megakadályozására.
Illetékes elvtárs
„Én is nagyon fáradt voltam, de tudtuk, össze kell szednünk magunkat” – válaszolta Molnár Tamás, a meccs hôse arra a felvetésünkre, hogy teljesítménye alapján egyáltalán nem tûnt kizsigereltnek, majd folytatta: „Mindig más az illetékes, aki a hátára veszi a csapatot, most úgy jött ki a lépés, hogy én tölthettem be ezt a szerepet – de mindenki összekapta magát. Egyébként abban az állapotban vagyunk, mint amilyenben kilenc, sorozatban lejátszott kemény meccs után kell lennünk.” Megkérdeztük a kiváló centert, vajon miért volt ekkor különbség az Unicum-kupán lejátszott magyar–orosz (9–3) és a mostani között. „Nem a szokásos keménységgel álltak akkor oda az oroszok, ráadásul akkor ôk voltak fáradtabbak. Most ôk kaptak szabadnapot szombaton, így pihentebben tudtak kiállni ellenünk.”
Szóval, következett a negyedik negyed, és érdekes körülmények között növeltük előnyünket. Szécsi a megúszó Kiss Gergőt indította, aki ellen szabály- talankodtak. Időközben Fjodorov portás kimerészkedett az elöl feltűnő Fodor szemmel tartása végett, amit észrevett Kiss, aki kilenc méterről egyből az üres kaput célozta meg, a labda pedig könnyedén púpozta ki a hálót (9-7).
Dokucsajev és Steinmetz Ádám gólváltását követően maradt a különbség, a végén pedig még Szécsi védett egy óriásit. Csoportelsőségünkkel végül a szbornaját is magunkkal rántottuk New Yorkba, ugyanis a harmadik helyezett is az amerikai metropolisba hivatalos. Kemény Dénes vágya tehát teljesült (Toronto nevét nem ejtette ki korábbi nyilatkozatai során), de gyaníthatóan kevésbé lenne elégedett, ha ezt a jogosultságot harmadikként vívtuk volna ki…
Szívvel nyertük meg? Kemény Dénes: - Csakis azzal, semmi mással. Sikerült a pincéből és a padlásról annyi tartalék energiát összekaparnunk, amennyi kellett. Lépésről lépésre nyújtottunk gyengébbet a játék egyes elemeiben a tíz nappal ezelőtti teljesítményünkhöz képest, előbb pszichésen, majd fizikailag is jelentkezett a fáradtság az elmúlt napokban. Ráadásul ma tíz perccel a kezdés előtt telefonáltam Steinmetz Barnának a lelátóra, hogy szükség van rá, mert Kásás mégsem tudja vállalni a játékot a szombati könyöksérülése miatt.
Kína–Kanada 7–6 (3–1, 2–2, 1–1, 1–2), Görögország–Ausztrália 10–8 (1–2, 3–0, 3–3, 3–3). A végeredmény: 1. Magyarország 18 pont, 2. Spanyolország 14, 3. Oroszország 14, 4. Görögország 13, 5. Ausztrália 10, 6. Kína 8, 7. Kanada 6. Azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmény dönt.
Magyarország, Spanyolország, Oroszország, Görögország és (az egyik házigazda jogán) Kanada jutott az elôdöntôbe.
B-csoport: Egyesült Államok– Olaszország 8–7 (2–2, 1–1, 4–2, 1–2), Szerbia-Montenegró–Brazília 18–3 (7–0, 4–1, 2–1, 5–1), Németország–Románia 10–8. A végeredmény: 1. Szerbia-Montenegró 17 pont, 2. Horvátország 13, 3. Egyesült Államok 13, 4. Németország 12, 5. Olaszország 11, 6. Románia 8, 7. Brazília 6. Azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmény dönt.
Szerbia-Montenegró, Horvátország, Németország, Olaszország és (a másik házigazda jogán) az Egyesült Államok jutott az elôdöntôbe.
Ideje volt, hogy véget érjen? Varga Dániel: - Hát, valóban nagyon sok volt. Régen mindig játszani akartam, most viszont én is azt mondtam, ennyi egyelőre elég. Meg is látszott rajtunk a fáradtság, de összekaptuk magunkat.