Kedden a megnyitóval elkezdődik a 2021-es (nevében 2020-as) tokiói paralimpia, amelyen Magyarország képviseletében harmincnyolc fős versenyzői csapat vesz részt. A sportolók között több fiatalt is találunk, öten még a huszonegyedik életévüket sem töltötték be: az úszók között Payer Katának (15), Száraz Evelinnek (16) és Konkoly Zsófiának (19), míg a kajakozóknál Kiss Péternek (18) és Kiss Eriknek (20) szurkolhatunk. A Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke, Szabó László szerint nincs különösebb oka annak, hogy a fiatalok ebben a két sportágban jeleskednek.Payer Katának (15), Száraz Evelinnek (16) és Konkoly Zsófiának (19), míg a kajakozóknál Kiss Péternek (18) és Kiss Eriknek (20) szurkolhatunk. A Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke, Szabó László szerint nincs különösebb oka annak, hogy a fiatalok ebben a két sportágban jeleskednek.
„Rengeteg tehetséges fiatal van a magyar parasportban, például atlétikában és asztaliteniszben is szerezhettek volna kvótát ifjú sportolóink, ha minden kedvezően alakult volna számukra. Az tény, hogy az úszás és a kajak kifejezetten eredményes hazai tekintetben, így természetesen az ifjabb generációkat is jobban vonzza – mondja Szabó, aki szerint az utóbbi időben nőtt az általános érdeklődés a fogyatékosok sportja iránt. – A nyilvánosság számára egyre jobban látható a parasport, és ez az összes fogyatékkal élő emberre hatással van. Az elismertség is növekszik, ez az olimpiai szereplésért járó jutalomban is megmutatkozik, de azt is kiemelhetném, hogy az Év Sportolója-gálán ugyanúgy díjazzák őket, mint az ép társaikat. Nem vagyunk még a folyamat végén, de egyértelműen nőtt a terület presztízse.”
Augusztus 11-én a budapesti Eiffel Műhelyházban rendezték a paralimpiai eskütételt, amelyen a sportolók közül az ifjú kajakozó, Kiss Péter különleges feladatot kapott.
„Három kiemelt pont van, ahol egy-egy sportoló képviseli a paralimpián az egész magyar csapatot, a kijelölés módjáról pedig határozott elképzeléseink vannak: az eskütétel folyamán olyan sportoló mondhatja a szöveget, aki először utazik a játékokra. Peti világ- és Európa-bajnok volt az elmúlt években, emellett elkötelezettsége, személyes kvalitásai és szimpatikussága alkalmassá tette, hogy felkérjük erre a feladatra. A nyitóünnepségen zászlóvivőként olyanversenyzőt (a kerekesszékes vívót, Dani Gyöngyit– a szerk.)láthatunk, aki már korábban bizonyított ilyen eseményen, míg a záróünnepségen az kapja ezt a megtiszteltetést, aki a legkiemelkedőbb eredményt éri majd el Tokióban – magyarázza az MPB elnöke, aki szerint jó állapotban kezdik a magyarok a megméretést. – Mint mindenkit, a fiatalokat is jó erőben, jó kedvűen és motiváltan találtam az eskütételen; várják, hogy bizonyíthassanak.”
Azonban nemcsak Kiss Péter neve mellett áll impozáns eredménysor a fiatal parasportolók között: Konkoly Zsófia már a 2016-os riói játékokon is szerepelt, sőt, 100 méter pillangón bronzérmet szerzett. Száraz Evelin Eb-arannyal és vb-bronzzal is büszkélkedhet, Payer Kata Európa-bajnoki második lett idén májusban a 4x100-as gyorsváltóban, Kiss Erik pedig az utóbbi évek világkupáin ért oda az élmezőnybe.
„Kata, Evelin és Erik esetében ez a tapasztalatszerzés paralimpiája lesz; a legjobb nyolcba jutás már mindannyiuk esetében megsüvegelendő teljesítmény lenne. Zsófi tekintetében az éremszerzés elvárható, hasonlóan Petihez, akinél akár aranyra is számíthatunk. A siker azonban apró dolgokon múlik és sok mindentől függ, ezért nem is érdemes túlságosan elmerülni a jósolgatásban. Ami biztos, hogy legyen bármi a végeredmény, ezek a fiatalok örökre szóló élménnyel térnek majd haza Tokióból.”