Márványkövi Ferenc− utanpotlassport.huA TAO-támogatások megjelenése a sportágban két területen vált azonnal érezhetővé. Az érintett egyesületek első körben működésre fordították a pénzeket, melyekből a sportoláshoz szükséges eszközöket, mezeket, labdákat és egyéb felszereléseket vásároltak. Ezzel párhuzamosan elkezdett szélesedni a sportág utánpótlásbázisa is, és egyre több gyereket sikerült a röplabdázásra rávenni, illetve az egyesületekhez csábítani.Márványkövi Ferenc− utanpotlassport.huA TAO-támogatások megjelenése a sportágban két területen vált azonnal érezhetővé. Az érintett egyesületek első körben működésre fordították a pénzeket, melyekből a sportoláshoz szükséges eszközöket, mezeket, labdákat és egyéb felszereléseket vásároltak. Ezzel párhuzamosan elkezdett szélesedni a sportág utánpótlásbázisa is, és egyre több gyereket sikerült a röplabdázásra rávenni, illetve az egyesületekhez csábítani.
Időközben egy érdekes tendencia kezdett kibontakozni, melyet röviden így foglalt össze Szabados István:
„A támogatások megjelenésével gombamód kezdtek szaporodni a szakosztályok a különböző egyesületek berkein belül. Ezek közül megemlíthetünk olyan klubokat is, amelyeknél már korábban működtek szakosztályok, tehát számukra nem volt teljesen ismeretlen a sportág. De találkoztunk olyan jelenséggel is, hogy a támogatással élni vágyók csatlakoztak olyan egyesületekhez, ahol már jó ideje működött szakosztály. Utóbbiak esetében egyértelműen az volt a cél, hogy minőségi ugrást tudjanak elérni azáltal, hogy több szakembert alkalmaznak, kedvezőbb béreket kínálnak, és több edzőtáborozási, valamint versenyzési lehetőséget biztosítanak.”
A szakember szerint azonban a mennyiségi bővülés nem feltétlenül jár együtt a minőségi javulással. Örvendetesnek nevezte, hogy egyre többen csatlakoznak a sportághoz, és hogy egyre jobb feltételek mellett lehet játszani és oktatni a röplabdát, de ezzel párhuzamosan figyelni kell az egyesületeknél folyó szakmai munkára is, és ebben fontos szerep hárul a szövetségre.
„Igyekszünk tanulni más látványcsapat-sportágak tapasztalataiból, kiküszöbölni az ott elkövetett hibákat, de mindamellett átvenni és alkalmazni a jó megoldásokat is. Megtehetjük, hiszen még két év sem telt el a támogatások bevezetése óta, még nagyon az út elején járunk, és itt nemcsak az egyesületekről, hanem a különböző korosztályos válogatottakról is beszélünk.”
Természetesen mindenkit foglalkoztat, hogy konkrét eredmények szintjén mikor jelenik meg a támogatások hatása akár egyesületi, de leginkább válogatott szinten.
„A nemzetközi szintű eredményesség elérése nem elsősorban anyagiak kérdése, de tény, hogy az is kell hozzá. Inkább arra kell törekednünk, hogy egyre több jó szakembert képezzünk, akik minőségi munkát tudnak majd végezni a kluboknál és a válogatottaknál. Mindehhez azonban első lépésként a szakemberképzési rendszert kell megalkotunk szövetségi szinten, ami viszont pénz kérdése” – magyarázta a szakember.
Visszatérve a kézzelfogható eredményekre, Szabados megjegyezte, hogy minimum három-öt év távlatában szabad csak gondolkodni. Akkorra már vélhetően tovább szélesedik a sportág utánpótlásbázisa, és nem lesz hiány megfelelő tudásszinttel rendelkező szakemberből sem.
Kiemelte a női szakágban tapasztalható nagyléptékű fejlődést, ugyanakkor hozzátette, hogy a felnőtt női válogatott legutóbbi Európa-bajnoki részvételei (2015, 2017) a Héraklész-programnak köszönhetőek, hiszen egy, a program által támogatott utánpótlás generáció érett be, akik juniorkorúként később a felnőtt válogatott gerincét is adták. A női szakág fejlődését mindenképpen tovább kell vinni, és a sikereket átmenteni a következő évekre is.
Szabados szerint az elkövetkezendő években inkább a férfi utánpótlás szakágban akad majd több tennivaló.
„Bár már itt is tapasztalhatóak a fejlődés jelei, mennyiségi tekintetben mindenféleképpen, a játékoslétszám még mindig negyede annak, amit a nőknél látunk. Az az igazság, hogy a lányokat könnyebb rávenni a röplabdázásra, hiszen példaképként itt van a felnőtt női válogatott, amely most már lassan rendszeres résztvevőjévé válik a kontinensviadaloknak. Ebből a szempontból fiúk esetében nehezebb a helyzetünk, hiszen szinte minden gyerek focizni akar, röplabdázni pedig csak kevesen. Ráadásul jelenleg a felnőtt férfi válogatott sem tudott már egy ideje nemzetközi szintű eredményeket felmutatni, tehát hiányoznak az igazi példaképek is.”
Úgy tűnik, példaképek nélkül nehezebb.
További korosztályos hírek RÖPLABDÁBAN a sportági aloldalunkon.