Bruckner Vince – utanpotlassport.hu Kunszentmiklós, Esztergom, FTC, reménységek tőrválogatottja. Jelenleg ezen a négy helyen dolgozik a 64 esztendős vívóedző, Szabó István, aki szeretett sportágának él, s szinte minden idejét a pástokon tölti. Rengeteget utazik, ingázik Kunszentmiklós, Budapest és Esztergom között. Az átlagembernek egyszerre két helyen sem egyszerű helytállnia, de vajon miként oldható ez meg, ha még kétszer annyi a feladat?Bruckner Vince – utanpotlassport.hu Kunszentmiklós, Esztergom, FTC, reménységek tőrválogatottja. Jelenleg ezen a négy helyen dolgozik a 64 esztendős vívóedző, Szabó István, aki szeretett sportágának él, s szinte minden idejét a pástokon tölti. Rengeteget utazik, ingázik Kunszentmiklós, Budapest és Esztergom között. Az átlagembernek egyszerre két helyen sem egyszerű helytállnia, de vajon miként oldható ez meg, ha még kétszer annyi a feladat?
„Mindennek az alapja, hogy jól kell beosztani a napot. Négy különböző helyen dolgozom, ügyelek rá, hogy valamennyi pozíciómat megfelelő szinten lássam el úgy, hogy mellette a családra és a pihenésre is jusson időm. Egyáltalán nem élem meg teherként ezt az egészet, hiszen azt csinálom, amit szeretek.”
Szabó még a Budapesti Honvédban kezdett vívni, az ott eltöltött idő alatt sokat tanult két edzőjétől, Horváth Kornéltól és Török Tibortól. Már versenyzőként is foglalkozott a fiatal versenyzőkkel, s első edzői tapasztalatait is a fővárosi klubban szerezte.
Később Csepelre igazolt, de miután a folyamatos sérülések miatt befejezte pályafutását, íróként, újságíróként tevékenykedett, még a Nemzeti Sport – akkor éppen Népsportként ismert – szerkesztőségében is dolgozott. A pástokra 2006-ban tért vissza, de ekkor már veteránversenyeken vett részt. Hét esztendeje, akkori lakhelyén, Kunszentmiklóson klubot alapított. Eleinte a Kecskeméti Repülő és Vívóklub része volt a műhely, amely később önálló egyesületi formában működött tovább.
A kis Bács-Kiskun megyei településen feleségével közösen a nulláról építették fel a mára magyar bajnoki címekkel is büszkélkedő szakosztályt.
„Eleinte szerény, aztán egyre javuló körülmények között dolgozhattunk. Tőlünk indult a tavaly a kadét- és a junior magyar bajnoki címet egyaránt elnyerő, korosztályos Eb-résztvevő, Szemes Gergő is. A legjobbjaink idővel, amúgy érthetően,Budapestre igazolnak, de így is folyamatos az utánpótlásunk, amelyet a helyi fiatalok alkotnak. Az évad elején már én is a fővárosba költöztem, de hetente négy alkalommal most is örömmel járok vissza Kunszentmiklósra edzést tartani a gyerekeknek.”
A vívás a kezdők számára köztudomásúan kevéssé élvezetes sportág, hiszen hosszú út vezet addig, amíg a kicsik kezébe fegyvert adnak. Szabó úgy véli, manapság már könnyedebb edzésekkel kell megkedveltetni a vívást a legfiatalabbakkal.
„Amikor én voltam tizenéves, akkor tényleg az volt a helyzet, hogy egy éven át gyakorlatilag csak lábmunkából álltak az edzések. Ma már ezt nem lehetne megtenni. Ha viszonylag rövid időn belül nem kapnának kardot, tőrt, párbajtőrt a kezükbe, akkor néhány alkalom után odébb állnának. Nincs mese, fel kell vennünk a versenyt a laptopokkal, a mobiltelefonokkal, a technika vívmányaival, s ennek érdekében muszáj sok-sok játékkal színesíteni a tréningeket. Ami pedig az érzelmi részt illeti: az én elveim szerint egyenrangú partnerként kell kezelni a gyerekeket, a hagyományos főnök-beosztotti viszony ma már működésképtelen. És úgy tapasztalom, a közvetlenebb kapcsolat nagyon is kifizetődő. Egyébként pedig az edzőnek is folyamatosan fejlődnie kell, én a mai napig igyekszem tanulni a kollégáktól.”
Szabó legsikeresebb tanítványa az immár az FTC-t erősítő Szemes Gergő. A még serdülőkorú, 15 éves versenyző tavaly két idősebb korosztály országos bajnoki címét is begyűjtötte, míg a kadét európai körverseny pozsonyi állomásán bronzérmet szerzett. Az idén részt vett Szocsiban az utánpótlás Európa-bajnokságon, s ott a kadétcsapattal negyedik lett. A most zajló veronai vb-n pedig már a juniorcsapatba is bekerült.
„Gergővel egészen kicsi kora óta foglalkozom. Kiemelkedően tehetséges, rendkívül szorgalmas srác. Ráadásul az ő esetében a versenyző, edző, szülő háromszög mintapéldája valósul meg, s ez meg is látszik a teljesítményén. Ezzel együtt nagyon figyelünk arra, nehogy túlterheljük őt, maradjon ideje a pihenésre és az iskolára is.”
S hogy mi nyújt Szabó Istvánnak motivációt a folyamatos „pendlizéshez”?
„Nagyon sokat kapok a gyerekektől. Boldog vagyok, amikor látom, milyen szorgalmasan dolgoznak. És persze büszkévé tesz, mennyire eredményesek, meg hogy mekkora öröm nekik, amikor egészen messzire jutnak el a sportnak köszönhetően. Ők pedig magából a vívásból is rengeteget tanulnak. Koncentrációs készséget, fegyelmet, gyorsaságot. Amit aztán az élet más területein is bőséggel kamatoztathatnak.”
Továbbikorosztályos hírek VÍVÁSBAN a sportági aloldalunkon.