Gy. Szabó Csilla– utanpotlassport.huA Jövő bajnokai kezdetben a serdülőkorúaknál is fiatalabb ígéretek számára kínált havi egyszeri, régiós összejöveteleket, amelyek keretében többnyire hagyományos felmérőket rendeztek. Az akkori célt, minél több tehetség felfedezését, részben el is érték a szervezők, ám a kezdeti lelkesedés idővel láthatóan megtorpant. A program irányítói tavaly nyáron újragondolták a tehetséggondozó projektet, majd a sportágban történt vezetőváltással a szemlélet is megváltozott. A hazai szövetség új elnöke, Wladár Sándor szívügyének tekinti a fiatalok fejlődését szolgáló kezdeményezéseket.Gy. Szabó Csilla– utanpotlassport.huA Jövő bajnokai kezdetben a serdülőkorúaknál is fiatalabb ígéretek számára kínált havi egyszeri, régiós összejöveteleket, amelyek keretében többnyire hagyományos felmérőket rendeztek. Az akkori célt, minél több tehetség felfedezését, részben el is érték a szervezők, ám a kezdeti lelkesedés idővel láthatóan megtorpant. A program irányítói tavaly nyáron újragondolták a tehetséggondozó projektet, majd a sportágban történt vezetőváltással a szemlélet is megváltozott. A hazai szövetség új elnöke, Wladár Sándor szívügyének tekinti a fiatalok fejlődését szolgáló kezdeményezéseket.
„Számomra az utánpótlás-nevelés az egyik legfontosabb terület. Ezért tartottam lényegesnek a Jövő bajnokai program megerősítését. Megújult formájában stratégiai ügyünknek tartom, hiszen általa az ország legtávolabbi zugába is eljuttathatjuk az üzenetünket, amely a fiatalok korszerű és eredményes úszásoktatásáról, s későbbi versenyeztetéséről szól. Az érdemi munka oroszlánrészét a régióvezetők végzik, akik nálunk sokkal jobban ismerik a helyi adottságokat és igényeket. Őket segíti március óta két-két koordinátor, aki gyakorlatilag kommunikációs csatornát létesít a szövetség és a régiók között. A legfontosabb azonban maga a képzési program, amely a korábbiaktól eltérően nemcsak a versenyzőket, hanem edzőiket és szüleiket is megcélozza, korszerű ismeretekkel gazdagítva őket” – összegzi a programmal kapcsolatos elképzeléseit az 1980-as moszkvai olimpiai bajnoka.
Az újragondolást követő szemléletváltozás legfontosabb eleme, hogy a nyerő hármas, vagyis a versenyző, edző, szülő alkotta trió került a program középpontjába. S bár a havi néhány napos összejöveteleket és edzéseket továbbra is megtartják, mostantól nem a fiatalok teljesítménye lesz a legfontosabb.
„Ezentúl a közösségi élményen, a csapat összetartásán lesz a hangsúly, a felmérőket megszüntettük, mert négy korosztály számára két-három nap alatt ebben az életkorban nem lehet hatékonyan edzéseket tartani – vélekedik Jancsik Árpád, a dél-dunántúli régió vezetője, aki az év eleje óta szakmai koordinátorként felel a program sikerességéért. A pécsi szakember a modern, tudományos igényű képzési csomagokban látja leginkább a fejlődés lehetőségét, s büszke arra, hogy a régióvezetők maguk is egyre önállóbban és bátrabban szerveznek ilyen jellegű szemináriumokat. Példaként említi a közép-dunántúli vezetőt, Bene Verát, aki nemrégiben a nyílt vízi edzések különleges fortélyairól rendezett minibemutatót a junior-világbajnok Rasovszky Kristóf edzője, Szokolai László meghívásával.
„Olyan jó ötlet volt, hogy bánom, nem nekem jutott az eszembe… De félretéve a tréfát, a Balaton közelsége miatt ők valóban személyre szabott programot tartottak. Az alapcsomagokban jelenleg kilenc előadó szerepel, mások mellett dietetikus, sportpszichológus, teljesítménydiagnoszta, gyógytornász és erőnlétfejlesztő edző várja a régiós meghívásokat. A visszajelzések nagyon jók, a szülők a vártnál sokkal aktívabban vesznek részt a programokban.”
Arról is született döntés, hogy minden hónapban lesznek kiemelt helyszínek, amelyekre országosan is nagyobb figyelmet fordítanak majd a szervezők. A következő ilyen Veszprém lesz április 14-én. A Bakonyban a sporttáplálkozás kapcsán Szász Máté beszél majd az étrendkiegészítők szerepéről az úszásban, de a sorozat eddigi legsikeresebb előadását is megtartja „A nyerő hármas, sportoló-edző-szülő” című könyv két szerzője dr. Kalmár Hajnalka és Kabarcz Zoltán.
A korszerűség és a modern tudományos elméletek mellett azonban a magyar úszósport hagyományai sem merülnek feledésbe. Újranyomtatták az egykoron Egerszegi Krisztinát és Cseh Lászlót úszni tanító Kiss Miklós oktatókönyvét, s eljuttatták a programban résztvevő uszodákba, miként Tóth Ákos hasonló munkáját is.
„A ma már nyugdíjas szakembereink tudására is támaszkodni szeretnénk, könyveik a kezdő oktatók bibliái lehetnek, így ötvözve múltat és jövőt a programunkban. A magyar úszósport elképzelhetetlen szakmailag megalapozott utánpótlás-koncepció nélkül, amelynek alappillére lehet a legfiatalabbakat a serdülő korosztályig kísérő és támogató Jövő bajnokai program” − foglalja össze a lényeget Jancsik.
A „jövő bajnokai” persze továbbra is elsősorban úszni fognak. A tervek szerint a közülük legidősebbekből, vagyis a 2003-as, 2004-es születésű versenyzőkből válogatottat állítanak össze, amelynek tagjai az idén már külföldi megméretéseken is rajtkőre állhatnak. E téren szorosan együttműködnek Petrov Iván utánpótlás-kapitánnyal, akinek gyakorlatilag a keze alá dolgoznak a régióvezetők, hiszen a programból kiöregedő úszók hozzá léphetnek át a serdülőválogatottba.
„A gyerekektől nemcsak eredményeket várunk el, mi azért is felelősek vagyunk, hogy egészséges felnőttekké váljanak” – adja meg Petrov nemcsak a Jövő bajnokai, de a magyar úszósport utánpótlás-nevelésénekmottóját is.