A hajdani kedvencek példaképek lehetnek

2005.05.22. 22:09
Címkék
Egy, a gyermekek képzését, sportos életmódra nevelését célul kitűző nagyszabású országos program sikeréhez feltétlenül szükséges, hogy példaképeket mutasson fel a lányok és fiúk számára. Mivel minden, az OTP-MOL Bozsik Labdarúgó-akadémia eseményen részt vevő gyerek számára a legnagyobb álom, hogy egyszer majd magára ölthesse a címeres mezt, természetes és kézenfekvő, hogy nincsen szükség jobb példaképekre a korábbi válogatott játékosoknál.
Megyei edzőképző- és az OTP-MOL Bozsik Labdarúgó-akadémia utánpótlás-instruktorként dolgozik az országban három korábbi válogatott játékos is, akik nagy tapasztalattal egyaránt úgy gondolják, a magyar futball nem kapott a BLA-hoz hasonló esélyt az elmúlt jó néhány évtizedben. A program sikeréért dolgozik a Videotonnal az UEFA-kupa döntőjéig menetelő Csuhay József, a nyolcvanas évek egyik legveszélyesebb támadója, Kiss László és a korábbi NB I-es Veszprém és a Győr szíve, Rugovics Vendel.A Heves megyében dolgozó Csuhay József éppen az UEFA-kupa-döntőbe jutott Videoton játékosaival találkozott a hét végén, hiszen húsz éve annak, hogy a székesfehérvári csapat végigverte egész Európát (például a Paris Saint-Germain, a Partizan Beograd vagy éppen a Manchester United együttesét). A korábbi válogatott játékos a sikerek ellenére roppant szerényen nyilatkozott saját szerepéről. "Annak idején mindig egy fél órával korábban mentünk edzésre, hogy láthassuk a felnőtteket, és elleshessünk néhány trükköt - mesélte Csuhay József. - Az lehet a Bozsik-akadémia legjelentősebb szerepe, hogy segítségével új futballkultúra alakulhat ki hazánkban. Nem feltétlenül üdvözítő, ha a dicső múlttal traktáljuk a srácokat, fontosabb a jó edzői hozzáállás, a labdarúgás iránti szerelem átadása. Ha a gyermekekkel való foglalkozás hangulata megfelelő, akkor feltámad bennük az érdeklődés, és mind a megfelelő viselkedés, mind a megfelelő játéktudás rájuk ragad." A korábbi Videoton-játékos elmondta: bízik abban, hogy az OTP-MOL Bozsik Labdarúgó -akadémia tornáin részt vevő gyermekek magukba szívják az európai labdarúgás kultúráját, és a sportemberi létből fakadó tartást kamatoztatják majd az élet minden területén.Kiss László, a Vasas nagyszerű válogatott támadója volt a nyolcvanas években - most a főváros instruktora. "Azt gondolom, több okból fontos, hogy válogatott játékosok adják nevüket a BLA programjaihoz - mondta Kiss László. - Ha a gyerekek nem is ismernek bennünket, a szüleik igen, és így jobban bíznak a programban. Másrészt azzal, hogy mi, volt válogatott focisták is kiállunk a tornák mellett, és személyesen is ott vagyunk, élő bizonyítékul szolgálunk arra, hogy az ott focizó gyerekek is eljuthatnak a legmagasabb szintre." Kiss László azt is elmondta, már az egészen kis gyermekek között is sok az ösztönös tehetség, és - a személyes tekintélyt is felhasználva - rendszeresen felhívja a szülők figyelmét gyermekük képességeire: "Látom a szülőkön a büszkeséget, és tudom, hogy elősegítik gyermekük labdarúgó-karrierjét."A sokszoros utánpótlás-, olimpiai- és háromszoros felnőttválogatott Rugovics Vendel is személyesen egyengeti a tehetségek útját. "Hatalmas örömmel tölt el, hogy a megyében nagy számban rendezzük meg a Bozsik-programos tornákat, amelyeken több ezer gyerek lép pályára - büszkélkedett Rugovics Vendel. - A siker kulcsa, hogy a megyei utánpótlásedzők, a legkisebb csapatok felkészítői is magukénak érzik az új szellemiséget, tisztában vannak azzal, hogy sok munkával, tíz-tizenöt év alatt olyan változásokat érhetünk el, amelyre az egész kontinensen felfigyelhetnek."A korábbi technikás labdarúgó, aki - lehetőség szerint - minden megyei tornán személyesen is részt vesz, azt is elárulta, nagyon jó érzés, amikor a fiatalok felismerik és kikérik a véleményét. "Azt szeretném, ha az OTP-MOL Bozsik Labdarúgó-akadémia Veszprém megyei tornáin résztvevő valamennyi ifjú labdarúgóval találkozhatnék, és - a későbbi megyei labdarúgóktól a reménybeli sztárokig - valamennyiük személyes kis ismerősömmé válna. Én mindegyikőjük »Vendi« bácsija szeretnék lenni, hogy mindenben segíthessem a későbbi karrierjüket."
Legfrissebb hírek

Yamal megszerezte első vb-gólját; Zöld-foki-szigetek újabb csodát tett – a 11. játéknap 12 gólja egy helyen

Foci vb 2026
25 perce

Mohamed Szalah az egyiptomi futballtörténelem egyik legszebb fejezetét írná meg hazájával

Foci vb 2026
47 perce

Szalah vezérletével megtört Egyiptom vb-nyeretlensége – statisztikák

Foci vb 2026
1 órája

Egyiptom fordított, 3–1-re verte Új-Zélandot

Foci vb 2026
1 órája

Egyiptom fordított Új-Zéland ellen, történelme során először nyert vb-meccset

Foci vb 2026
1 órája

A szünetben vezet Új-Zéland

Foci vb 2026
2 órája

A zöld-fokiak nagyszerű cseréje: „Álmodoztam arról, hogy betalálok, de...”

Foci vb 2026
3 órája

Szabadrúgásgól után cseregól és rekordkevés szabálytalanság Zöld-foki-szigeteknél

Foci vb 2026
3 órája
Ezek is érdekelhetik