Hét sportág 734.5 millió forintos normatív utófinanszírozásával indult be idén a Sport XXI. utánpótlás-fejlesztési program, amelyet a Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet (NUPI) koordinál. Az ellenőrzés regionális szinten a kistérségek instruktorainak hálózati rendszerén keresztül valósul meg. Az ötvenöt instruktort pályázat útján választották ki. Az első közös értekezlet helyszíne a Puskás Ferenc-stadion Iharos terme volt, ahol a NUPI részéről felszólalt Szabó Tamás főigazgató, a Héraklész programot irányító Tóth József, valamint a program referense, Pignitzky Dóra, a Hydra rendszert pedig Kovács János ismertette. A GYISM-et Kelemen Ildikó és Farkas Tibor képviselte.
Igazgatók egymás között - Tóth József (balra) és Szabó Tamás (fotók: NUPinfo)
Igazgatók egymás között - Tóth József (balra) és Szabó Tamás (fotók: NUPinfo)
"A sportágfejlesztési programok korábban önállóan futottak, most közös szakmai és pénzügyi elvek mentén egységesítettük azokat, így indulhatott be idén hét sportággal a Sport XXI. program. Az instruktori hálózat kiépítését elkezdtük, a sportági szakszövetségekkel, az egyesületekkel és az iskolákkal a szerződéseket megkötöttük, a szakmai felelősséget a szövetségekkel közösen vállaljuk, az állami pénz felhasználásának ellenőrzése szigorú pénzügyi kontrollal a NUPI feladata. A számítógépes nyilvántartási, dokumentációs rendszer alkalmazása komoly ellenőrzésre ad lehetőséget"- mondta Szabó Tamás. A főigazgató felhívta a figyelmet a sportág szakmai kontrolljának jelentőségére, továbbá az instruktorok kapcsolatépítésének és munkamódszerei kidolgozásának fontosságára, majd megelőlegezte bizalmát az instruktori csapat "szellemi tőkéjét" illetően. Tóth József a feladatköröket ismertette, az instruktorok őszi, rövid távú feladatairól beszélt, amelyek közül kiemelkedik az iskolák, az egyesületek regionális szintű látogatása havonta meghatározott időpontokban, továbbá a sporteseményeken történő megjelenés, ellenőrzés.
Pignitzky Dóra a program szakmai részét ismertette
Pignitzky Dóra hangsúlyozta: "a NUPI feladata lesz egyszerre a szakmai és a pénzügyi kontroll megvalósítása". A Sport XXI. program munkatársa a program szakmai részét ismertette. A sportágakra vonatkozóan elmondta: "az atlétika esetében a sportágfejlesztési program már korábban elindult, idén 104 iskolával és 37 sportegyesülettel kötött a NUPI szerződést, valamint tíz-tizenkét éves gyermekek részére országos versenyrendszert is finanszíroz. A kajak-kenu sportágfejlesztési programja idén indult el, az intézet 31 sportegyesülettel szerződött, azokon keresztül áll kapcsolatban az iskolákkal. A kézilabda esetében 175 iskolai és 50 sportegyesületi szerződés köttetett, három minőségi kategóriában. A kosárlabdázók részéről a tavalyi bajnoki pontrendszer alapján az U16-os korosztályig bezáróan 16 leány és 16 fiú sportegyesülettel kötöttek szerződést, ez érinti a Kenguru kupa versenyrendszerét, 160 csapatot. A labdarúgással kapcsolatosan még nincsen pontos adatunk, a feldolgozás folyamatban van. A teniszezőknél beindult iskolai szinten a Mini tenisz program, 18 sportegyesülettel és 82 iskolával van érvényes szerződésünk. Végül a program hetedik sportágában, a vízilabdában iskolai csapatokkal működik a Suli Póló, a sportágban 16 sportegyesülettel szerződünk a közeljövőben." Az értekezlet végén az NLA korábbi vezetője, Kovács János a rendszer átláthatóságát, egymásra épültségét valamint átjárhatóságát hangsúlyozta. Végezetül bemutatta a Sport XXI. programban résztvevők nyilvántartását szolgáló számítógépes adatfeldolgozó Hydra rendszert, amelynek egyik előnye, hogy az instruktorok által decentralizált módon, az ország bármely területén gyorsan és egyszerűen fel lehet tölteni az adatokat - ne felejtsük el, a program alsó és középső szintjén hetvenezer fiatal érintett!