„Ha nem hittem volna Risztov aranyszerzési esélyében, aligha vállalom Kiss László szövetségi kapitány felkérését január elején, hogy foglalkozzunk Évivel. Hittem benne, bár több szempontból kockázatos volt belevágni: egyrészt kaptam volna a fejemre kudarc esetén, másfelől kezdetben a Gyurta testvérek sem nézték jó szemmel a csoport bővülését, a figyelmem további megosztását. Aztán jól sült el, mert mindhárman nagyon dolgos sportemberek, óriási kohézió jött ki belőle” – mondta Széles Sándor.Széles Sándor.
„Gyurta felkészítésekor elsősorban rá koncentráltam, nem az ellenfelekre. Itt volt a végső vetélytárs, a brit Jamieson: róla álmomban sem gondoltam volna, hogy ennyire jól teljesít majd. Nem lehet, nem szabad követni a riválisok munkamódszerét és felkészülését: a saját versenyzőből kell kihozni a legtöbbet, amit most világcsúccsal sikerült is Daninál” – jelezte az edző.
„Gyurta Gergő sajnos most nem indulhatott nyílt vízi úszásban, de biztos vagyok benne, hogy amennyiben lesz hozzá kedve és mögé áll a sportvezetés, ugyanolyan olimpiai sikert ér majd el a hosszú távon, mint Risztov Évi. A nyílt vízi úszók nem cápák közt edzenek a tengerben, nagyjából ugyanazt a programot hajtják végre, mint az 1500-as gyorsúszók a medencében. Így olyan óriási különbség nincs Gyurta Dani és Risztov Éva felkészítése között. A nyílt vízi pluszt az adja, hogy azok a versenyzők elindulnak évente 8-10 távversenyen.”
„Csapatmunka volt ez a két aranyérem, bár ennek a csapatmunkának is megvannak a maga határai, onnantól elsődleges az edző felelőssége. Gyurta Danival tizenhárom és fél éve dolgozunk együtt, Risztov Éva idén csatlakozott hozzánk, akkor tőle senki nem várta, hogy érmes lesz” – tette hozzá.
A pszichológusok és a segítők szerepéről így beszélt: „Gyurta Dani ragaszkodik ahhoz, hogy Lénárt Ágota pszichológus segítse az ő mentális felkészülését. Ha így érzi, tegyen így - mindenkinek vannak babonái az életben. Hogy ebben mennyi a valóságos szerep, mennyi a versenyzői hit, hadd ne foglaljak állást. Egy kicsit azonban túlértékeltnek érzem ezeket a szerepeket: szerintem a versenyző-edző kettőse a lényeges. A többiek túlhangsúlyozásában van egy kis divat is. Elég Cseh Laci edzőjét megkérdezni: náluk túl sok szerepet kaptak a pszichológusok, tudósok, számítógépes elemzők. Kellenek segítők, de a szerepüket a helyére kellene tenni. Cseh Lacinál átestek a ló túloldalára”.
A riói kilátásokat is elemezte a sikertréner: „Gyurta Dániel 23 éves, négy év múlva abban a korban lesz, mint most Phelps, de sokkal fiatalabb, mint fő ellenfele, Kitadzsima. Tehetsége, akarata alapján teljesen reális számára Rióban ismét az arany. A kis Gyurta tíz kilométeren alkothat nagyot, Risztov Éva meg most kapott lábra, nincs értelme abbahagynia: minél hosszabb a táv, annál érettebb versenyző kell hozzá. Nagyon erős a kis csapatom.”
Saját mentalitásáról elmondta: „Szerintem edzőként nem vagyok nehéz ember. Jókedvűen, demokratikus módszerekkel készülünk, a vidámság nálunk alap – már amennyiben le lehet így úszni naponta 16-18 kilométert feszített tempóban. Más magyar műhelyekkel összehasonlítva nálunk nagyon jó a hangulat. Risztov Éva is a baráti közeg miatt ragadt nálunk a floridai edzőtábor után.”
„Nem szeretem az uszodában a keménységet, ridegséget, az erőszakos stílust, mert ettől szenvedtem a Széchy-éra alatt mint tanítvány, versenyzőként, aztán edzőként is sanyargatott rendesen. Én máshogy dolgozom, de a módszereimet már Széchy Tamás is elismerte. Az értelmes munka híve vagyok” – tette hozzá Széles Sándor.