Venus Williams káprázatos teljesítményt nyújtva jutott be az idei wimbledoni bajnokság döntôjébe
Venus Williams káprázatos teljesítményt nyújtva jutott be az idei wimbledoni bajnokság döntôjébe
Formahanyatlás, sérülések, családi tragédia - dióhéjban ennyi a Williams család története az elmúlt egy-két évben, jóllehet az ifjabbik leány, Serena időnként azért jelet adott magáról, az idén például ő nyerte meg az Australian Opent. Hanem nővére, Venus mintha elszürkült volna, mást ne mondjunk, a 2003-as wimbledoni bajnokság óta mindössze egyszer játszott Grand Slam-negyeddöntőt, azt is a salakpályás Roland Garroson.
Jelentjük, Venus nem kallódott el, él és virul, sőt, talán úgy teniszezik, mint korábban még soha: bejutott a wimbledoni fináléba, pályafutása során ötödször. Ez az öt döntő az elmúlt hat év "termése", úgyhogy eleve butaság leírni őt, ha a füves pályás tenisz kerül terítékre, bár ettől függetlenül jellemző rá a sok-sok buta hiba, a kapkodás.
No, éppen ezeknek nem volt nyoma a csütörtöki elődöntőben, amely az esőzés miatt magyar idő szerint este fél hét után kezdődhetett csak el. A túloldalon Marija Sarapova, Wimbledon címvédője készült végképp eltörölni a színről a Williams kompániát (Serena a harmadik körig húzta…), aztán hamar ráébredhetett, itt bizony kőkeményen kell dolgoznia, különben nincs esélye. Ennek megfelelően összpontosított, közben félelmetes erejű ütésekkel próbálta leszorítani a pályáról Venust, aki azonban állta a sarat, ráadásul csak nem akart hibázni.
A négyszeres Grand Slam-bajnok amerikai tulajdonképpen egyetlenegy hajmeresztő hibát követett el, éppen a meccslabdájánál, amikor mattot adott az orosznak, mégis a vonalon túlra csapta a labdát - de belefért, ekkor ugyanis már 7:6, 5:1-re vezetett. Sarapova hiába küzdött, ezen a napon egyszerűen nem lehetett legyőzni a minden idegszálával a továbbjutásra összpontosító, hétből hat bréklabdát hárító (!) Venust, aki pályafutása egyik, ha nem a legjobb teljesítményével letaszította a szőke oroszt a wimbledoni trónról. A kérdés csupán az: ő veszi át a helyét, és lesz ezáltal háromszoros wimbledoni győztes, vagy a felső ágról érkezik a füves pályás csúcstorna új királynője? Ha Amélie Mauresmo lesz a befutó, új Grand Slam-bajnokot avat a teniszvilág, ha Lindsay Davenport, akkor bővül a kétszeres győztesek listája. Ezt egyelőre nem tudni, hiszen addig hátravan még a finálé, no meg az elődöntő a felső ágon, amely a végkifejlet előtt félbeszakadt, mondani sem kell, eső miatt.
Addig persze történt egy s más, sőt! Ezen a találkozón is nagyszerű teniszt láthattunk, az első két játszma például csak a rövidítésben dőlt el, egy ide, egy oda. A világelső Davenport szinte végig hátrányban volt, az első szettben 2:5-ről visszakapaszkodva harcolta ki a rövidítést, ott 1:4 után 5:4-re már ő vezetett, csakhogy az örök vesztesként elkönyvelt Mauresmo valahogy megnyerte a játszmát, mi több, a másodikban kétszer is brékelőnnyel vezetett - ehhez képest pénteken rá vár a feladat, hogy vert helyzetből talpra álljon, minthogy a második játszmát végül megnyerő Davenport a harmadikban 5:3-ra vezet.
Mellékesen jegyezzük meg, Mauresmo a 2000-es sydneyi torna óta nem tudja legyőzni az amerikai menőt, sorozatban ez lehet a kilencedik veresége ellene…
A nap mérkőzése
Venus Williams (amerikai, 14.)–Marija Sarapova (orosz, 2.) 7:6, 6:1
1. adogatások (%-ban)
70
74
Ászok
4
0
Kettős hibák
1
2
Ki nem kényszerített hibák
21
24
Direkt pontok (adogatásból is)
23
13
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
65
51
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
58
58
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)
174
164
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)
138
150
Legerősebb adogatás (km/óra)
195
177
Sikeres brékpontok
4/9
1/7
Pontok/kísérletek a hálónál
8/12
5/7
Összes pontok
85
68
---- Bejelentette visszavonulását Todd Woodbridge, a profizmus 1968-as bevezetése utáni időszak legeredményesebb párosjátékosa. Az 1988 óta tartó pályafutása során egyesben két, párosban 83 bajnoki címet szerző, 34 esztendős ausztrál világklasszis a most zajló wimbledoni bajnokságon döntötte el, hogy abbahagyja, konkrétan azután, hogy az indiai Mahesh Bhupathi oldalán már a második fordulóban kiesett. "Aki Ausztráliában valaha is teniszütőt ragad, két célt mindenképpen kitűz maga elé: játsszon a Davis-kupában, illetve nyerjen Wimbledonban. Nekem mind a kettő megadatott, ezáltal lettem igazi teniszező" - mondta a legendák közé emelkedő Woodbridge.
Az elegáns ausztrál 1997-ben egyesben elődöntős volt Wimbledonban, ebben a műfajban ez a legjobb eredménye, párosban ugyanakkor sikert sikerre halmozott, mind a négy Grand Slam-tornát megnyerte legalább egyszer, Ausztráliában és Flushing Meadowsban háromszor, Párizsban egyszer, Wimbledonban pedig kilencszer ért fel a csúcsra, 1993 és 1997 között honfitársával, Mark Woodforde-dal, 2000-ben, 2002-ben, 2003-ban és tavaly pedig a svéd Jonas Björkmannal. "A lehető legjobb helyen fejezem be a pályafutásomat" - jelentette ki Woodbridge, aki a wimbledoni bajnokság után végleg leteszi az ütőjét. Mindazonáltal maradt munkája: vegyes párosban Samantha Stosur oldalán még versenyben van. ---- Esőszünet ide vagy oda, a várakozás a legkevésbé sem zavarta meg a juniorversenyben második kiemeltként vitézkedő Szávay Ágnest abban, hogy újabb lépést tegyen a bajnoki cím felé vezető úton. A 16 éves tehetség lehengerlően, a mérkőzés első hét játékát besöpörve indította a negyeddöntőt az orosz Jekatyerina Makarova ellen, és bár a lendülete megtört, nem volt kérdés, ki jut be a legjobb négy közé: Ági lesz ott.
Teniszezőnk 6:0, 4:4-ig nem veszítette el az adogatójátékát, ekkor igen, jóllehet a folytatásban ellenfele sem tudta hozni a sajátját, következhetett tehát a rövidítés. Makarova 6:3-ra vezetett, Szávay innen még egyenlített, 6:7 után azonban elveszítette a szettet. Csakhogy ez egyáltalán nem törte meg, a harmadik játszmában 1:1 után ugyanis faképnél hagyta riválisát, és végül 6:0, 6:7, 6:1-re győzött, átlépve ezzel az elődöntő küszöbét. A döntőbe jutásért a lengyel Agnieszka Radwanskával találkozik - vele csütörtökön is összecsaphatott volna, ám az eső okozta programcsúszás miatt nem kezdhették el a második fordulós párosmérkőzést. ---- "Abból kiindulva, ahogyan teniszezem, vannak olyan elemei a játéknak, amelyekben jobb vagyok nála. Kifejezetten szeretem az éles mérkőzések hangulatát, a feszültséget, és őszintén hiszek abban, hogy meg tudom oldani" - hangol a világelső Roger Federer elleni elődöntőjére Lleyton Hewitt.
"Tudja, hogyan kell füvön teniszezni, azt is, hogyan kell megnyerni a bajnokságot, ráadásul megvert már néhányszor, szóval nem csodálkozom azon, hogy optimista. Különben is ez a helyes hozzáállás" - így a másik oldal, vagyis Federer, aki az eddigi 17, egymás elleni összecsapásukból kilencet megnyert.
"Két éve olyan súlyos térdsérülést szenvedtem, hogy kis híján be kellett fejeznem a pályafutásomat, egyedül a játék szeretete tartott a pálya közelében. És lám, itt vagyok, a wimbledoni döntőért indulhatok harcba, szerintem nem is rossz eséllyel. Meg tudom verni Roddickot, bár ehhez a maximumot kell nyújtanom" - véli Thomas Johansson, az Australian Open három évvel ezelőtti bajnoka.
"Jók az atlétáink, a futballistáink, a hokisaink - a tenisz sajnos kicsit háttérbe szorult. Viszont a minap láttam az egyik svéd újságot, amely nagy terjedelemben foglalkozik Wimbledonnal, különös tekintettel az én szereplésemre. No, már ezért megérte…" - tette hozzá a svéd játékos. ---- Angol nemzetközi bajnokság, Wimbledon (18 154 000 dollár, fű) Férfi egyes Az elődöntő párosítása: Federer (svájci, 1. kiemelt)-L. Hewitt (ausztrál, 3.); Th. Johansson (svéd, 12.)-Roddick (amerikai, 2.)
Női egyes Elődöntő: Davenport (amerikai, 1.)-Mauresmo (francia, 3.) 6:7, 7:6, 5:3-nál eső miatt félbeszakadt; V. Williams (amerikai, 14.)-Sarapova (orosz, 2.) 7:6, 6:1. A szombati döntőben: Davenport vagy Mauresmo-V. Williams
Férfi páros Negyeddöntő: Björkman, Mirnij (svéd, fehérorosz, 1.)-Schüttler, Waske (német) 7:5, 6:3, 6:2. Az elődöntő párosítása: Björkman, Mirnij-Huss, Moodie (ausztrál, dél-afrikai); W. Black, Ullyett (zimbabwei, 4.)-B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 2.)
Női páros Az elődöntő párosítása: Grönefeld, M. Navratilova (német, amerikai, 8.)-Kuznyecova, Mauresmo (orosz, francia) vagy Lihovceva, Zvonarjova (orosz, 5.); Stewart, Stosur (ausztrál, 11.)-C. Black, L. Huber (zimbabwei, dél-afrikai, 2.)
Vegyes páros Negyeddöntő: Perebijnisz, Hanley (ukrán, ausztrál)-Dulko, Hood (argentin) 6:3, 6:4. Az elődöntő párosítása: Perebijnisz, Hanley-L. Huber, Ullyett (dél-afrikai, zimbabwei, 4.) vagy M. Navratilova, M. Bryan (amerikai, 5.); Stosur, Woodbridge (ausztrál, 6.) vagy Raymond, Björkman (amerikai, svéd, 3.)-K. Clijsters, O. Rochus (belga, 12.) vagy Pierce, Bhupathi (francia, indiai)
Juniorok Lány egyes Negyeddöntő: Szávay Ágnes (magyar, 2.)-Makarova (orosz, 12.) 6:0, 6:7, 6:1