Ha nem is két külön sportág a férfi-, illetve a női tenisz, szembetűnő, hogy újabban az izgalom és az eget verő színvonal is hiányzik a hölgyek játékából, legalábbis a legutóbbi két Grand Slam-torna hajrájában. A wimbledoni negyeddöntőben egyik mérkőzés sem torkollott döntő játszmába, izgulni legfeljebb a Venus Williams-Mary Pierce derbi rövidítésében lehetett, amelyet Venus öt szettlabdát hárítva nyert meg, megváltva ezzel a jegyét az elődöntőre.
A címvédô Marija Sarapova szettveszteség nélkül jutott el az elôdöntôig
A címvédô Marija Sarapova szettveszteség nélkül jutott el az elôdöntôig
Hanem a Roland Garrosszal ellentétben ezúttal egy szavunk sem lehet a szereposztásra, Williamsen kívül a világelső Lindsay Davenport, a címvédő Marija Sarapova, illetve az első Grand Slam-trófeájára hajtó, eleddig szettveszteség nélkül álló Amélie Mauresmo alkotja a legjobb négy mezőnyét. Egyikük sem outsider, ami majdhogynem garancia a színvonal emelkedésére, bár a nőknél tényleg sohasem lehet tudni…
Davenport előtt mindenesetre le a kalappal. A tizen-, illetve huszonéves trónkövetelők között gond nélkül megállja a helyét, holott lassan betölti a harmincat, ráadásul semmivel sem lett gyorsabb, mint két-három évvel ezelőtt. Ellenben gazdaságosan, taktikusan teniszezik, és mivel az összes ütésfajtát "kívülről fújja", szépen megél a gyors füves pályán - ráadásul a keddi negyeddöntőt amolyan számlarendezésnek szánta.
A tavalyi US Open előtt minden versenyt megnyert, amelyen elindult, bajnokesélyesként érkezett meg Flushing Meadowsba, az elődöntőben azonban elvérzett Szvetlana Kuznyecova keze által, aki utána meg is nyerte az Opent. Most nem volt pardon: Davenport erődemonstrációt tartott az első szett rövidítésében (7:1), utána kényelmes 6:3 következett, így bejutott pályafutása ötödik wimbledoni elődöntőjébe.
Ott a szánalmasan és kedvetlenül teniszező Anasztaszija Miszkinán könnyedén átlépő Mauresmo lesz az ellenfele, aki sokak szerint megérett a Grand Slam-torna-győzelemre - de az igazság az, hogy ez csak most fog kiderülni. Eddig nem volt miért idegeskednie, felszabadultan teniszezett, rendszeresen támadta a hálót, rizikós ütéseket vállalt el, és nyert általuk pontokat, a kérdés csupán az: amikor a wimbledoni finálé lesz a tét, akkor is ő kezdeményez? Ha nem, akkor valószínűleg Davenport játszhatja majd a szombati címmérkőzést.
Az alsó ágon menetelő Venus Williams két év után játszhat ismét Grand Slam-elődöntőt, és az a gyanúnk, ez bizony a legjobb fajtából való lesz, hiszen személyesen a címvédő, azaz Sarapova vár rá a legjobb négy között, akivel három meccset vívott eddig, és kettőt elveszített. Ez a "karcsú" statisztika persze semmi konkrétat sem jelent, szemben mondjuk Sarapova formájával, amely tényleg lenyűgöző, nem csupán jól teniszezik, hanem azt is pontosan tudja, hogyan kell nyerni - és még szerencséje is van. Szegény Nagyezsda Petrova 6:7, 3:5-nél végre eljutott bréklabdáig (addig egyszer sem!), mire a szőke Marija ütött egy azonnal pontot hozó neccet, a következő labdamenetben meg még egyet, igaz, azt a labdát még befutotta Petrova. "Mondtam a labdának, hogy érjen hozzá a háló tetejéhez, majd pöttyenjen át.
Ezt teszi a tapasztalat…" - hangzott Sarapova napi pimasz megjegyzése. Ha ezért nem is, célratörő játékáért mindenképpen lehet szeretni.
Angol nemzetközi bajnokság, Wimbledon (18 154 000 dollár, fű) Férfi egyes A negyeddöntő párosítása: Federer (svájci, 1. kiemelt)-González (chilei, 21.); L. Hewitt (ausztrál, 3.)-F. López (spanyol, 26.); Th. Johansson (svéd, 12.)-Nalbandian (argentin, 18.); Grosjean (francia, 9.)-Roddick (amerikai, 2.)
Női egyes Negyeddöntő: Davenport (amerikai, 1.)-Kuznyecova (orosz, 5.) 7:6, 6:3; Sarapova (orosz, 2.)-Petrova (orosz, 8.) 7:6, 6:3; Mauresmo (francia, 3.)- Miszkina (orosz, 9.) 6:3, 6:4; V. Williams (amerikai, 14.)-Pierce (francia, 12.) 6:0, 7:6. Az elődöntő párosítása: Davenport-Mauresmo; V. Williams-Sarapova
Férfi páros Nyolcaddöntő: Björkman, Mirnij (svéd, fehérorosz, 1.)-Knowle, Melzer (osztrák, 13.) 6:7, 4:6, 6:3, 6:4, 6:3; Paes, Zimonjics (indiai, szerb-montenegrói, 5.)-Beck, Levinsky (cseh) 7:5, 6:3, 6:4; Schüttler, Waske (német)-Suk, Vízner (cseh, 11.) 6:4, 6:4, 4:3-nál eső miatt félbeszakadt. Negyeddöntő: B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 2.)-Hrbaty, Mertinák (szlovák) 7:6, 6:4, 7:6; Huss, Moodie (ausztrál, dél-afrikai)-Knowles, Llodra (bahamai, francia, 3.) 6:4, 6:4, 6:4. Az elődöntő párosítása: Björkman, Mirnij vagy Suk, Vízner/Schüttler, Waske-Huss, Moodie; Paes, Zimonjics vagy W. Black, Ullyett (zimbabwei, 4.)-B. Bryan, M. Bryan
Női páros Nyolcaddöntő: Petrova, Shaughnessy (orosz, amerikai, 4.)-Ivanovics, Krizan (szerb-montenegrói, szlovén) 6:1, 6:3; Lihovceva, Zvonarjova (orosz, 5.)-Bartoli, Sequera (francia, venezuelai) 6:4, 3:6, 6:3; Kuznyecova, Mauresmo (orosz, francia)-McShea, Spears (ausztrál, amerikai) 6:5-nél e. m. f. A negyeddöntő párosítása: Ducsevina, Peer (orosz, izraeli)-Grönefeld, M. Navratilova (német, amerikai, 8.); McShea, Spears vagy Kuznyecova, Mauresmo-Lihovceva, Zvonarjova; Stewart, Stosur (ausztrál, 11.)-Petrova, Shaughnessy; Hantuchová, Szugijama (szlovák, japán, 7.)-C. Black, L. Huber (zimbabwei, dél-afrikai, 2.)
Vegyes páros 2. forduló: M. Navratilova, M. Bryan (amerikai, 5.)-Gagliardi, Arnold (svájci, argentin) játék nélkül. Nyolcaddöntő: L. Huber, Ullyett (dél-afrikai, zimbabwei, 4.)-C. Martínez, Ram (spanyol, izraeli, 16.) 4:6, 6:3, 8:6; Perebijnisz, Hanley (ukrán, ausztrál)-Husarová, Friedl (szlovák, cseh, 7.) 6:4, 5:2-nél e. m. f.; Dulko, Hood (argentin)-Lihovceva, Hrbaty (orosz, szlovák, 14.) 3:2-nél e. m. f.; Pierce, Bhupathi (francia, indiai)-Santangelo, García (olasz, argentin) 1:0-nál e. m. f. A negyeddöntő párosítása: Lihovceva, Hrbaty vagy Dulko, Hood-Husarová, Friedl vagy Perebijnisz, Hanley; L. Huber, Ullyett-Parrott, Frazier (amerikai) vagy M. Navratilova, M. Bryan; Stosur, Woodbridge (ausztrál, 6.) vagy Srebotnik, Zimonjics (szlovén, szerb-montenegrói, 10.)-Raymond, Björkman (amerikai, svéd, 3.) vagy Grönefeld, Knowle (német, osztrák, 13.); V. Williams, Knowles (amerikai, bahamai, 8.) vagy K. Clijsters, O. Rochus (belga, 12.)-Pierce, Bhupathi vagy Santangelo, García
Juniorok, lány egyes 2. forduló: Szávay Ágnes (magyar, 2.)-Besser (olasz) 6:4, 5:7, 6:1 ---- "Elégedett vagyok, egész jól csináltam" - értékelte röviden a Juan Carlos Ferrero ellen nyújtott teljesítményét a füves pályán már 33 mérkőzés óta veretlen Roger Federer. Ha ő mondja…
"Sohasem gondoltam volna, hogy valaha is jól fogok teniszezni füvön. Hogy mit várok a folytatásban? Nos, semmi különöset, megpróbálom a legjobbamat nyújtani" - magyarázta a chilei Fernando González, egyúttal jelezte, nagyjából mire számít a negyeddöntőben - Federer ellen.
"Miután túléltem az első hetet, ideje összeszednem magam, és készülni a legnagyobbak ellen. Szeretném megnyerni a tornát, mindent meg is teszek majd ennek érdekében, bár ezzel aligha vagyok egyedül. Abból egyébként nem érdemes következtetéseket levonni, hogy a US Openen simán megvertem Lópezt, mert akkor úgy teniszeztem, mint talán soha" - hangzott Lleyton Hewitt "gatyafelkötős" nyilatkozata.
"A minap láttam őt a konditeremben - el is képedtem. Hatalmas súlyokat emelgetett, úgyhogy már értem, miért ilyen jó a kondija" - mondta Kim Clijsters az őt elbúcsúztató Lindsay Davenportról.
"Cefetül éreztem magam a pályán, azt sem tudtam, mit hogyan kell csinálni, mert sohasem játszottam még ilyet. Nem könnyű megbarátkozni azzal a gondolattal, hogy egy lánynak kell ütni a labdát…" - számolt be élete első - amúgy elveszített - vegyespáros-mérkőzéséről a skótok 18 éves hőse, Andrew Murray. ---- A vasárnapi és a hétfői pihenőnapja után kedden ismét pályára lépett Szávay Ágnes, a juniorverseny második kiemeltje, ezúttal a legjobb 16 közé jutásért. Nos, a fiatal magyar teniszező érvényesítette a papírformát, hiszen legyőzte az olasz Astrid Bessert, igaz, rendesen meg kellett dolgoznia továbbjutásért. Az első játszmában jó néhányszor elnyerték egymás adogatójátékát, mígnem 4:4-nél Ági hozta a sajátját, ami sorsdöntőnek bizonyult, mert ekkor ismét "brékelte" ellenfelét, 6:4-re megnyerve a szettet. A folytatásban Besser volt a jobb, már 5:3-ra is vezetett, és bár Szávay innen egyenlített, 5:5 után csak az olasz leány szerzett gémet (7:5). No, ennyi elég is volt Áginak ahhoz, hogy "rendbe tegye" a mérkőzést, egyhuzamban öt játékot besöpörve eldöntötte, ki jut tovább, ami végül 6:4, 5:7, 6:1 formájában vált hivatalossá. Szávay legközelebb egy ismerős arccal, a fantasztikus párizsi menetelése (bajnoki cím egyesben és párosban) során legyőzött amerikai Alexa Glatchcsal csap össze, immár a legjobb nyolc közé jutásért; párosban - a Roland Garroson vele diadalmaskodó fehérorosz Viktorija Azarenka oldalán - az első fordulóban lépett volna pályára kedden, ám a kora esti esőzés miatt el sem kezdődhetett a mérkőzés.
Magyar vonatkozású hír még, hogy a 45 év feletti urak versenyében kikapott a harmadik helyen kiemelt Heinz Günthardt, Taróczy Balázs kettős, háromszettes vereséget szenvedve a Colin Dowdeswell, Robin Drysdale svájci, brit duótól.