Borg és Sampras nyomdokain

Vágólapra másolva!
2005.06.19. 21:00
Címkék
Itt az újabb Grand Slam-torna, ilyenkor mindig van egy teniszező, akinek az útját megkülönböztetett figyelem kíséri, Wimbledonban meg pláne: Roger Federer.
Roger Federer a 2002-es wimbledoni bajnokság óta nem szenvedett vereséget füves pályán
Roger Federer a 2002-es wimbledoni bajnokság óta nem szenvedett vereséget füves pályán
Roger Federer a 2002-es wimbledoni bajnokság óta nem szenvedett vereséget füves pályán
Roger Federer a 2002-es wimbledoni bajnokság óta nem szenvedett vereséget füves pályán
Roger Federer a 2002-es wimbledoni bajnokság óta nem szenvedett vereséget füves pályán
Roger Federer a 2002-es wimbledoni bajnokság óta nem szenvedett vereséget füves pályán

Ez a torna újabban Federer felségterülete, és sokak szerint reális esélye van arra, hogy utolérje a maga hét elsőségével csúcstartó Pete Samprast, bár ahhoz még ötször a magasba kell emelnie a trófeát.

Kétszer már megtette, tavalyelőtt és tavaly sem volt senki, aki két vállra fektette volna, mi több, amióta 2002-ben az első fordulóban általános elképedésre kikapott a horvát Mario Ancictól, egyszerűen feltartóztathatatlan füvön, akárcsak az elmúlt két esztendőben, ezúttal is hallei tornagyőzelemmel hangolt a bajnokságra. Huszonkilenc füves pályás meccset nyert meg sorozatban (a vonatkozó rekordot Björn Borg tartja 41-gyel, Federer a második), a sportágban tapasztalt dominanciájára jellemző, hogy az elmúlt egy évben lejátszott 96 mérkőzéséből 91-et megnyert, egyébként pedig a legutóbbi 20 döntőjében egyaránt győzött. Hanem csak mocoroghat benne valami amiatt, hogy az idén eddig üres kézzel távozott a Grand Slam-tornákról, az Australian Openen, majd a Roland Garroson is az elődöntőben kapott ki (mind a kétszer a későbbi bajnoktól, Marat Szafintól, illetve Rafael Nadaltól), előbbi viadalon ráadásul meccslabdát elpuskázva - különben sem jellemző a triplázás Wimbledonban, az elmúlt 70 évben csak Borgnak és Samprasnak jött össze.

"Tavaly tényleg izgultam, hiszen először indultam címvédőként - mégis sikerült nyernem, és szerintem most még jobbak az esélyeim. Erősebbnek érzem magam, érettebb teniszező lettem, ami például abban is megnyilvánul, hogy nem pánikolok, ha az első szettet esetleg nem én nyerem meg" - magyarázta a 2004-ben három Grand Slam-versenyt (Australian Open, Wimbledon, US Open) megnyerő Federer, aki elsőként léphet ma fel a centerpálya zöld gyepére. Vele tart majd a rendkívül ügyes, francia Paul-Henri Mathieu, aki nem éppen ideális ellenfél az első körben; a folytatásban az elődöntő okozhat problémákat Federernek, hiszen adott esetben Szafinnal vagy Lleyton Hewitt-tal találkozhat, a döntőben pedig Andy Roddickkal, akit csak nagy nehezen tudott legyűrni a tavalyi fináléban.

"Roger legalább egy szinttel feljebb emelte a lécet a sportágban, nekünk pedig nem maradt más, mint hogy megpróbáljuk utolérni. Mindenesetre ha megint összefutunk a döntőben, a győzelem érdekében valószínűleg hozzá kell vágnom mindent, amit a mosogatóban meg a fridzsiderben találok…" - mutatkozott be egy új oldaláról Roddick, avagy ő is érzi, Wimbledonban a soknál is több kell Federer legyőzéséhez.

Serena Williams a bokasérülése ellenére is esélyesnek számít
Serena Williams a bokasérülése ellenére is esélyesnek számít
Serena Williams a bokasérülése ellenére is esélyesnek számít
A nőknél minden bizonnyal orosz, amerikai vagy belga kézbe vándorol a bajnoki trófea. Marija Sarapova tavaly itt futott be végleg, agresszív játéka éppen erre a borításra terveztetett meg, ám valami azt súgja, ez nem az ő éve lesz. Visszajött a két belga, az élete első Grand Slam-diadalára hajtó Kim Clijsters, illetve az immár kétszeres Roland Garros-bajnok, Wimbledonban viszont tornagyőzelem nélkül álló Justine Henin-Hardenne, amerikai részről ott lesz többek között Venus Williams, a tavalyi seregszemlén visszavonulással "fenyegetőző", azóta ismét világelsővé, egyben potenciális bajnokaspiránssá avanzsáló Lindsay Davenport, no meg Serena Williams, aki január vége óta mindössze 12 mérkőzést játszott. Ebből négyet elveszített, igaz, kettőt úgy, hogy fel kellett adnia a meccset - Grand Slam-tornán viszont veretlen 2005-ben, a Roland Garroson ugyan nem indult, de a januári Australian Openen első lett.

"Továbbra sincs százszázalékos állapotban a bokám, de mikor máskor érezzem magamban a győzni akarást, ha nem most?! Ha nem én vagyok az első, hidegen hagy a világranglista állása (jelenleg a 4. - a szerk.), most sem érdekel más, csak hogy bajnok legyek" - jelentette ki a hétszeres Grand Slam-győztes Serena.
Ô az, akit soha, semmilyen körülmények között nem szabad lebecsülni.

FÉRFITORNA

ATP-TORNA, ORDINA OPEN, S’-HERTOGENBOSCH (323 250 dollár, fű). Döntő: Ancic (horvát, 3. kiemelt)-Llodra (francia) 7:5, 6:4

KEREKES SZÉKES TENISZ

NEC WHEELCHAIR TENNIS TOUR, ITF2 SERIES, POZSONY. Főtábla. Egyes. Nyolcaddöntő: Farkas László (magyar, 5.)-Lechaplain (francia) 6:1, 6:1. Negyeddöntő: Félix (szlovák, 4.)-Farkas László 6:4, 6:3. Páros. Negyeddöntő: Farkas László, Jaroszewski (magyar, lengyel, 3.)-Mossier, Pfundner (osztrák) 6:3, 6:3. Elődöntő: Brychta, Legner (cseh, osztrák, 1.)-Farkas László, Jaroszewski 7:6, 6:2. 2. tábla. Egyes. Nyolcaddöntő: Navratyl Sándor (magyar, 5.)-Berko (szlovák) 6:0, 6:0; Braun János (magyar)-Boeckx (belga) 6:2, 6:0. Negyeddöntő: Masaryk (szlovák, 3.)-Braun János 6:2, 6:2; Stimac (horvát)-Navratyl Sándor 6:2, 6:0. Páros. Negyeddöntő: Braun János, Navratyl Sándor-Boeckx, Cornu (belga) 6:3, 6:0. Elődöntő: Hásek, Masaryk (cseh, szlovák)-Braun János, Navratyl Sándor 6:2, 7:6 ---- Habár Czink Melinda vereséget szenvedett a selejtező utolsó, harmadik fordulójában, a csípősérüléssel bajlódó argentin Paola Suárez visszalépése nyomán szerencsés vesztesként felkerült a 128-as főtáblára, így lesz magyar szereplő a felnőttek versenyében. Más kérdés, hogy a világranglista 133. helyén álló Czink éppen az egyik legjobb játékost, a harmadik helyen kiemelt francia Amélie Mauresmót kapta meg az első körben, aki egyébként sohasem kapott ki magyar teniszezőtől: Kuti Kis Ritát kétszer, Mandula Petrát és Gubacsi Zsófiát egyszer-egyszer verte meg, sőt, az 1997-es aucklandi WTA-torna selejtezőjében Miskolczi Katalinnal is összekerült. A pályafutása hetedik felnőtt Grand Slam-tornájára készülő, Wimbledonban másodszor fellépő, tavaly az első körben búcsúzó Czink ma mutatkozik be a főtáblán, az 1-es pálya második meccsén - a Sport1 élőben közvetíti a várhatóan délután négy-öt óra körül kezdődő találkozót.

A junioroknál is indul majd magyar, ráadásul győzelmi esélyekkel: az idén az Australian Openen egyesben és párosban is döntőt játszó, a Roland Garroson mindkét műfajban taroló Szávay Ágnes pénteken indul Wimbledonba, ahol vasárnap vagy hétfőn kezdi a hadjáratot. "Az elmúlt napokban kemény pályán edzettem, most pedig megyünk Hencére, ahol füvön készülhetek. Nagy hangsúlyt kell fektetnem az adogatásaimra, mert ha rendben lesznek, esélyem lesz a tornagyőzelemre - mindenesetre a legjobbakra számítok" - mondta a 16 éves magyar teniszező.

Eddig nem termett számára sok babér a füves pályás Grand Slam-tornán, igaz, hihetetlenül balszerencsés volt: egyesben mind a két látogatása alkalmával megkapta az első kiemeltet (akitől ki is kapott), párosban előbb kizárták (az eső okozta programcsúszás miatt a junioroknál szűkítették a mezőnyt, ez lett a veszte), rá egy évre pedig meccslabdáról veszített - természetesen az első kiemelt duó ellen. Az idén semmiképpen sem lehet ennyire peches, hiszen a harmadik helyen áll a juniorranglistán, márpedig ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni a kiemelésnél - még Wimbledonban sem. ---- Két angol úr, Spencer W. Gore és William C. Marshall játszotta az első finálét immár 128 esztendeje, 1877-ben - az előbbi győzött. 1879-től 1883-ig nem Wimbledonban, hanem az oxfordi egyetem teniszklubjában rendezték a férfi páros versenyét. A századfordulót a Doherty fivérek uralták, Reggie és Laurie összesen kilencszer nyertek egyest és egymás oldalán nyolcszor párost. Száz éve, 1905-ben győzött az első amerikai, May Sutton, és két évre rá az első ausztrál, Norman Brookes. 1908-ban a londoni olimpia teniszversenyeit is itt rendezték. Rövid amerikai és francia dominanciát követően férfi egyesben legutóbb 1936-ban (be nem hegedő seb a házigazdáknak: 69 éve immár!) a legendás Fred Perry sikerének örülhetett Nagy-Britannia - azóta nem.

A brit Maud Watson 1884-ben a hölgyek közül elsőként diadalmaskodott a tenisz szentélyében. A hőskor két legeredményesebbje két hazai versenyző: Hylliard és Dod (a legfiatalabb bajnok a maga 15 évével), egyaránt öt-öt győzelemmel. 1919-ben a legendás Suzanne Lenglen (a Roland Garroson stadion viseli a nevét) szakította meg a brit hegemóniát. A két világháború alatt (1914 és 1918, illetve 1940 és 1945 között) nem rendezték meg az angol bajnokságot.
Első ízben 1968-ban fizettek pénzdíjat a legjobbaknak, összesen 26 150 angol fontot - ma több mint 10 millió font ugyanez az összeg!

A világtenisz temérdek nagyságának sikerült a szent gyepen győznie - ma is ez a legnagyobb dicsőség, amely teniszezőt érhet. A mindmáig legutolsó férfi Grand Slam-teljesítő, Rod Laver négyszer, a svéd teniszkirály, Björn Borg zsinórban ötször nyert, de magasba emelhette a díszes trófeát John McEnroe, Jimmy Connors, Boris Becker (1985-ben az első nem kiemelt, amúgy pedig máig legfiatalabb győztesként, nem egészen 18 évesen), Stefan Edberg, Andre Agassi, Pete Sampras és persze tavalyelőtt és tavaly Roger Federer is. Ivan Lendl azonban soha! Kétszer állt a diadal küszöbén a nyolcvanas évek legjobbja, ám 1986-ban Becker, rá egy évre Pat Cash verte meg a fináléban.

Wimbledonra a nőknél is jellemzőek a nagy nyerőszériák. A csúcstartó hatos sorozatával az egykor csehszlovák, ma amerikai Martina Navratilova, aki összesen kilencszer nyert egyest, hétszer párost, négyszer pedig vegyes párost - ez utóbbit Paes oldalán még 2003-ban is -, és ismét ott lesz a rajtnál. A közelmúlt kétségtelenül legnagyobbja Steffi Graf, aki hétszer lett első egyesben, és éppen Wimbledonban aratta egyetlen páros diadalát a Grand Slameken - Gabriela Sabatini oldalán.

És a magyarok? 1925-ben Kehrling Béla, 1948-ban Asbóth József játszott férfi egyesben elődöntőt, míg ragyogó pályafutására 1985-ös, wimbledoni győzelmé-vel tette fel a koronát a Taróczy Balázs, Heinz Günthardt kettős, a magyar, svájci duó a férfi páros döntőjében meggyőző játékkal nyert Cash és Fitzgerald ellen. Hölgyeinknek Körmöczy Zsuzsa remek 1958-as elődöntőjét leszámítva nem sok babér termett London zöld füvén, legutóbb az akkor fénykorát élő Temesvári Andrea révén érték el a negyedik fordulót - 1984-ben. (Ekkor Andrea vegyes párosban Kevin Curren oldalán a legjobb négyig jutott!) Az elmúlt évek relatív sikerei után az idén legfeljebb a juniorok között szárnyaló Szávay Ágnesben bízhatunk… ---- Név: Angol nemzetközi teniszbajnokság
Időtartam: 2005. június 20.-július 3.
Helyszín: All England Croquet and Lawn Tennis Club, Wimbledon, London (20 pálya; a Centre Court befogadóképessége: 15 000; az 1. pálya befogadóképessége: 11 400)
Pályaborítás:
Labdák: Slazenger
Férfi egyes: a torna az "All England Lawn Tennis Cup Single Handed Champion of the World" feliratú, 1887-ben készült ezüstkupáért zajlik; 128-as főtábla, 104 játékos a világranglista-helyezése alapján, 16 játékos a június 14. és 17. között megrendezett 128-as selejtezőből, 8 játékos szabadkártyával; a mérkőzések három nyert szettig tartanak, az ötödik játszmában nincs rövidítés.
Férfi páros: az ezüstkupát az Oxford University Lawn Tennis Club ajánlotta fel 1879-ben; 64-es főtábla, 53 páros a világranglista-helyezések alapján, 4 páros a 16-os selejtezőből, 7 páros szabadkártyával; a mérkőzések három nyert szettig tartanak, az ötödik játszmában nincs rövidítés.
Női egyes: Az Elkington&Co. által 1864-ben készített ezüsttál a győztes jutalma; 128-as főtábla, 108 játékos a világranglista-helyezése alapján, 12 játékos a 96-os selejtezőből, 8 játékos szabadkártyával; a mérkőzések két nyert szettig tartanak, a harmadik játszmában nincs rövidítés.
Női páros: a viadal első helyezettje a "The Duchess of Kent Challenge Cup" ezüstkupával gazdagodik; 64-es főtábla, 54 páros a páros világranglista-helyezések alapján, 4 páros a selejtezőből, 6 páros szabadkártyával; a mérkőzések két nyert szettig tartanak, a harmadik játszmában nincs rövidítés.
Vegyes páros: az 1902-ben és 1906-ban párosban győztes S. H. Smith ajánlotta fel a nyertesnek járó ezüstkupát; 48-as főtábla, 43 páros a világranglista-helyezések alapján, 5 páros szabadkártyával; a mérkőzések két nyert szettig tartanak, a harmadik játszmában nincs rövidítés.
A 18 év alatti juniorok számára férfi (64 résztvevő) és női (64) egyest, illetve férfi (32) és női (32) párost rendeznek. A 35 évnél idősebb férfiak (16) részére csoportmérkőzéses lebonyolítással, a 45 évnél idősebb férfiak (16) részére egyenes kieséssel, míg a 35 évnél idősebb hölgyek (8) részére szintén csoportmérkőzéses rendszerben rendeznek tornát.
Pénzdíjak
Összdíjazás: 10 085 510 angol font (18 154 000 amerikai dollár) - 3.9 százalékkal magasabb, mint 2004-ben volt.
Az 1. helyezettek díjai. Férfi egyes: 630 000 GBP (1 134 000 USD). Férfi páros: 218 500 GBP (393 300 USD). Női egyes: 600 000 GBP (1 080 000 USD). Női páros: 203 250 GBP (366 300 USD). Vegyes páros: 90 000 GBP (162 000 USD)
ATP Race-pontok: 200 (1. hely), 140 (2. hely), 90 (elődöntő), 50 (negyeddöntő), 30 (nyolcaddöntő), 15 (3. forduló), 6 (2. forduló), 1 (1. forduló)
WTA-világranglistapontok: 520 (1. hely), 364 (2. hely), 234 (elődöntő), 130 (negyeddöntő), 72 (nyolcaddöntő), 44 (3. forduló), 26 (2. forduló), 2 (1. forduló). A bónuszpontok duplán számítanak.
Televízió: Sport1 és Sport2, illetve DSF
Internetcím: http://www.wimbledon.org
vagy http://www.wimbledon.com
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik