Új bajnokot avat a sportág

Vágólapra másolva!
2003.06.05. 21:42
Címkék
Nincs tovább. Négy Grand Slam-torna-győzelem, továbbá a nagy versenyeken zsinórban aratott 33 diadal után az idei Roland Garros elődöntőjében véget ért Serena Williams elképesztő sorozata.
Justine Henin-Hardenne-t hôsként ünnepelték – legyôzte a címvédô Serena Williamst!
Justine Henin-Hardenne-t hôsként ünnepelték – legyôzte a címvédô Serena Williamst!
Justine Henin-Hardenne-t hôsként ünnepelték – legyôzte a címvédô Serena Williamst!
Justine Henin-Hardenne-t hôsként ünnepelték – legyôzte a címvédô Serena Williamst!
Justine Henin-Hardenne-t hôsként ünnepelték – legyôzte a címvédô Serena Williamst!
Justine Henin-Hardenne-t hôsként ünnepelték – legyôzte a címvédô Serena Williamst!
A világranglistát utcahosszal vezető ifjabbik Williams lány ezt megelőzően 2001. szeptember 9-én, az US Open döntőjében maradt alul GS-viadalon, akkor a nővérétől, Venustól kapott ki (2:6, 4:6), azóta viszont uralta a női mezőnyt, testvérével együtt. Éppen egy éve annak, hogy kisajátították a Grand Slam-versenyek döntőit, némiképp unalmassá téve a kívülálló számára a végjátékot, ráadásul azt sem mondhatjuk, hogy változatos mérkőzéseket vívtak, elvégre Serena számára Venus legyőzése sem okozott különösebb gondot. (Nem beszélve a színvonalról.)
No, ennek most vége – legalábbis egy ideig –, olyannyira, hogy egyikük sem jutott be a Roland Garros fináléjába. De hogy a hagyományokat őrizze a sportág, szombaton is két honfitársnő feszül majd egymásnak.
Belgák.
Ami egyszersmind azt jelenti, hogy hosszú idő után ismét új Grand Slam-bajnokot avatnak (Jennifer Capriati 2001-es melbourne-i diadala óta nem volt erre példa a hölgyeknél!), a kérdés csupán az: Kim Clijsterst vagy Justine Henin-Hardenne-t?
Utóbbi érdemelné meg, ez teljesen nyilvánvaló, hiszen a munka dandárját ő végezte el, eltakarítva az útból a bajnoki címvédő Serenát, míg Clijsters jószerével ellenállásba sem ütközött az elmúlt másfél hétben, a világranglista első tíz helyezettje közül eggyel sem találkozott. De a sport már csak ilyen. Mondjuk ezt azért, mert a szombati döntő Clijsters győzelmét vetíti előre, igaz, erre rögtön rávághatjuk: az az ember, aki képes az első perctől az utolsóig összpontosítani és küzdeni Serena ellen, az bárkit bárhol meg tud verni, alkalmasint élete első Roland Garros-döntőjében is, arról nem is beszélve, hogy a világelső idei három veresége közül kettő a közönségkedvenccé avanzsáló Henin-Hardenne jóvoltából született meg.
Williams már a kezdéskor sem volt túl népszerű a párizsiak szemében, csak a helyszínen több mint tízezren kívánták a bukását, azok után pedig, amit a harmadik játszmában művelt egy-két véleményes labdamenetet követően, végleg ítéletet hirdetett a szurkolóhad, avagy olyan hangulat uralkodott a centeren, mint Steffi Graf és Martina Hingis mindmáig emlékezetes, 1999-es fináléja alkalmával.

Csak Balázs György maradt a mieink közül

Lesz magyar elôdöntôs az idei Roland Garroson: a junioroknál az izraeli Sela oldalán induló Balázs György párosban bejutott a legjobb négy közé. Balázsék egészen könnyedén nyerték meg az elsô játszmát (6:2), a másodikban is brékelônnyel vezettek már (4:2), ám az ausztrál kettôs 4:4-nél utolérte ôket – szerencsére a következô két gémben dűlôre vitte a mérkôzést a magyar, izraeli duó, amely szettveszteség nélkül jutott be az elôdöntôbe. Rossz hír viszont, hogy a lányoknál ugyancsak a legjobb a négy közé jutásért pályára lépô Németh Virág, Szávay Ágnes páros kiesett, pontosabban fel kellett adnia a mérkôzését. A második szettben 4:0-s magyar vezetésnél Szávay meghúzta a hátát, és bár a következô gémet még megnyerték Virágék, néhány perccel késôbb kezet nyújtottak az ellenfélnek. „Nem tűnik súlyosnak Ági sérülése, de jobbnak láttuk, ha befejezzük, már csak azért is, mert volt már hasonló problémája a hátával. Kockáztatni meg nem akartunk” – részletezte Németh Virág.
"Vagy irigykedtek, vagy egyszerűen nincsenek tisztában az etikettel. Így nem lehet viselkedni” – forrongott a meccs után a közönség magatartásán felháborodó Williams mama, Oracene.
Henin pedig rengeteg erőt merített a hangorkánból, minden idegszálával a labdára koncentrált, nagy nehezen egyenlített, majd miután túltette magát a két kettős hibán (5:4-nél, amidőn a továbbjutásért adogatott), másodjára, 6:5-ös állásnál – csúnya kifejezéssel élve – kiszerválta a mérkőzést.
Hogy Serena veszítette el (4:2-re vezetett a harmadik játszmában), avagy Henin nyerte meg, nézőpont kérdése, az mindenesetre nyilvánvaló, hogy a címvédő teljesítménye kontúrjaiban sem hasonlított arra, amivel a negyeddöntőben Amélie Mauresmo ellen rukkolt ki: olyan idegesnek tűnt, mintha életében nem játszott volna még elődöntőt (a csata első 18 labdamenetéből 13-at el is veszített…). Ritkán lépett föl a hálóhoz, ha meg ott volt, többnyire hajmeresztő hibát követett el, ráadásul az egyik legfélelmetesebb fegyvere, a rövid labdák "kivégzése” ezúttal csődöt mondott. Néhány félelmetes ritörn, sarokba helyezett ütés, de semmi extra, egyszerűen képtelen volt irányítani a mérkőzést.
Ez márpedig Henin-Hardenne érdeme.
Azt játszotta, amit Serena ellen kell, vagyis ügyelt az adogatásaira, nehogy túl röviden pattanjanak le, megpróbálta mozgásban tartani ellenfelét, és bár ez a terv sem vezet mindig célra, ezúttal elegendő volt, mert mint jeleztük, az amerikai lány hadilábon állt a befejező ütéseivel (csupán 27 nyerő). Ami viszont a legnagyobb erénye volt a kis belgának: hiába tartott több mint két órán át az elődöntő, még csak nem is látszott rajta a fáradtság, mind tenyeres, mind fonák oldalról taktikusan "dobálta” vissza a labdákat.
"Annyi, de annyi lehetőséget kapott már, hogy Grand Slamet nyerjen, éppen itt az ideje, hogy mást ünnepeljenek…” – nyilatkozta élete talán legfontosabb mérkőzése után Henin-Hardenne.
Lehet, hogy ő lesz a következő. De lehet, hogy Clijsters, aki – mint azt a bevezetőben jeleztük – erőlködés nélkül masírozott be a fináléba, a csütörtöki elődöntőben például a világranglista 76. helyén tanyázó orosz Nagyezsda Petrovával találkozott, és verte meg két szettben.
Ennyivel azonban nem intézhetjük el az ott történteket.
Clijstersnek ugyanis óriási szerencséje volt, számtalanszor segített neki a háló (többször lelassította az orosz játékos ütését), éppenséggel 4:5-nél, Petrova játszmalabdájánál is: a göndör hajú belga ejtéssel kísérletezett, amely eleve jónak tűnt, ám a labda "megnyalta” a háló tetejét, onnan meg átszédült a túloldalra, teljesen kilátástalan helyzetbe hozva ezzel Petrovát. Utána természetesen brékelt Clijsters, sőt a folytatásban mindössze egy gémet engedélyezett a szemlátomást megszeppent vetélytársának, szóval, egyáltalán nem biztos, hogy azon az ominózus rövidítésen múlt. (Mindenesetre bocsánatot kérhetett volna az orosztól…)
"Nem tagadom, nagyon kellett az a pont, hiszen addig sehogy sem találtam a játékomat, különösen a tenyeresem hagyott cserben. De miután hárítottam a szettpontot, és végül megnyertem az első játszmát, egy csapásra megváltozott minden, onnan már sínen voltam” – magyarázta Clijsters, aki szombaton pályafutása során másodszor mérkőzhet meg a párizsi bajnoki címért. Ezt megelőzően elbukott a célban, tavalyelőtt egészen elképesztő mérkőzésen, 1:6, 6:4, 12:10-re kapott ki Capriatitól – viszont az elődöntőben éppen Henint verte meg, szett- és brékhátrányból.

Andre Agassi jubilál

A Roland Garroson a legjobb nyolc között elbúcsúzó Andre Agassi elfogadta a queen'si ATP-torna szervezői által felajánlott szabadkártyát, így a jövő héten kezdődő füves pályás viadalon játssza majd pályafutása 1000. mérkőzését.

Francia nemzetközi bajnokság, Roland Garros, Párizs
(15 675 316 dollár, salak)

Női egyes
Elődöntő: Henin-Hardenne (belga, 4. kiemelt)–S. Williams (amerikai, 1.) 6:2, 4:6, 7:5; K. Clijsters (belga, 2.)–Petrova (orosz) 7:5, 6:1. A döntőben: Henin-Hardenne–K. Clijsters

Férfi páros
Elődöntő: B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 3.)–Paes, Rikl (indiai, cseh, 5.) 6:4, 6:3; Haarhuis, Kafelnyikov (holland, orosz, 11.)–Arthurs, Hanley (ausztrál, 10.) 6:4, 6:4. A döntőben: Haarhuis, Kafelnyikov–B. Bryan, M. Bryan

Vegyes páros
Elődöntő: Lihovceva, Bhupathi (orosz, indiai, 3.)–Suárez, Woodbridge (argentin, ausztrál, 1.) 7:5, 3:6, 6:2; Raymond, M. Bryan (amerikai, 2.)–C. Black, W. Black (zimbabwei, 4.) 6:3, 6:4. A döntőben: Lihovceva, Bhupathi–Raymond, M. Bryan

Juniorok
Fiú páros
Negyeddöntő: Balázs György, Sela (magyar, izraeli)–Feeney, Guccione (ausztrál) 6:2, 6:4

Lány páros
Negyeddöntő: Fraga, González-Penas (spanyol)–Németh Virág, Szávay Ágnes (magyar) 6:3, 4:5, fa.
A nap mérkőzése
Justine Henin-Hardenne (belga, 4. kiemelt)–Serena Williams (amerikai, 1.) 6:2, 4:6, 7:5
1. adogatások (%-ban)5956
Ászok01
Kettős hibák45
Ki nem kényszerített hibák6879
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)4953
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)5943
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)163156
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)136126
Legerősebb adogatás (km/óra)175185
Direkt pontok (adogatásból is)2527
Sikeres brékpontok8/196/8
Pontok/kísérletek a hálónál13/1710/25
Összes pontok10596
Mérkőzésidő140 (33+53+54) perc
ITF-future-torna, Kranj (10 000 dollár, salak)
Egyes. 1. forduló: Fonó László (magyar)–Gorcsics (bosnyák) 6:1, 6:3. Nyolcaddöntő: Bardóczky Kornél (magyar, 3.)–Osabnik (szlovén) 6:3, 3:6, 6:0
Páros. Negyeddöntő: Cerovic, Szlovics (horvát, szerb-montenegrói)–Bardóczky Kornél, Kisgyörgy Gergely (magyar, 1.) játék nélkül

Kerekesszékes torna, Lengyelország
1. tábla
Páros. Negyeddöntő: Kunieda, Szaida (japán)–Farkas László, Larsson (magyar, svéd) 7:5, 6:1
2. tábla
Egyes. Elődöntő: Sommerfeld (német)–Prohászka Csaba (magyar) 6:4, 6:2
Páros. Negyeddöntő: De Meersman, Vos (belga)–Gyemenko, Prohászka Csaba (orosz, magyar) 6:2, 6:1
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik