A Barátok Közttől a Vörös zsaruig: magyar sportolók a filmvásznon - videók!

Vágólapra másolva!
2011.10.28. 17:07
Címkék
Az olimpiai bajnok birkózó Schwarzeneggerrel akaszt tengelyt, a profi világbajnok önmagát játssza egy vígjátékban, a fiatalon berobbant úszó pedig egy szappanopera szereplőjének csapja a szelet. Nem egyedülálló dolog, és korántsem újdonság, hogy legjobb sportolóink kisebb-nagyobb filmszerepeket vállalnak, netán második hivatásuk lesz a színház és a mozi.

Puskás FerencPuskás Ferenc

A filmvásznon feltűnő sportolók úttörője ki más lehetett volna, mint Puskás Ferenc. A legendás Öcsi az 1955-ben forgatott Csodacsatár című filmben tűnik fel, Puska néven. 1956-os távozása után természetesen kegyvesztett lett: nem jelentek meg róla hírek, arról meg pláne nem lehetett szó, hogy mozifilmben szerepeljen. Ezért a jeleneteit később újraforgatták itthon maradt csapattársával, Hidegkuti Nándorral. Évtizedekkel később, miután rendeződött viszonya a magyar politikai hatalmasságokkal, feltűnt Bujtor István (aki maga is országos bajnok vitorlázó volt) Az elvarázsolt dollár című filmjében is.

RÉSZLET A CSODACSATÁRBÓL PUSKÁSSAL ÉS HIDEGKUTIVAL

Papp László

Ezért biztosan kapnánk egy balost, úgyhogy maradjunk annyiban: Papp Laci is hódított a mozikban, és nem is egyszer. Pályája csúcsán, harmadik olimpiai bajnoki címe után 1957-ben forgatta a Nehéz kesztyűk című filmet, amiben egy hitehagyott olimpiai bajnokot alakít, akit edzője vezet vissza a helyes útra. Az 1969-es Az oroszlán ugrani készül című James Bond-paródiában már csak epizódszereplő, azonban a pályafutását megéneklő Pofonok völgye, avagy Papp Lacit nem lehet legyőzni című dokumentumfilmnek azonban - értelemszerűen - ő a főszereplője.

Bujtor István és Papp Laci Az oroszlán ugrani készül c. film forgatásán (Forrás: Origo.hu)
Bujtor István és Papp Laci Az oroszlán ugrani készül c. film forgatásán (Forrás: Origo.hu)

Csapó Gábor

Az 1976-ban tizenkét év elteltével a magyar férfi vízilabda-válogatott újra megnyerte az olimpiát, a montreali hősöket egy ország érezte magáénak. Nem véletlen, hogy a csapatból termetével és közvetlenségével is kiemelkedő Dudi volt az, aki filmszerepet kapott: az 1980-as keltezésű Ki beszél itt szerelemről című romantikus vígjátékban kamatoztathatta képességeit.

Egervári Sándor

A magyar labdarúgó-válogatott aktuális szövetségi kapitánya 1981-ben még az MTK-VM aktív labdarúgója volt, amikor összemérhette tudását Pelével és társaival. A kék-fehérek Hungária körúti stadionjában forgatott (legalábbis a focis részek ott születtek) Menekülés a győzelembe olyan sztárparádét szabadított a pályára, hogy az csuda: Pelé mellett feltűnt Bobby Moore, Osvaldo Ardiles, Kazimierz Deyna és persze Sylvester Stallone is. Ők voltak a jók, a hadifoglyokból alakított csapat. A rosszak szerepe, legalábbis részben, az MTK játékosaira várt, köztük Egervári Sándorra, aki talán élete legnehezebb feladatát kapta: látványos brutalitással kellett felrúgnia Pelét. Legalábbis kellett volna – a tréner elmondása szerint annyira tisztelte a brazil félistent, hogy képtelen volt a rendező által elvárt módon végrehajtani a feladatot. Végül maga Pelé mondta neki, hogy csússzon csak nyugodtan, nem lesz gond.

EGERVÁRI SÁNDOR FELRÚGJA PELÉT

Növényi Norbert

Az ő karrierje is 1980-ban ért a zenitre, amikor Moszkvában olimpiai bajnoki címet szerzett a kötöttfogású birkózók 90 kg-os mezőnyében. Nyolc évvel később Növényi „visszatért” Moszkvába: az Arnold Schwarzenegger főszereplésével készült Vörös Zsaru című filmben egy szovjet nehézfiút (2:38-nál tűnik föl) alakít. A kickboksz-versenyzőként is profi világbajnoki címig jutó Növényi annyira megszerette a színészetet, hogy már hivatásos színházi embernek mondható: színi iskolát végzett, rendre feltűnik kisebb-nagyobb szerepekben úgy a színházban, mint filmen (Az alkimista és a szűz, Magyar vándor, Üvegtigris).

Bujtor István

Ötvös Csöpi, a „magyar Bud Spencer" előbb volt színész, és csak később lett magyar bajnok sportoló. Habár fiatalon korosztályos válogatott kosárlabdázó volt, választania kellett a színészet és az élsport között, ő pedig előbbi mellett tette le a garast. A sporttól azonban nem szakadt el: szerelmese volt a Balatonnak és a vitorlázásnak, filmjei (Hamis a baba, Pogány Madonna, Elvarázsolt dollár stb.) szinte felérnek egy turisztikai programajánlóval. Egy törvényi kiskapu kinyitása érdekében lett hivatásos vitorlázó, hatszoros magyar bajnok volt, mikor elhunyt.

ÖTVÖS CSÖPI RENDET TESZ A BALATONNÁL

Kovács „Kokó" István

Atlanta ökölvívó olimpiai bajnoka, a később első magyar profi világbajnokként a sportág honi legendájává váló bunyós is Rudolf Péter iskolateremtő vígjátékában, az Üvegtigrisben tűnt föl, egy kameóban, azaz önmagát alakítva. Később feltűnt még a Zsiguli és az Idegölő című vígjátékokban, azaz levonhatjuk a konzekvenciát: Kokó egy vidám fickó.

Kovács „Kokó” István az Üvegtigris előtt (Fotó: Port.hu)
Kovács „Kokó” István az Üvegtigris előtt (Fotó: Port.hu)

Kótai Mihály, Gyurta Dániel

A már fogorvosi karrierjét építő egykori profi bunyóst és az olimpiai ezüstérmes, kétszeres világbajnok mellúszót a legnépszerűbb magyar szappanopera, a Barátok közt hozza közös nevezőre. Mindketten önmagukat alakították: Kótai valamivel korábban, 2004-ben tűnt fel a Mátyás király téren, míg Gyurta Dani első világraszóló sikere, az athéni olimpia ezüstérme után ugrott be pár percre.

GYURTA DANI TESTHEZÁLLÓ SZEREPBEN

szólj hozzá: Csifó Dorina 05

Szuper Levente

A magyar jégkorong-válogatott A-csoportot is megjárt kapusa kezdte és fejezte be a legkorábban a színészi pályát. Levike még csak 5 éves volt, amikor bátyjával jelentkezett az Önjelölt című műsorba, ahol valóban önjelölt Koppányként és István (a király)-ként léptek föl. A tehetséges legényke gyorsan a Magyar Rádió gyermekstúdiójában, majd a színházban találta magát, ahol eljátszhatta a 12 évesek álomszerepét, Regős Bendegúz gúnyájába bújva. Eljött azonban az idő, amikor dönteni kellett a színház és a jégpálya között. Utóbbi mellett döntött, és ma már biztos állíthatjuk: helyesen tette.

Férfi vízilabda-válogatott

A legfrissebb sportolói jelenlétet az időközben háromszoros olimpiai bajnokká váló férfi vízilabda-válogatott tudja felmutatni. A csapat több tagja – Székely Bulcsú, Kiss Gergő, Gerely István, Szécsi Zoltán, Biros Péter, Vári Attila – ugrott medencében a magyar vagy a szovjet válogatott színeiben. Ennél hitelesebb megjelenést – amikor olimpia bajnokok alakítanak olimpiai bajnokokat – nehéz elképzelni.

PÓLÓSOK AKCIÓBAN
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik