Puskás FerencPuskás Ferenc
A filmvásznon feltűnő sportolók úttörője ki más lehetett volna, mint Puskás Ferenc. A legendás Öcsi az 1955-ben forgatott Csodacsatár című filmben tűnik fel, Puska néven. 1956-os távozása után természetesen kegyvesztett lett: nem jelentek meg róla hírek, arról meg pláne nem lehetett szó, hogy mozifilmben szerepeljen. Ezért a jeleneteit később újraforgatták itthon maradt csapattársával, Hidegkuti Nándorral. Évtizedekkel később, miután rendeződött viszonya a magyar politikai hatalmasságokkal, feltűnt Bujtor István (aki maga is országos bajnok vitorlázó volt) Az elvarázsolt dollár című filmjében is.
Papp László
Ezért biztosan kapnánk egy balost, úgyhogy maradjunk annyiban: Papp Laci is hódított a mozikban, és nem is egyszer. Pályája csúcsán, harmadik olimpiai bajnoki címe után 1957-ben forgatta a Nehéz kesztyűk című filmet, amiben egy hitehagyott olimpiai bajnokot alakít, akit edzője vezet vissza a helyes útra. Az 1969-es Az oroszlán ugrani készül című James Bond-paródiában már csak epizódszereplő, azonban a pályafutását megéneklő Pofonok völgye, avagy Papp Lacit nem lehet legyőzni című dokumentumfilmnek azonban - értelemszerűen - ő a főszereplője.
Csapó Gábor
Az 1976-ban tizenkét év elteltével a magyar férfi vízilabda-válogatott újra megnyerte az olimpiát, a montreali hősöket egy ország érezte magáénak. Nem véletlen, hogy a csapatból termetével és közvetlenségével is kiemelkedő Dudi volt az, aki filmszerepet kapott: az 1980-as keltezésű Ki beszél itt szerelemről című romantikus vígjátékban kamatoztathatta képességeit.
Egervári Sándor
A magyar labdarúgó-válogatott aktuális szövetségi kapitánya 1981-ben még az MTK-VM aktív labdarúgója volt, amikor összemérhette tudását Pelével és társaival. A kék-fehérek Hungária körúti stadionjában forgatott (legalábbis a focis részek ott születtek) Menekülés a győzelembe olyan sztárparádét szabadított a pályára, hogy az csuda: Pelé mellett feltűnt Bobby Moore, Osvaldo Ardiles, Kazimierz Deyna és persze Sylvester Stallone is. Ők voltak a jók, a hadifoglyokból alakított csapat. A rosszak szerepe, legalábbis részben, az MTK játékosaira várt, köztük Egervári Sándorra, aki talán élete legnehezebb feladatát kapta: látványos brutalitással kellett felrúgnia Pelét. Legalábbis kellett volna – a tréner elmondása szerint annyira tisztelte a brazil félistent, hogy képtelen volt a rendező által elvárt módon végrehajtani a feladatot. Végül maga Pelé mondta neki, hogy csússzon csak nyugodtan, nem lesz gond.
Növényi Norbert
Az ő karrierje is 1980-ban ért a zenitre, amikor Moszkvában olimpiai bajnoki címet szerzett a kötöttfogású birkózók 90 kg-os mezőnyében. Nyolc évvel később Növényi „visszatért” Moszkvába: az Arnold Schwarzenegger főszereplésével készült Vörös Zsaru című filmben egy szovjet nehézfiút (2:38-nál tűnik föl) alakít. A kickboksz-versenyzőként is profi világbajnoki címig jutó Növényi annyira megszerette a színészetet, hogy már hivatásos színházi embernek mondható: színi iskolát végzett, rendre feltűnik kisebb-nagyobb szerepekben úgy a színházban, mint filmen (Az alkimista és a szűz, Magyar vándor, Üvegtigris).
Bujtor István
Ötvös Csöpi, a „magyar Bud Spencer" előbb volt színész, és csak később lett magyar bajnok sportoló. Habár fiatalon korosztályos válogatott kosárlabdázó volt, választania kellett a színészet és az élsport között, ő pedig előbbi mellett tette le a garast. A sporttól azonban nem szakadt el: szerelmese volt a Balatonnak és a vitorlázásnak, filmjei (Hamis a baba, Pogány Madonna, Elvarázsolt dollár stb.) szinte felérnek egy turisztikai programajánlóval. Egy törvényi kiskapu kinyitása érdekében lett hivatásos vitorlázó, hatszoros magyar bajnok volt, mikor elhunyt.
Kovács „Kokó" István
Atlanta ökölvívó olimpiai bajnoka, a később első magyar profi világbajnokként a sportág honi legendájává váló bunyós is Rudolf Péter iskolateremtő vígjátékában, az Üvegtigrisben tűnt föl, egy kameóban, azaz önmagát alakítva. Később feltűnt még a Zsiguli és az Idegölő című vígjátékokban, azaz levonhatjuk a konzekvenciát: Kokó egy vidám fickó.
Kótai Mihály, Gyurta Dániel
A már fogorvosi karrierjét építő egykori profi bunyóst és az olimpiai ezüstérmes, kétszeres világbajnok mellúszót a legnépszerűbb magyar szappanopera, a Barátok közt hozza közös nevezőre. Mindketten önmagukat alakították: Kótai valamivel korábban, 2004-ben tűnt fel a Mátyás király téren, míg Gyurta Dani első világraszóló sikere, az athéni olimpia ezüstérme után ugrott be pár percre.
szólj hozzá: Csifó Dorina 05 |
Szuper Levente
A magyar jégkorong-válogatott A-csoportot is megjárt kapusa kezdte és fejezte be a legkorábban a színészi pályát. Levike még csak 5 éves volt, amikor bátyjával jelentkezett az Önjelölt című műsorba, ahol valóban önjelölt Koppányként és István (a király)-ként léptek föl. A tehetséges legényke gyorsan a Magyar Rádió gyermekstúdiójában, majd a színházban találta magát, ahol eljátszhatta a 12 évesek álomszerepét, Regős Bendegúz gúnyájába bújva. Eljött azonban az idő, amikor dönteni kellett a színház és a jégpálya között. Utóbbi mellett döntött, és ma már biztos állíthatjuk: helyesen tette.
Férfi vízilabda-válogatott
A legfrissebb sportolói jelenlétet az időközben háromszoros olimpiai bajnokká váló férfi vízilabda-válogatott tudja felmutatni. A csapat több tagja – Székely Bulcsú, Kiss Gergő, Gerely István, Szécsi Zoltán, Biros Péter, Vári Attila – ugrott medencében a magyar vagy a szovjet válogatott színeiben. Ennél hitelesebb megjelenést – amikor olimpia bajnokok alakítanak olimpiai bajnokokat – nehéz elképzelni.