Hiddink, a győztes vezér

Vágólapra másolva!
2009.05.31. 01:35
Címkék
Óriási hőség, a sorozat történetének leggyorsabb gólja, csúcson leköszönő menedzser: a rendhagyó körülményekkel kísért FA-kupa-döntőben a Chelsea 2–1-re legyőzte az Evertont.

Noha az 1871-ben útjára in dított FA-kupa legfontosabb velejárója a hagyományok tisztelete, a 2009-es Chelsea–Everton döntő igencsak rendhagyóra sikerült. Nem a finálé előtt 1927 óta minden alkalommal elénekelt Abide with Me imadal modern, a brit tradíciókkal szakító feldolgozására gondolunk, hanem például arra, hogy a mérkőzés a sorozat történetének leggyorsabb góljával indult.

A papírforma borulása a vezetéshez jutó együttesre is igaz, hiszen nem a Guus Hiddink menedzsert búcsúztató és általános esélyesnek tartott Chelsea talált be először, hanem a címre 1995 óta váró Everton. Tegyük hozzá, a megmozdulás előtt Steven Pienaart lesen találta a labda, Howard Webb játékvezető azonban jótékonyan szemet hunyt az eset felett, és néhány másodperccel később megadta Louis Saha bombagólját.

Jelzi az FA-kupa elképesztően mélyre nyúló gyökereit, hogy a francia támadó a 25. másodpercben elért góljával 1895-ös csúcsot döntött meg

– a 19. századi fináléban az Aston Villa színeiben valamikor a 30. és 40. másodperc között betaláló Bob Chattét. Mivel azonban a „valamikor a 30. és 40. másodperc között” meghatározás a statisztikusok számára nem értelmezhető, hivatalosan az 1997-ben a Chelsea-t – a Middlesbrough ellen – vezetéshez juttató Roberto Di Matteo nevéhez fűződött a korábbi rekord (43. másodperc).

Aztán a 21. percben Didier Drogba fejes góljánál kiderült, újabb adalékkal bővültek a fináléhoz kapcsolódó különlegességek, hiszen 1993 óta nem volt példa arra, hogy Wembleyben rendezett FA-kupa-döntőben mindkét csapat eredményes legyen. A legkevesebb, amit a londoniak mezőnyfölényét látva elmondhatunk, hogy a Chelsea egyenlítése megérdemelt volt.

Ez még akkor is igaz, ha a találkozó színvonala egy árnyalattal a Premier Leagueben megszokott minőség alatt maradt, ezt azonban betudhattuk a – változatosság kedvéért – szokatlan körülményeknek. Nem minden héten játszanak Angliában 35 Celsius-fokban!

Frank Lampardot viszont nem bénította a hőség, a második félidő derekán látványos csel után jó húsz méterről kilőtte a kapu jobb oldalát – Tim Howard kapus csakbeleérni tudott a labdába. Aztán amikor nem sokkal később Florent Malouda távoli lövése a lécen csattant, még ennyit sem tett. A liverpooliak számára a gondot azonban nem ez jelentette, hanem hogy a labda aztán a gólvonal mögé pattant, és úgy jött ki a kapuból. Webb bíró azonban ezúttal is Everton-barátnak bizonyult, az eredményjelzőn a 2–1 maradt…

És ennyit mutatott a tábla a lefújáskor is, így a Chelsea megszerezte története ötödik FA-kupa-győzelmét, Guus Hiddink pedig – ha nem is Bajnokok Ligája- vagy Premier League-arannyal, de legalább – kupával búcsúzott a gárdától.Hogy végleg vagy csak ideiglenesen, nem tudni, hiszen a „főállásban” az orosz válogatott szövetségi kapitányaként tevékenykedő holland szakember megpedzette 2010-es visszatérését Angliába. És ha eddig nem, a „legangolabb” trófea elnyerése után biztosan szívesen látnák viszont az országban.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik