A szövetségi kapitány, Erwin Koeman szövetségi kapitány tartotta a szavát: Magyarország – egyes források szerint – hatodik leggazdagabb települése szinte a komplett Koeman famíliát vendégül látta néhány órára, a legutóbb a Barcelonát irányító 1988-as Európa-bajnok idolt, Frank Rijkaardot úgyszintén, akire hiába készültünk úgy is, mint divatdiktátor, némi meglepetéssel így is szolgált, hiszen a sötét tónusú zakó hátán megfejthetetlen kódként ott virít egy „időpont”: 11.43.
Ez akár a belépés időpontja is lehetett a magyar futballparadicsomba.
Nem csak a szombati parlamenti díszebédről érkező világfutball-vezetők (Sepp Blatter FIFA-, Michel Platini UEFA-elnök) előtt megejtett röpke idegenvezetés és a túra során szerzett tapasztalatok miatt érezzük magunkat a mennyországban: a komolyan, mégis bájosan mosolygó hoszteszekre speciel angyalszárnyak kerültek, tündéri gondoskodással kalauzolták az érdeklődőket ott, ahol egy évvel ezelőtt még semmi sem volt – csak a puszta, néhány földrakás. Készültünk.
Mielőtt elindultunk volna, három kulcsszót pötyögtünk a világhálós böngészőbe: Telki, beruházás, MLSZ.
A kereső szombat délután 622 találatot dobott ki, többek között a modern, tényleg földöntúlinak tetsző komplexum hivatalos honlapján megjelent cikket, független magazinok, internetes honlapok írásait, amelyekben nagyjából annyi volt a közös, hogy a beruházás összegét illetően majd mindegyik találgatott – az edzőközpont nevével kapcsolatban szintúgy. Nem egy elemzés arról szólt, hogy a projekt kvázi kútba esett, a banki hitel hiánya miatt elemeire hullottak a makettek.
Ehhez képest szombat délután fél hatkor a FIFA elnöke, Sepp Blatter, az UEFA első embere, Michel Platini és az MLSZ-t vezető Kisteleki István alkotta triumvirátus elvágta a díszszalagot, azaz hivatalosan is átadta a hárommilliárd forintból „született” létesítményt. A hat hektáron elterülő intézmény költségeihez az UEFA 2.5 millió eurós és a FIFA 800 ezer dolláros támogatása mellé a Magyar Fejlesztési Bank 1.4 milliárd forintos, húszéves futamidejű hitellel járult hozzá, az MLSZ pedig a saját forrás mellett pályázati úton nyert 227 millió forintot tett be a „közösbe”.
Az eredmény a futballparadicsom lett – a három füves és egy műfüves, villanyvilágítással felszerelt pálya (rámerészkedtünk…), a sportcsarnok, a strandfoci-, a tenisz- és lábteniszpályák mellett a kiszolgálólétesítmények, a négycsillagos besorolású hotel láttán álmélkodtak a díszvendégek is. Sepp Blatter, Michel Platini és Kisteleki István közös sajtótájékoztatója ugyan nem csúszott egyetlen percet sem, a „bejárás” mindamellett lényegesen hosszabbra nyúlt az előzetesen tervezettnél.
„Boldog vagyok, hogy ismét az önök országában járhatok, és boldog vagyok, mert részt vehetek ennek a pompás, grandiózus komplexumnak az avatásán – mondta Michel Platini. – A magyar fiataloknak a génjeikbe kódolták a futball tudományát, az U20-as csapatuk ott lesz az egyiptomi világbajnokságon, az A-csapat harcban áll a dél-afrikai világbajnokság szereplési jogáért, felépült ez a csodálatos központ – a magyar futball végre nem a múltjából él...”
A múlt azért fontos, és a megnyitón is előkerült néptánc formájában, a vendégek személyében, hiszen az ötvenes, hatvanas és hetvenes évek magyar futballklasszisai egymás társaságában hallgatták a világhírű szopránt, Miklósa Erikát, utóbb Kisteleki István és Sepp Blatter beszédét.
A svájci sportdiplomata ezúttal is önmagát adta. „Láttam már ehhez mérhető létesítményt – szólt a kevéssé ünnepi felütésa FIFA első emberétől, majd következett az „oldás”. – De nem Magyarországon, nem egy tízmilliós lélekszámú államban, egy kis lélekszámú, de nagy tettekre képes és kész ország erőfeszítéseinek eredményeként. Ez, ahol most vagyok, maga a futballparadicsom.”
A történet 2007. április 12-én, az alapkőletételkor egy sátorban kezdődött.
Mostantól a csodájára járhat a világ a Telkiben felépített – futballparadicsomnak...