Csúcs ez az idény! – hirdeti a Cavs honlapja, s nem is érdemes vitatkozni vele. A Cleveland eddigi legjobb alapszakaszteljesítménye 57 győzelem volt, az idén ezt megfejelték kilenc sikerrel, így az egész liga legjobb mutatójával zártak. Az NBA-be 1970-ben bekerülő klub legjobb eredménye nagyon sokáig az volt, hogy 1976-ban divíziógyőztes lett, majd egészen a Keleti főcsoport fináléjáig menetelt, ahol végül alulmaradt a Boston Celtics-szel szemben. Innentől kezdve nem sok babér termett a gárdának, sokszor még a rájátszásig sem jutottak a Lovagok, majd pedig jött a Chicago Bulls és Michael Jordan, és ők többször is a végállomást jelentették a Clevelandnek…
A szurkolók szerint a klub története két időszakra osztható: az egyik a 2003, azaz LeBron James előtti korszak, a másik a szupersztár érkezése utáni szakasz. A 24 éves klasszis 2003-ban, 18 és fél évesen került a csapathoz – fura, de a klub épp ekkor változtatta meg színeit és a logóját is – , s minden kétséget kizáróan gyökeres változást hozott. Első idényében 20.9 pontos átlagot ért el, majd a harmadikban már harminc fölé került, miközben valódi szupersztárrá lett. A 2005–2006-os idény meghozta az áttörést, a csapat 1998 után ismét bejutott a rájátszásba, ahol azonban a második körben a Detroit Pistons, az akkori keleti uralkodó elbúcsúztatta. Egy évvel később egy szinttel megint feljebb lépett az ekkorra már valóban erős gárda, s 2007-ben meg sem állt a kisdöntőig, ahol elsősorban James szenzációs egyéni teljesítményének köszönhetően 4–2-re legyőzte a Pistonst, és története során először nagydöntőt játszhatott. A finálé aztán meglehetősen egyoldalú lett, a San Antonio Spurs sima 4–0-val megmutatta, a bajnoki címhez több kell…
Az elmúlt szezon felejthető volt (kiesés a második fordulóban), de aztán elérkeztünk a mostani, történelmi idényhez. Először csak hazai parketten remekelt a csapat – végül 39 győzelemmel és 2 vereséggel zárt, ami szintén klubcsúcs –, aztán idegenben is jöttek az eredmények. A kezdő ötös összeállt, s James mellett a litván óriás, a 221 centis Zydrunas Ilgauskas, a brazil Anderson Varejao, Delonte West, valmint a góldobó hátvéd posztján parádézó Mo Williams egyre jobban érezte a többiek játékát. No és a kispad is sokat segített: a szerb Szasa Pavlovics, a lepattanó- és védekezőkirály Ben Wallace, a hidegvérű Daniel Gibson és Joe Smith is rendre hozzá tudott tenni a kezdők produkciójához. Mike Brown vezetőedző alakulata a címvédő Boston és a Nyugati főcsoport sztárgárdája, a Los Angeles Lakers mögött csendben meghúzódva araszolgatott az alapszakaszgyőzelem felé, s a hajrában meg is csípte.
Miért?
Mert a liga 16 csapata ellen söprést hajtott végre, azaz valamennyi találkozóját megnyerte. Mert LeBron James és Mo Williams a bajnokság legponterősebb duóját alkotta 46.3 szerzett ponttal meccsenként. Mert a Nyugati főcsoportbeli riválisok ellen 30 meccséből 26-ot megnyert. Mert hazai pályán az egész bajnokság legkiválóbb teljesítményét nyújtotta – egy siker híján beállítva a Boston 1986-os NBA-csúcsát – 39 győzelemmel és két vereséggel, s vendégként is a liga második legjobbja volt a Lakers mögött 27 sikerrel és 14 kudarccal. Mert 82 találkozójából 41-szer kétszámjegyű különbséggel győzött.
„Ide nekünk a bajnoki címet! Elhozzuk nektek a serleget!” – visította a mikrofonba a szezon során csaknem tripla duplát (28.3 pont, 7.7 lepattanó, 7.2 gólpassz) átlagoló James szerdán, az utolsó hazai alapszakaszmeccs előtt. A közönség pedig tombolt. Detroitban nem volt ilyen jó a hangulat, hiszen a Pistonsnak éppen a Cavaliersszel kell megküzdenie az első fordulóban.
Nehéz, lehetetlen megjósolni, ki nyeri meg a bajnokságot, de a szakértők véleménye szerint a Lakers és a Cavaliers a két favorit, vagyis nincs kizárva, hogy éppen ez a két gárda vívja a nagydöntőt. Ha így lesz, a nézők biztosan jól járnak, mert a Bryant–James csatánál nívósabbat jelenleg nem lehet elképzelni az NBA-ben…