Rekorddöntésekre várva

Vágólapra másolva!
2009.01.03. 23:31
Címkék
A rekordok azért vannak, hogy megdöntsék őket. A 2010-es jégkorong-világbajnokság házigazdája, Németország és a nemzetközi szövetség, az IIHF a Schalke labdarúgócsapatával arra szövetkezett, hogy megdöntse a sportág nézőcsúcsát, ami más rekordok átírását is eredményezheti. Külön haszon, hogy a pénztárca is dagad közben.

A foci csak nem maradhatott ki a buliból.

Jégkorong-vb-t rendez ugyan jövőre Németország, de a Schalke labdarúgó-stadionja lesz a nyitó mérkőzés helyszíne. Ennek pedig egyetlen oka van: a csúcsdöntés. Merthogy a „leánykori” nevén Arena AufSchalke némi átalakításnak néz elébe, nemcsak mert jégre nyilvánvalóan szükség van, hanem mert a szervezőbizottság a fejébe vette, hogy átadja a múltnak a sportág nézőcsúcsát. Éppen ezért 2010. május 7-én a játéktérre telepítendő szektorokkal 75 976-ra növelik a stadion befogadóképességét, így telt ház esetén megdőlhet a University of Michigan (Wolverines) és a Michigan State University (Spartans) meccsének 74 554-es rekordja.

„Nagy show lesz ez, amihez szükség van mindenre, amit arról tanultunk, hogyan kell tökéletesen megrendezni egy világbajnokságot. A sportág mérföldkövét tesszük majd le” – büszkélkedett René Fasel, a Nemzetközi Jégkorongszövetség elnöke a decemberben tartott sajtótájékoztatón.

A legolcsóbb állóhelyek 19 euróba kerülnek majd, ülőhelyet pedig 29 eurótól lehet vásárolni, ami nehéz lesz, hiszen a hagyományok szerint ugyan a címvédő játssza a világbajnokság nyitó meccsét – az pedig nem Németország lesz –, de hát ez nincs kőbe vésve, főleg ha a házigazda a kedvezményezett. Márpedig a világranglista tizedikje az első öt egyikével is meccselhet egy esztendő múlva. Vagy a mieinkkel, ha Pat Cortina csapata benn marad az idén az A-csoportban, s jövőre egy csoportba kerülve minket választanak táncpartnernek a németek... De vissza a földre!

„A 2001-es világbajnokság nyitó meccsére érkező nyolcvanezer jegyigénylés nagy részét képtelenek voltunk teljesíteni. Most a Veltins Arena megteremti annak lehetőségét, hogy megfeleljünk a szurkolók várható hatalmas érdeklődésének. A nyitó mérkőzés nagyon fontos szerepet játszik a 2010-es világbajnokságon, amely ötvenhat meccset jelent Kölnben, Mannheimben és Gelsenkirchenben. Olyan lelkesedés és érdeklődés övezi, amely végigkíséri a esemény egészét” – mondta Uwe Harnos, a rendezőbizottság vezetője, mielőtt Josef Schnusenberg, a Schalke elnöke a következő hangzatos nyilatkozatot tette volna: „Ha azt mondják a szurkolóinknak, hogy megdönthetnek egy világcsúcsot, akkor az a csúcs meg lesz döntve.”

Peter Peters, a klub ügyvezetője vázolta a további célokat is. Merthogy nem elég csupán egy mérkőzés nézőrekordjának megdöntése, egy fedett pályás sportesemény, egy korcsolyás rendezvény és egy jégkorongvilágbajnokság össznézőszáma is a megdöntendő csúcsok között van. Utóbbit nem lesz nehéz elérni, hiszen a 2004-es, Csehország által rendezett tornával szemben rögtön plusz hatvanezerről indul a 2010-es kiadás. Akkor a tizennyolcezres Sazka Arena és a tízezres CEZ Arena volt a két helyszín, jövőre a királykékek stadionja, a Veltins Arena mellett a VfL Gummersbach kézi- és a Kölner Haie jégkorongcsapat otthona, a 18 500-as Laxness Arena és az ugyancsak osztozó Adler Mannheim, RheinNeckar Löwen páros csarnoka, a 13 600-as SAP Arena lesz a két helyszín. Megjegyzendő, picit kisebb épületekbe látogathatunk majd az idén, a Svájcban rendezendő vb-n, hiszen Bernben a PostFinance Arena 17 131 férőhelyes, Zürich-Klöten pedig 7700-as ékszerdobozával várja a világot.

Ám a Veltins Arena mindet lepipálja – elég, ha megemlítjük, a gyepet négy óra alatt kitolják majd az egyik lelátó alatt, hadd pihenjen a napfényben –, nem hiába ügyködtek a szervezők a rendezés 2005-ös elnyerése óta ezen a mutatványon. Aminek egyébként alapfeltétele, hogy a stadion behúzható tetővel van ellátva, hiszen az IIHF már csak fedett helyszíneken tart világbajnokságot.

Nem úgy az NHL, amely mostanság kapott rá a szabad ég alatti meccsekre. Miután 1991-ben Las Vegasban összehoztak egy bemutató meccset a Los Angeles Kings és a New York Rangers között, jó egy évtizednek kellett eltelnie, mire újra kivittek egy mérkőzést. A 2003-as – az Edmonton Oilers és az NHL házasságának 25. évfordulóját megünneplő – eseményen a mínusz 18 fokos hőmérséklet azonban vonakodóbbá tette az esetleges résztvevőket. Ám újabb négy évvel később az éppen Sydney Crosby-mániában úszó Észak-Amerika csak összehozta a következőt, és az újév napjára szervezett nyitott mérkőzés megkapta a Winter Classic-címkét. A minap a Chicago és a Detroit közreműködésével lejátszott 2009-es felvonás után pedig máris sorban állnak a városok, hogy náluk legyen a következő. A buliérzés mellett ugyanis gazdaságilag is egyértelműen kifizetődő az esemény, mert ugyan az amerikaifutball- vagy baseballstadionokban felállított jégkorongpálya költséges dolog, a hatalmas közönség miatt a jegybevétel is busás, nem beszélve az extra médiajelenlétről.

Nem hiába tudott megegyezni tehát a német szervezőbizottság és a világbajnokságot elvben csak két helyszínen lebonyolító IIHF a kivételezésről, hiszen így mindenki jól jár. A rendezők, a nézők és a hoki is. Azon a tényen pedig semmi sem változtat, hogy Michigan két egyeteme továbbra is utálja egymást.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik