Kórházban talált talentum

Vágólapra másolva!
2009.01.03. 23:31
Címkék
Még csak 28 éves, máris nagy utat tett meg Bakó Botond, a bajnoki második DVSC-Aquaticum női csapatának vezetőedzője. Hat éve Erdélyből érkezett Orosházára, s csupán 26 éves volt, amikor már a Békés első osztályú férficsapatát irányította. Az egyik legtehetségesebb férfiedzőből a mostani ősz egyik legsikeresebb női trénere lett. Pedig néhány éve úgy került végleg a kispadra, hogy a túlterheltség miatt nem tudott lábra állni. Kórházi kezelése után nevezték ki az orosházi felnőttcsapat trénerévé.

„Nyugodtan mondhatom, hogy a családunkban nagy hagyománya van a kézilabdának, hiszen édesapám és a nagyapám is válogatott játékos volt Romániában – kezdte kis múltidézéssel Bakó Botond. – Apám megfordult a bukaresti nagycsapatokban, majd a sportág révén került Székelyudvarhelyre. A városban nagyon jó utánpótlás-nevelés folyik, ezt jelzi, hogy a helyi együttes az ő irányításával megnyerte a román ifjúsági bajnokságot. Ebben a közegben kezdtem el játszani, s majdnem végig apám volt az edzőm. Ettől azonban nem tartoztam a kivételezettek közé, sőt duplán kellett bizonyítanom. Udvarhelyen mutatkoztam be a felnőttek között, majd játszottam Segesváron is. Aztán Kolozsvárra kerültem, itt, a Bolyai-egyetemen szereztem diplomát testnevelés és sport szakon, majd innen igazolt át huszonkét éves koromban az Orosháza.”

A fiatalember nem tétlenkedett első magyarországi állomáshelyén, a játék mellett tanított a helyi középiskolában, s ő irányította a klub serdülő- és ifjúsági csapatának munkáját. Napjai feszített tempóban teltek, reggel hétkor már edzést tartott, s este hét után még javában tréningezett a felnőttek között. Másfél év után jelzett a szervezete, hogy elég: nem tudott lábra állni, kórházba került. Orosházán ekkor kerestek új edzőt a felnőttcsapat élére, s Árpási Csaba klubelnök fejéből kipattant az ötlet: legyen a székely fiatalember a tréner.

„Lehettem volna játékos-edző is, de úgy éreztem, hogy hatékonyabb tudok lenni a kispadon, ha befejezem az aktív kézilabdát –

beszélt élete egyik meghatározó döntéséről a szakember. – Megtetszett az edzősködés, láttam benne fantáziát, ezért döntöttem így. Bár a keret főként az Országos Ifjúsági Kupát megnyerő utánpótláscsapatomra épült, azért maradt egy-két idősebb játékos, de velük sem volt gondom, szerencsére elfogadtak. Így a tizenegyedik helyről indulva a hatodikra léptünk előre a másodosztályban.”

Az Orosházán elért sikereknek először a megyehatáron belül ment hírük, 2006 nyarán az első osztályú Békés férficsapata kereste meg az edzőt. Nem volt 26 éves, amikor igent mondott.

„Már abban a pillanatban tudtam, hogy igent mondok, amikor a klubelnök, Békési Károly tanár úr vázolta elképzeléseit – beszélt a váltásról Bakó Botond. – Sokan próbáltak lebeszélni, úgy gondolták, hogy a játékosok és a közönség nem fogad el, azt mondták, ha nem lesznek eredmények, nagyon hamar elválnak útjaink. Én viszont tudtam, hogy szeretnék az élvonalban dolgozni, s ha már adódott ez a lehetőség, természetesen belevágtam. Ezt a két évet sohasem fogom elfelejteni. Kiváló emberekkel dolgozhattam együtt, olyan egységes volt a csapat s olyan lelkes szurkolótábor állt mögöttünk, amilyenről minden edző csak álmodhat. Pedig az egyesület folyamatos anyagi gondokkal küzdött, az idén januárban már tudtuk, hogy a nyártól nem lesz csapat. Mégis a klub történetének legjobb eredményét értük el, az első évben a hatodik, a 2007–2008-as szezonban pedig az ötödik helyen végeztünk. Nem csoda, hogy a vezetők, a játékosok és a szurkolók is megsiratták az együttest.”

Ekkor már az átalakuló debreceni női csapat hívta a még mindig csak 28 esztendős edzőt.

„Újabb hatalmas kihívás volt a nagy hagyományú DVSC ajánlata, ez a megtisztelő felkérés előrelépést jelentett – folytatta a 28 éves tréner. – Magasan volt a léc, tudtam, hogy óriási fába vágom a fejszémet, de soha meg nem fordult a fejemben, hogy nem fog sikerülni. Biztos voltam benne, hogy el kell vállalnom. Az egyedüli kérdés az volt, milyen lehet női csapattal dolgozni. Több kollégám véleményét is kikértem, és mindegyikük azt mondta, nem fogok csalódni a lányokban. Így is történt, s szerencsémre újfent remek közösségbe kerültem. A játékosaim bármire képesek. Igaz, a férfiak fizikailag erősebbek, de a nőknek mégis nagyobb a teherbíró és monotóniatűrő képességük.”

A Bakó-éra sorozatban 11 bajnoki sikerrel kezdődött Debrecenben, így a Loki lett az őszi első a bajnokságban, s bár a tavaszról előre hozott 12. fordulóban a csapat elvesztette veretlenségét a Fradi ellen, így is alig szorul a listavezető Győr mögé. Az eredmények tükrében nem meglepő, hogy a szurkolók is hamar elfogadták az új edzőt.

„Számomra is meglepő, menynyire gyorsan megtaláltuk a közös hangot a szurkolókkal, s hogy ennyire támogatják a csapat mellett a szakmai stábot is – mondta Bakó Botond. – Ez megnyugtató, és erőt ad az egész társaságnak. Igenis fontos, hogy a szurkolók kedveljék az együttes minden tagját, mert ez pluszmotivációt jelent, jelzi, hogy jó úton haladunk, s ezt a vezetők, a tulajdonosok is látják.”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik