Közel a Mindenhatóhoz

Vágólapra másolva!
2008.12.27. 23:42
Címkék
Lionel Messi 21 esztendős korára a földkerekség egyik, ha nem a legjobb futballistájává nőtte ki magát. Az előző bajnoki szezonban semmit sem nyerő Barcelona káprázatos őszt produkálva minden eddigi rekordot megdöntött karácsonyra, 16 forduló után tíz pont előnnyel vezeti a tabellát, 48 gólt szerzett, és mindössze tízet kapott. Sokan már azt boncolgatják: a katalán szupercsapat Messi-függő, mert nélküle nem képes olyan jó és látványos futballra, mint vele.

Nyáron teljes volt a bizonytalanság Barcelonában. Új edző érkezett, miközben távozott többek között két vezéregyéniség, Ronaldinho és Deco. A játékosként legendás, ám szakvezetőként élvonalbeli tapasztalatot még nem szerző, mindössze 37 éves „Pep” Guardiola egyik első intézkedése az volt, hogy Lionel Messi megkapta Ronaldinho árván maradt tízes számú mezét. Márpedig ez a szám kötelez. Tízesben nem szabad rosszul játszani, tízesben kötelező a vezérszerep.

Messi minden tekintetben megfelelt a mágikus mez s a hozzá tartozó szám által rá szabott kívánalmaknak. A Barcelona Skóciában kezdte meg a felkészülést, és ott vívta első két tesztmérkőzését is a Hibernian és a Miskolcon különösen kedvelt Dundee United ellen. A katalán sztáregyüttes kezdte megnyugtatni szurkolóit: 6–0-ra és 5–1-re nyert, már az erőgyűjtés időszakában is ígéretes játékkal. A 168 centis argentin egyegy félidőt kapott Guardiolától, ezalatt rúgott négy gólt és kiosztott két gólpasszt. Kezdetnek több mint biztató…

Az igazi erőfelmérő Firenzében, a Barcelonához hasonlóan Bajnokok Ligája-induló Fiorentina ellen következett. Az Artemio Franchi-kupáért megrendezett találkozón a gránátvörös-kékek 3–1-re győztek, s bár Messi gólt sem rúgott, gólpasszt sem osztott ki, az összes hírügynökség szerint ő volt a mezőny legjobbja. Csakhogy jött az újabb dilemma: miniatűr termetére utalva „Pulga”, azaz „Bolha” becenévre hallgató dél-amerikai elment az olimpiára készülő argentin válogatottba.

Ekkor mondta Guardiola: „Nyilvánvaló, hogy Messi különleges dolgokat képes adni a gárdának, de én azt szeretném, ha az együttesnek meglenne a saját öntudata. A futballt semmilyen tekintetben sem szabad az egyéni sportágak közé sorolni, ez igazi csapatjáték, és ahhoz, hogy Messi jól játsszon, közösen kell megpróbálnunk eredményesnek lenni. Tudatosítani akarom, hogy minden egyes labdarúgóra szükség van, s ha ők ezt érzik és tudják, akkor sorozatban tudunk majd meccseket nyerni.”

Több oldalról is bejött, amire az edző számított. Egyrészt a Barca Messi nélkül is rugdosta a gólokat, lemosva az ellenfeleket az amerikai túrán, és a Gamperkupán, a Boca Juniors ellen azt is bizonyították a játékosok, hogy a helyén a szívük, és küzdeni is tudnak: az utolsó pillanatban fordították meg az állást. Mindeközben Messi főszereplésével Argentína megvédte olimpiai bajnoki címét Pekingben, többek között földbe döngölve a régi csapattárssal, az örök cimborával, Ronaldinhóval felálló Brazíliát is.

Messi sikerélménnyel feltöltődve tért vissza Barcelonába, s bár a Wisla Kraków elleni BL-selejtező párharcot még nélküle abszolválta a klub, a „visszaakklimatizálódás” után az is Messi nevét skandálta a Camp Nou környékén, aki csupán turistáskodni érkezett a katalánok szentélyébe. Minden egyes labdaérintése ihletett alkotókat idézett. Kritikus pillanatokban elvállalta a tizenegyest (amikor háborús körülmények uralkodtak a Montjuic Stadionban az Espanyol elleni városi derbin), gólt fejelt(!) a Gijón ellen, sorra lődözte a gólokat, hozta helyzetbe a többieiket, harcolta ki a szabadrúgásokat – egész egyszerűen nem lehetett tőle szabályos eszközökkel elvenni a labdát. „Kértem a társaimat, mindenképpen segítsenek nekem, mert Messit még a rendőrség sem képes feltartóztatni, nemhogy én egyedül” – rimánkodott a Villarreal Európabajnok hátvédje, Joan Capdevila.

Ám a kérés nem mindig hatott, legfeljebb többen kergették a villámléptű virtuózt. A bajnokságban 14 meccsen szerzett tíz gólt, kiosztott hat gólpasszt, ám a legfontosabb találatait a Bajnokok Ligájában, Doneckben szerezte, amikor vesztésre állt a csapat. Főleg Samuel Eto’óval lelte meg az összhangot, „aranyat érő” átadásainak többségét a kameruni kapta. Összesen tizenhat góljából tízet szerzett a találkozók utolsó negyedórájában (!) – csak a miheztartás végett. Vele csupán egyszer maradt alul a Barcelona – a bajnoki nyitányon a Numancia otthonában –, míg a két döntetlen közül a Basel elleni a BL-ben nem osztott, nem szorzott. A biztonság kedvéért a Király-kupában a visszavágón be kellett szállnia, s ha már beszállt, belőtte a győztes gólt a Benidorm ellen.

„Az az érzésem, hogy Messivel erősebbek vagyunk, de ő sem mindenható” – ezen mondatával Guardiola rátapintott a lényegre. Ha a kicsi argentin a pályán van, jobb, látványosabb, hatékonyabb a Barcelona játéka, s a társak is sokkal nagyobb önbizalommal futballoznak. Az ellenfelek pedig egyenesen pánikba esnek.

Messi nem mindenható – de ha így folytatja, közel kerül hozzá.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik