Bőven van tanulnivaló

Vágólapra másolva!
2008.12.20. 01:17
Címkék
Még mindig foglalkoztatja a futballban élőket Bozsik Péter nyilatkozata: a volt szövetségi kapitány a múlt vasárnapi Nemzeti Sportban vezetői válságot emlegetett. Azóta számos klubvezető, tulajdonos, játékos megszólalt, szó esett fizetéscsökkentésről, költséghatékonyabb működésről, miközben az arculatátviteli szerződések anomáliáit is boncolgattuk. Az alábbiakban egy sportvezetővel, az Újpest FC ügyvezetőjével, Sallói Istvánnal beszélgettünk.

„Bozsik Péter nyilatkozatából nem derül ki, hogy a tulajdonosokra,vagy a csapatok irányításában dolgozó sportvezetőkre, igazgatókra, klubmenedzserekre, gondol. Mintha össze lett volna mosva a kettő” –mondta Sallói István, az Újpest FC ügyvezetője az idézett cikk kapcsán. A futballvezető osztotta azt a véleményt, mely szerint a fmagyar labdarúgás a tulajdonosok nélkül már régen nem létezne…

„Szerintem a világon a legtöbb helyen úgy működik, hogy aki adja a pénzt, az dönt az igazán fontos, stratégiai kérdésben. Hálásnak kell lennünk, hogy vannak az országban sportszerető tehetős emberek, mert ha a tulajdonosok nem lennének, már nem létezne magyar futball. Nem én vagyok az első, aki elmondja, a magyar professzionális csapatok a bevételek szerkezetében nem hasonlítanak a külföldi egyesületekhez. Azok a televíziós jogdíjakból, a szponzorációs pénzekből, a jegybevételekből, az ajándéktárgyakból jelentős összegre tesznek szert, de tudomásom szerint a legnagyobb csapatok sem tudják csak ebből eltartani magukat, ott is szükség van a tulajdonosok támogatására, ami a legtöbb esetben játékosvásárlásban jelenik meg. Ahol a bevételek igazán nagyok, ott a kiadások, főleg a játékosok járandósága horribilis, vagyis az a klub, amelyik a bevételeiből önmagát eltartja, nagyon ritka. Sok helyen azt tapasztaltam, hogy a bevételek a kiadások nyolcvan-kilencven százalékát fedezik, a különbözetet adja a tulajdonos: a baj az, hogy nálunk sokszor nyolcvan százalék a hiány…”

Álságosnak tetszik a kérdés, mitől ilyen hatalmas a differencia: a televíziós jogdíjból, jegyeladásból, szponzori pénzből, ajándéktárgyakból a költségvetéshez viszonyítva minimális bevétele van itthon a kluboknak, amiben valójában reménykedhetnek, az a játékoseladás. Ez nem sok…

„Ettől eltekintve a kérdésére az a válaszom: nekünk, klubvezetőknek is bőven van tanulnivalónk”

– mondta önkritikusan az ügyvezető, aki a közelmúltban szerzett angliai tapasztalatairól is beszélt (az Újpest együttműködést tervez az angol másodosztályt vezető Wolverhamptonnal).

„Nagyobb létszámmal dolgoznak, elkülönített osztályok vannak. Minden divíziónak speciális részfeladata van: egy intézi az ajándéktárgyakkal kapcsolatos ügyeket, egy a jegyértékesítést, egy a reklámtáblák értékesítésével foglalkozik, egy másik kolléga a szponzorokat keresi, és tartja velük a kapcsolatot – ők nem keverik a reklámot a szponzorációval. Mi gazdasági okokból kevesebb embert alkalmazunk, de azok többféle feladattal foglalkoznak, pedig a polihisztorok kora lejárt. Ez rövid távon jót tehet a költségvetésnek, de hosszabb távon bizonyos részfeladatokra óhatatlanul kevesebb energia, kevesebb figyelem jut, blokkolja a fejlődést.”

Lapunk sokat foglalkozott a játékosok fizetésével, pontosabban azzal, hogy a klub a minimálbért, vagy annál valamivel többet utal, a többit a futballista mint cég, vállalkozói szerződés keretében egy külső kft.-től kapja…

„Érdeklődéssel olvastam ennek a helyzetnek a boncolgatását, de vártam a kiterjesztését a többi sportágra is, hiszen ennek a technikának az alkalmazása a kézilabdától a vízilabdán át, a jégkorongozókig jellemző. Ez nem a magyar foci sajátja itthon, hanem a magyar sporté. Ezt a technikát egyébként külföldön is alkalmazzák, hiszen mondjuk David Beckham is a marketingcégén keresztül szerződik az egyéni szponzoraival, és nem alkalmazottként. Sándor Györgyöt kölcsönadtuk a Liteksz Lovecsnek, kérdeztem is a bolgár partnert: náluk hogy megy ez? Ezerötszáz euró, azaz mintegy négyszázezer forint alatt mindenki munkabér alapján adózik, az ezen felül utalt összeg tizenöt százalékát vonják le, és ennyi! A hazai sportolók ismerik a rendszert, de a külföldiek közül nem mindenki érti, miért kell vállalkozást nyitniuk, ezért valamenynyiük számára egyszerűbb lenne a bolgár rendszer, ami nagyjából az itthoni ekho adózási rendszernek felel meg, de abba a körbe a sportolókat nem sorolták be. Elvárnánk az MLSZ-től, hogy markánsan képviselje az érdekünket, lobbizzon erőteljesen. Az állam a ligahitelekkel bedönthette volna a magyar futballt... De nem hagyják tönkremenni az egészet, ezért elnézik, ami most zajlik. Pontosan tudják, hogy ezt a helyzetet nem mi teremtettük, mi csak belekényszerültünk ebbe.”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik