Szombat délután eldördült a rajtpisztoly a „Vizeskockában”, elérkezett az igazság pillanata, leúszták hat szám előfutamait. És mi, magyarok ott voltunk a főszereplők között!
A 400 méteres férfi vegyes úszás évtizedek óta hungarikumnak számít, erről Hargitay Andrástól Verrasztó Zoltánon, Sós Csabán, Darnyi Tamáson és Czene Attilán át Cseh Lászlóig sokan, sokszor gondoskodtak. De most már nyugodt szívvel ide sorolhatjuk az ajkai Rája húszéves klasszisát, Kis Gergőt is.
Délelőtt arról beszélt, minden vágya a döntőbe jutás és 4:14.17 perces egyéni csúcsa megdöntése. Aztán mi lett belőle… Cseh a második előfutamban Alessio Boggiatóval meccselt, s biztosan verte meg az egyéni legjobbján 1.6 másodpercet javító olaszt. Phelps kiemelkedett 4:07.82-es idejével, Ryan Lochte-t az olasz Luca Marin is megelőzte.
Kis Phelpsszel együtt az utolsó futamban úszott, bejött harmadiknak, majdnem négy másodpercet lefaragva legjobbjából, amivel az ötödik időt érte el a selejtezőkben. Két magyar lesz hát a vasárnapi döntőben, Cseh az ötös, Kis a kettes pályán.
„Maradt még bennem, bár igyekeznem kellett, mert Boggiato jól úszott. Körülbelül ennyit terveztem, de nem tudtam elkerülni, amit és akiket el akartam. Vagyis az ötös pályán kell úsznom a fináléban, Phelps és Lochte között…” – mondta Cseh.
Dara Esztert már az előfutamban húzta maga után a mezőny, a Kőbánya SC 18 éves pillangózója meg is javította saját országos csúcsát száz méteren, sőt 58.39 másodperces idejével bejutott a középfutamba!
„Nagyon örülök az országos csúcsnak, ez volt az álmom. A középdöntőben nem tudom, mire leszek képes, a döntő távolinak tűnik, de ha újabb századokat tudnék lecsípni a csúcsomból, már elégedett lennék. Amúgy meg készülök a londoni olimpiára…” – mondta Dara.
A férfi 400 méter gyorson Gercsák Balázs 32. helye statisztaszerepet jelentett, nem úgy, mint Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsa produkciója 400 méter vegyesen – jóllehet egyikük sem jutott döntőbe.
Jakabos fél távnál még 78 századdal a világcsúcson belüli idővel vezetett, de a többiek feljöttek, s még honfitársnője is megelőzte. Hosszú összesítésben tizenkettedik, Jakabos – legjobbján majd nyolc tizedet javítva – 13. lett, itt nincs középdöntő…
„Erős volt a mezőny, négy éve Athénban ennél tíz másodperccel rosszabb idővel tizenötödik lettem, tehát elégedett vagyok. Megjavítottam egyéni csúcsomat – mondta a pécsi Jakabos. „Ennél többre most nem voltam képes, mindent kiúsztam magamból” – tette hozzá a bajai
Hosszú, aki csak hajszállal maradt el egyéni legjobbjától.
Gyurta Dániel – egy századdal – megjavította azt, Bodor Richárd pedig huszonnyolccal, de egyik sem volt elég ahhoz, hogy bejussanak a 100 méteres mellúszás középdöntőjébe.
„Első szereplésem volt az olimpián, ez mindig komplikált. Az eleje nem ment jól, aztán belejöttem, végtére is faragtam valamennyit a legjobb időmből. Nem gondolnám, hogy ennek az 1:01.31-nek nagy jelentősége lenne a kétszáz mell szempontjából” – magyarázta Gyurta. „Boldog vagyok, 1:01 perc alá kerültem, Güttler Károly és Rózsa Norbert után én vagyok a harmadik magyar, aki ezt elmondhatja magáról. Kár, hogy a magyar csúcs még mindig állja a sarat” – vélekedett Bodor, akinek 1:00.97-es ideje mindössze két századdal rosszabb Güttler Károly 1993ban felállított országos csúcsánál.
ELŐFUTAMOK, A MAGYAROK EREDMÉNYEI Férfiak. 400 m gyors. 2. futam: 1. Brandl (osztrák) 3:48.63, …6. Gercsák Balázs 3:54.14 – Gercsák a 32. idővel nem jutott a döntőbe. 100 m mell. 7. futam: 1. Oen (norvég) 59.41, …8. Gyurta Dániel 1:01.31. 8. futam: 1. Kitadzsima (japán) 59.52, …6. Bodor Richárd 1:00.97 – Bodor a 19., Gyurta a 24. idővel nem jutott a középfutamba. 400 m vegyes. 2. futam: 1. Cseh László 4:09.26. 3. futam: 1. Lochte (amerikai) 4:10.33. 4. futam: 1. Phelps (amerikai) 4:07.82, …3. Kis Gergő 4:10.66 – Cseh a 2., Kis az 5. idővel jutott a döntőbe Nők. 100 m pillangó. 6. futam: 1. Schipper (ausztrál) 57.58, …4. Dara Eszter 58.39 – országos csúcs, régi: 58.51, Dara, 2008 – Dara a 13. idővel jutott a középfutamba. 400 m vegyes. 5. futam: 1. Hoff (amerikai) 4:34.63, …3. Hosszú Katinka 4:37.55, 4. Jakabos Zsuzsanna 4:37.86 – Hosszú a 12., Jakabos a 13. idővel nem jutott a döntőbe