Nagy öregek hattyúdala

Vágólapra másolva!
2008.08.07. 23:13
Címkék
A vívás azon négy sportág egyike, amely Athéntól Athénig ott volt valamennyi olimpia műsorán, s szerepel most is, Pekingben. Az „ősiség” jogán tehát patinás sportágról beszélünk, amelyben egyszersmind a legtöbb magyar olimpiai érem született az elmúlt több mint egy évszázad során. Szóval a vívás lényege a tradíció – ehhez képest az egyikkel, a „szabad szem” hagyományával éppen most, a 2008-as játékokon szakít a FIE, amikor a videozsűrit alkalmazza…

Kevés olyan sportág lesz Pekingben, amelyikben nincs kínai érdekeltség – a vívás sem olyan. Első és eddigi egyetlen aranyérmüket 1984-ben, Los Angelesben szerezték Lüan Csü-csie révén női tőrben, s azóta öt ezüst és egy bronz a kínai olimpiai zsákmány, minden fegyvernemet beleszámítva. Legutóbb, a négy évvel ezelőtti athéni játékokon három döntő után is felállhattak a dobogó második fokára a mostani vendéglátók.

Ezúttal a legendás francia edző, Christian Bauer irányította női kardozóik a legesélyesebbek, közülük is Kína első vívó világbajnoka, a 2002-es világelső Tan Hszüe. S ha ehhez hozzávesszük, hogy a női párbajtőr-világranglistát ez idő szerint Li Na vezeti, akkor valóban nem rosszak a házigazdák esélyei. Nem beszélve a férfi párbajtőr két évvel ezelőtti világbajnokáról, Vang Lejről…

Az igazi nagy legendák azonban nem ők, hanem két olasz hölgy és egy orosz úr – no meg a magyarok. Valentina Vezzali harmadszor lehet megszakítás nélkül egyéni olimpiai bajnok női tőrben, s ugyancsak harmadszor csapatban – 1996 és 2000 után. Ehhez még tegyük oda (1999-es, 2001-es és 2003as elsőségén túl) a 2005-ös és a 2007-es egyéni világbajnoki címét úgy, hogy Valentina 2005 júniusában kisfiút szült!

A 34 éves Vezzali eredménylistájához fogható négy évvel idősebb kolléga- és honfitársnője, Giovanna Trillini pedigréje. Trillini 1992-ben, Barcelonában (!) lett egyéni olimpiai bajnok, 1996-ban és 2000ben bronzot, négy éve ezüstöt szerzett. Ráadásképpen 1992ben, 1996-ban és 2000-ben olimpiai aranyéremhez segítette hazája női tőrcsapatát…

És hogy nem a múlt része, azt nemrégiben bizonyította: tavaly Szentpéterváron harmadik lett egyéniben.

Sztanyiszlav Pozdnyakovról, a négyszeres olimpiai és tízszeres világbajnokról, a kardvívás történetének egyik legnagyobb alakjáról szinte fölösleges szót ejteni, ő a sportág szimbóluma, ugyanúgy, mint az úszásnak Michael Phelps.

A magyarok – talán a női kardot leszámítva – szinte mindenütt esélyesek kisebb-nagyobb mértékben, de valószínűleg a férfi párbajtőrcsapat, a kardozó Nemcsik Zsolt, továbbá a női tőrcsapat juthat legmesszebbre – legalábbis a reményeink szerint.

A Sports Illustrated világszerte mértékadónak tartott prognózisa roppant szűkmarkú: a mieink közül csupán a férfi párbajtőr- és a női tőrcsapatot taksálja dobogóra, egyaránt ezüstérmesnek. Az előrejelzés komolyságából valamennyit levon, hogy a férfi kard és a tőr ezüstérmesének ugyanazt a vívót, az orosz Pozdnyakovot jósolja a szerző, Brian Cazeneuve kolléga…

Legfrissebb hírek

Fel az aranycsatákra!; Muhari Eszter nyolc közé kerülne a párbajtőrözők csapatával

E-újság
34 perce

Egyetemi világjátékok: a vívás utolsó napján nem sikerült a bravúr; női kosarasaink az elődöntőben

Egyéb egyéni
56 perce

Nem hozott gólt a Ferencváros lehetséges ellenfeleinek csatája

Bajnokok Ligája
1 órája

Alkudozás helyett – Borbola Bence jegyzete

Bajnokok Ligája
1 órája

Ekitiké túl az orvosi egy részén a Poolnál, Gyökeres gyakorlatilag az Arsenalé – keddi transzferhíradó

Minden más foci
1 órája

Muhari Eszter: Nem gondolkozom számokban

Egyéb egyéni
1 órája

Visszatért hazájába az ETO középpályása – hivatalos

Labdarúgó NB I
1 órája

EYOF: Kertész Boróka 200 m pillangón aranyérmes Szkopjéban

Utánpótlássport
2 órája
Ezek is érdekelhetik