Az irigyelt és az átkozott.
A Ferencváros szurkolótábora nem véletlenül a klub tizenkettedik játékosa.
Ám ez a „játékos” már több száz milliós kárt okozott a klubnak. Nagy kérdés, milyen következményei lesznek az úgynevezett Ndjodo-ügynek. Foganatosít-e bármilyen szankciót a Magyar Labdarúgó-szövetség a vasárnap esti Üllői úti botrány miatt, amikor a tuzséri mérkőzésről visszaérkező Fradi-játékosokat saját szurkolóik várták az Albert-stadionnál. A legtöbbet ezúttal is Edouard Ndjodo, az FTC kameruni légiósa kapta, aki a drukkerek közleménye szerint alpári stílusban szólt hozzájuk (nem Nelson Mandela polgárjogi harcostól idézett...), ezért néhányan utánamentek az öltözőbe.
Ott csattant el az a Ndjodo-féle jobbegyenes.
Nem ez volt az első ütésváltás szurkoló és játékos között. Korábban kapott övéitől Vincze Ottó, Tököli Attila és az argentin Jeremias Buz is. Nem magyaros jelenség ez, Dél-Amerikában vagy Olaszországban időnként előfordul hasonló eset. Ám a Fradi-tábor valamiben mégiscsak az élmezőnyben van: ennyi büntetést szurkolói rendbontások miatt kevés klub fizetett ki, mint az FTC. Emlékezetes volt 1989 ősze. A Fradi akkor az Admira Wacker vendégeként szerepelt Bécsben, s kapott ki 1–0-ra UEFA-kupa-találkozón. Az osztrák fővárosba kiránduló több ezer ferencvárosi óriási hangulatot teremtett, s még nagyob balhét csinált, repültek a bevásárlókocsik és a sógorok. Az UEFA döntése alapján a következő két kupatalálkozót 150 kilométeres távolságban kellett rendezni az FTC-stadiontól, így Szegeden nyert újra 1–0-ra az Admira. Egy évvel később a belga Antwerpen ellen 0–0 idegenben, majd jött a felejthetetlen zalaegerszegi 3–1-es reváns. A végén füstbombával, örömünneppel – s az UEFA szigora miatt immár zárt kapus mérkőzéssel. Akkor jött Budapestre a dán Bröndby 3–0-s előnnyel – az Üllői úti felüljáró telis-tele volt fradistákkal, a nézőtér pedig üresen maradt. Érdemes lenne egyszer összeszámolni, mennyi pénzt fizetett be az elmúlt években, sőt évtizedekben a zöld-fehér klub az UEFA (és az MLSZ) kasszájába. Egy kimutatás szerint 2002 és 2007 között százmillió forint volt a büntetés. Megoldás nincs. Hiába működik hivatalos szurkolói szövetség, úgy tűnik, a szervezettség sem akadályozhatja meg az incidenseket: a május 1-jei, Kecskemét elleni hazai vereség után a renitensek rendőrökkel vívtak utcai csatát, és inzultálták a futballistákat.
Az angolok most drákói szigort ígérnek.
Regisztrált szurkolói kártyát, biztonságosabb létesítményt és kamerarendszert, amellyel mindenki nyomon követhető. Nem lehet elégszer felemlegetni az angol futballt. Számtalan utcai harc, szurkolói háború, stadionszétverések helyszínét. Ám a sheffieldi Hillsboroughstadion tragédiája mindent