Szerdai számunkban felsoroltunk hat nevet a kapitányi posztról kedden lemondó Németh András lehetséges utódaiként, olyan szakembereket, akik eredményeik alapján vitán felül meg tudnak felelni a feladatnak, és irányításukkal a magyar válogatott március végén sikerrel vívja meg az olimpiai selejtezőt. A listához hozzáírhattuk volna akkor is például Konkoly Csaba nevét, aki szeptember óta minden tétmeccsét megnyerte a válogatottba kulcsembereket adó Győri Audi ETO-val, de mára már ki is húzhatnánk a jelöltlistáról. Ugyanúgy, mint Imre Vilmosét, Köstner Vilmosét és Zsiga Gyuláét.
„Nem szeretnénk, ha klubedző állna a válogatott élén, persze még minden előfordulhat, de nem örülnénk neki – mondta Vanyus Attila elnökségi tag, akit több szempontból is érint a választás, hiszen a Győri Audi ETO klubelnöke is egyben. – Félő ugyanis, hogy ez konfliktust váltana ki a kapitány és más klubok között, ráadásul mi azt szeretnénk, ha a majdani kapitány minél több bajnoki meccsre ellátogatna, s objektíven figyelné a játékosok teljesítményét. A szövetségben korábban sokáig tartottuk magunkat ehhez, később kompromisszumot kötöttünk, most viszont szeretnénk, ha helyreállna a korábbi helyzet.”
De akkor kik maradnak a pakliban?
„Csak jövő hét csütörtökön, a szövetség elnökségi ülése után hozzuk nyilvánosságra, ki lesz a kapitány – folytatja a győri sportvezető. – Furcsa lenne, ha az újságokból értesülnének a szakemberek, hogy az elnökség tárgyal róluk mint lehetséges kapitányjelöltekről, ez méltatlan lenne a kapitányi poszthoz. Azt sem szeretném elárulni, hogy én személyesen kit látnék szívesen a válogatott kispadján. Ha nem jön be, akkor azért, ha bejön, akkor meg azért.”
A klubok közül jó néhány nem zárkózna el attól, hogy a korábbihoz hasonló megoldás szülessen, vagyis hogy megint klubedző legyen a kapitány, mint amikor Németh András vezetőedzői munkája mellett töltötte be a pozíciót.
„Mivel három éve támogattuk Németh András kinevezését, amikor még az FTC edzőjeként kérték fel a tisztre, furcsa lenne, ha most éppen mi zárkóznánk el előle, bármelyik klubból is kerülne ki a jelölt – mondta Maglódi Lajos, a népligeti csapat ügyvezetője. – Ha az adott szakember tisztességgel és felkészülten végzi el mindkét feladatát, ez nem lehet probléma. Így természetesen igent mondanánk, ha Zsiga Gyulát kérnék fel, én alkalmasnak tartom erre a feladatra, eredményes és hozzáértő szakember.”
Az elnökség mostani véleménye alapján egyelőre mégis máshol keressük a megoldást. Szerdai felsorolásunkból két név maradt: Kovács Péteré és Róth Kálmáné. Kovács Pétert viszont remek szerződés köti a török szövetséghez, ráadásul, mint mondja: „Már korábban is többször bedobták a nevemet, de utóbb ez mindig kacsának bizonyult. Csak akkor lenne érdemes erre szót vesztegetni, ha konkrét ajánlatot kapnék a kapitányi posztra a kézilabdaszövetségtől.”
Róth Kálmán ezzel szemben dolgozik a szövetségnek, és a győri felnőttcsapattól éppen azért távozott, mert úgy érezte, néhány alapemberével megromlott a kapcsolata. „Nekem most a korosztályos válogatottból kell ütőképes együttest formálnom a 2009-es junior Európa-bajnokságra – mondta a Győrrel két bajnoki címet nyerő szakember. – Ha esetleg mégis engem kérnének föl szövetségi kapitánynak, természetesen elgondolkodnék rajta.”
A kapitánykérdésen túl más gondja is van a szövetségnek Németh András távozásával.
„Nehéz helyzetbe kerültünk azért is, mert sürgető feladat, hogy a leendő kapitány mellé megfelelő szakmai stábot szervezzünk – árulta el Sinka László főtitkár. – Pontosabban segítsük ennek összeállításában az új szakvezetőt, mivel az idő kevés. A keret kijelölése nyilvánvalóan az új kapitány dolga, ebbe nem szól majd bele az elnökség, de másodedzőt, orvost, gyúrót, esetleg pszichológust is kell találni mellé, ami nem egyszerű feladat ilyen rövid idő alatt.”
(Németh András távozásának okáról továbbra is szeretnénk megszólaltatni Görbicz Anitát, de egyelőre nem értük utol.)