Egész nap kizárta a külvilá got. Udvariasan mosolygott ugyan az ismerősökre, de nem figyelt rájuk, hanem koncentrált. Arra, hogy kihozza magából a maximumot, hogy a képességei határait feszegesse. A tervezett, vágyott időeredményt egy lezárt boríték rejtette, amely a hétfői sajtótájékoztató óta Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke zsebében lapult.
Cseh László folyamatosan koncentrált. Két ember „vigyázott” rá a nap folyamán: édesapja, idősb Cseh László és edzője, Turi György. Ők mindenhová követték, segítették abban, hogy semmi se zavarja meg.
Ez létfontosságú volt, hiszen Cseh László világcsúcsot akart úszni 200 méter vegyesen.
Nem mondta ki a kontinensviadal előtt, kínosan ügyelt még arra is, hogy az érem színéről beszéljen, de az edzéseken úszott idők sejtették a jó eredményt.
A jó eredményt?
A világcsúcsot!
Mert ahhoz kétség sem férhetett, hogy Cseh László aranyérmes lesz a rövidebbik vegyesúszó-számban. Ezt sejtettük, tudtuk, már a döntő előtt is, a finálé első néhány métere után pedig bizonyossá vált.
Cseh Lászlónak csak egy ellenfele volt ezen a napon: a stopper. Pontosabban a világcsúcs.
A magyar fiatalember már háton megalapozta a rekordot, hiszen ötven méter után 72 századdal fordult világcsúcsidőn belül – méterekkel a mezőny előtt. Százon 1:38cal, 150-en 1:03-mal úszott gyorsabban a világcsúcsnál, és bár a különbség tovább csökkent, a végére mégiscsak maradt 15 század.
Cseh László megjavította a világcsúcsot, méghozzá kiemelkedően jó eredménynyel, hiszen eddig soha egyetlen úszó sem törte át az 1:53 perces álomhatárt.
Cseh Lászlónak most sikerült.
„Én már megkaptam a karácsonyi ajándékomat – mondta boldogan a finálé után Turi György. – Laci fantasztikusan szerepelt, és valóra váltotta álmát, vágyát, célját – 1:53-on belül úszott. Amikor kiszállt a medencéből, rám nézett, átölelt, és adott két puszit. Férfiak között nemigen szokás ennél nagyobb érzelemnyilvánítás.”
És hogy mi szerepelt abban a bizonyos borítékban?
Talán hihetetlen, de századra pontosan az az eredmény, amelyet a 200 méter vegyes döntője után az eredményjelző is mutatott, vagyis 1:52.99.
„Nem vagyok varázsló, mindössze bíztam és bízom magamban – árulta el a titkot Cseh. – Tervezgettük Turi Györggyel, mire lehetek képes, és én voltam az kettőnk közül, aki nem akart elszállni, aki inkább a realitás talaján maradt. Én egyvalamit akartam: 1:53-on belül úszni, az edzőm azonban 1:52.90-et remélt tőlem, így az ő elvárását nem teljesítettem.”
„Na, azért szomorú nem vagyok – vette át a szót mosolyogva Turi György. – Őszintén szólva fél távnál kicsit megijedtem, hogy Laci jobbat úszik annál az időnél, amelyet a boríték rejt. De ez így volt jó, így »szólt nagyot« ez a világcsúcs.”
A rövid pályás Európabajnokság első napja tehát magyar világrekordot hozott.
És ez csak a kezdet! Pénteken négyszáz vegyesen, szombaton pedig kétszáz méter pillangón versenyez Cseh. Ilyen nap után nem lesz könnyű a következőkre koncentrálnia…
„Nagyon elfáradtam csütörtökön, de azt hiszem, nem lesz gond a második napon sem – mondta Cseh. – Kipihenem magam, bár az egyértelmű, hogy négyszáz vegyesen sokkal nehezebb dolgom lesz, szorosabb verseny várható.”
Hogy a hosszabbik vegyesúszó-távon milyen időeredményre lehet képes a halásztelki fiú, talán csak ő maga tudja, no meg Turi György, és ott lapul abban a bizonyos borítékban is, amelyet péntek estig Gyárfás Tamás zsebe rejteget. Kibontatlanul…
Az tény: Cseh László kirobbanó formában van, egyre jobb időket úszik, folyamatosan fejlődik, ami biztató a pekingi olimpia előtt. Ez még akkor is így van, ha az ötkarikás játékokat nagymedencében rendezik.
„Nem szeretném, és nem is lehet összehasonlítani a huszonötös és az ötvenes versenyeket – hárította el Cseh az arra vonatkozó kérdést, mit érhet ez a világcsúcs nagymedencében. – Az, hogy világcsúcsot úsztam kétszáz vegyesen itt, Debrecenben, mindöszsze annyit jelent, jó formában vagyok, jól úszom.”
De még milyen jól!