Itt kevesebben, ott erősebben

Vágólapra másolva!
2007.11.23. 23:30
Címkék

A pekingi olimpiai felkészülés és szereplés nemrég bejelentett állami támogatásának mértéke elegendő a Magyar Olimpiai Bizottság elnöksége szerint (az ülésen megjelenő Elbert Gábor szakállamtitkár megerősítette, hogy a Pénzügyminisztérium valamennyi igényt, valamint az előrehozott folyósítási határidőket is jóváhagyta). Az ugyanakkor látszik, hogy az előző évek súlyos forráshiánya rányomja a bélyegét a kvalifikációs szereplésre. Az athéni játékokat megelőző esztendővel összevetve a világbajnokságokon szerzett érmek és pontok száma szinte teljesen azonos (2003: 23 érem, 5 arany, 140 pont – 2007: 22 érem, 6 arany, 140 pont, és még hátravan a női kézilabdavb), tehát a bravúrok most sem maradtak el. Athénban 17 érmet szereztünk (8 aranyat és 144 pontot), azaz a mostani kilátások is már-már ugyanolyanok, a lassú visszacsúszás azonban egyértelműen érezhető a kvóták számán. Athén előtt ilyenkor már 147-en voltak a fedélzeten, ehhez képest a jelenlegi 83-as létszám még úgy is kevésnek tűnik, hogy a kézilabda kvalifikációs menetrendje időközben változott (akkor a két csapat 30 főt jelentett, enélkül 117-en voltak a biztos utazók). Jövőre még 21 sportágnak van esélye a kvótára, de Kovács Tamás sportigazgató szerint legfeljebb 165–175 tagú olimpiai csapattal kell számolni (2004-ben 219 magyar indulhatott a játékokon).

Az ugyanakkor örömteli, hogy a különböző utánpótlásprogramoknak hála nemzetközi színten fantasztikusan állnak helyt korosztályos sportolóink, így már most körvonalazódik a rendkívül sokra hivatott londoni csapat. Schmitt Pál egyszersmind bejelentette, hogy amint ismertté válnak a 2010-es ifjúsági olimpiai játékok részletei, a MOB megkezdi a fiatalok felkészülési programjának egyeztetését, kidolgozását.

Az elnökség elfogadta a MOB jövő évi költségvetésének tervezetét: a 420 milliós saját bevételből a következő esztendőben elsősorban nem a nagy sportágakat támogatják, mint eddig, hanem egy-egy kisebb, de sokra hivatott olimpikonokat nevelő sportágat karolnak fel; a segélykéréseknek is igyekszik eleget tenni a MOB (2007-ben a tervezett 10 millió helyett 30 millió forintot osztott ki a rendkívüli helyzeteket orvosolandó). Folytatódhat az Olimpikon Életút Program, amelynek keretében több mint száz sportoló felsőoktatási tanulmányainak költségeihez járul hozzá a MOB; emellett

– újabb sportdiplomáciai sikerként – 24 fiatal olimpiai kerettagnak szerzett féléves NOBösztöndíjat összesen 110 ezer dollár értékben.

Berkes István, a Sportkórház főigazgatója röviden tájékoztatta az elnökséget arról, hogy a szakállamtitkársággal és az egészségügyi minisztériummal folytatott tárgyalások rendezhetik az OSEI és a válogatottak mellett működő keretorvosok korábban már-már tragikusnak tűnő helyzetét.

A közelmúlt fejleményeiből okulva a Magyar Olimpiai Bizottság heteken belül valamennyi kerettagnak és szakvezetőnek kézikönyvet bocsát rendelkezésére, amelyben megtalálhatók a doppingellenőrzés szereplőinek jogai és kötelességei, mind a sportolók, mind kísérőik, mind az ellenőrök szempontjából.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik