A holland edzőnek is vonzó az FTC kispadja

SINKOVICS GÁBORSINKOVICS GÁBOR
Vágólapra másolva!
2007.09.21. 23:55
Címkék
Arie Haan visszatért Győrbe. A korábbi kétszeres világbajnoki ezüstérmes holland klasszis díszvendég lesz a Rába-parti városban. Az ETO meghívására érkezett Magyarországra, hogy együtt ünnepelje a győri zöld-fehérekkel a 25 évvel ezelőtti bajnoki címet. Természetesen megnézi a szombati ETO–Fehérvár mérkőzést is, ám érthető módon nem esélylatolgatást kértünk tőle.

Zsirai Lászlót, az ismert menedzsert húszéves barátság fűzi Arie Haan-hoz, így az ő segítségével értük utol a holland szakembert.

Emlékszik arra a 3–0-ra elvesztett BEK-meccsre 1982-ből, amelyet a Győr ellen vívott a Standard játékosaként?

Viccel? – lepődött meg Arie Haan. – Az ember nem felejti el, ha nagyon megverik, márpedig bennünket lefutballozott a Győr. Hiába jöttünk ötgólos előnnyel ide, a magyarok csaknem ledolgozták hátrányukat. Félelmetesen futballoztak, ráadásul Eric Gerets kiállítása után tíz emberrel védekeztünk, és fohászkodtunk, hogy legyen vége a szörnyűséges kilencven percnek.

Ha már a magyaros emlékeket hoztam fel: látta a gólösszefoglalóját a múlt héten Isztambulban játszott Törökország–Magyarország Eb-selejtezőnek? Hallott a skót bíró elképesztő bakijáról?

Igyekszem naprakész lenni, már ami a futballt illeti, hiszen nekem ez az életem, de bevallom, nem láttam ezt a bizonyos meccset. Stuttgartban élek, és Németországban nem jelentett témát a bíró tevékenysége.

Arról azért csak hallott, hogy az olaszokat három egyre győzte le néhány hete a magyar válogatott?

Természetesen, ezt az eredményt magam is olvastam, és majdnem kiesett a kezemből az újság a meglepetéstől. Gratulálok hozzá, de sértődés ne essék, óva intek mindenkit az elbizakodottságtól, a hurráhangulattól. Emlékezetes siker ez, ám gyanítom, hogy a véletlen műve. Ettől a győzelemtől a magyar futball helyzete semmit sem változott. Az önök labdarúgása továbbra is hihetetlen távolságra van még az európai középmezőnytől is.

Igaza van, ne udvariaskodjon, csak jót tesz velünk, ha kívülállóként kritikusan fogalmaz.

Kétezer-négyben a kínai válogatott szövetségi kapitányaként megmérkőztem az önök válogatottjával, amelyet akkor Lothar Matthäus irányított. Mi győztünk kettő egyre, de ügyes ellenfelet ismertem meg azon a találkozón, s néhány nappal később a magyarok Németországban diadalmaskodtak kettő nullára. Ezért is mondtam, hogy óvatosan a bizakodásssal, mert ahogy hallottam, akkoriban ugyancsak belelkesedtek a magyar drukkerek.

Ismer valakit a magyar játékosok közül?

Sajnálom, de egyetlen labdarúgót sem tudnék megnevezni.

Ne vicceljen! És Hajnal Tamás?

Ó, hát persze, hogyan is felejthettem el Hajnal Tamást, akinek remek sajtója van Németországban. Magam is láttam a Stuttgartnak lőtt gólját, tényleg kiváló középpályás.

Majd egyszer esetleg lecsaphat rá... Most hol dolgozik?

Sehol. Legutóbb hét hónapig, márciusig kameruni szövetségi kapitány voltam, de az ottani vezetők azt akarták, hogy költözzek Afrikába. Nekem meg ehhez nem volt kedvem, inkább elköszöntem.

Lothar Matthäus távozása után ön úgymond bejelentkezett a magyar nemzeti csapat élére. Mi motiválta akkor?

A magyar futball hagyományai és a siker lehetősége. Állítom, mindenhol lehet ütőképes csapatot kialakítani, mert tehetséges futballistákban a földön sehol sincs hiány. Magyarország évtizedeken át a világ élvonalába tartozott, és azt gondolom, ha a sportág helyzete megváltozna, ha az a sok zűrzavar megszűnne, a körülmények javulnának, ismét fel lehetne zárkózni az elithez. Ha engem neveznének ki itt kapitánynak, először szeretnék tiszta képet kapni a helyzetről, meg kellene ismernem a struktúrát, a feltételrendszert s a klubokban zajló szakmai munkát. Csak így vállalnám el.

Ön dolgozott edzőként az Anderlechtnél, a Standard Liége-nél, a Feyenoordnál, a PAOK Szalonikinál, a Stuttgarttal UEFA-kupadöntőt játszott, megfordult a kínai és a kameruni válogatott kispadján. Ám igazi nagy csapatot, olyat, mint Johan Cruyff vagy Frank Rijkaard Barcelonája, nem irányíthatott. Miért?

Nekem nem volt menedzserem, aki irányította volna a pályafutásomat. Soha sehová sem jelentkeztem, mindig hívtak.

Miért nem lett holland szövetségi kapitány?

Tulajdonképpen 1975 óta nem élek Hollandiában, távol kerültem hazámtól. Ráadásul a mostani holland labdarúgás nem is igazán tetszik. Marco van Basten nem is holland, hanem olasz, nemzeti csapatunk pedig éppen úgy is futballozik.

Ötvenkilenc éves, és állás nélkül van. Hol dolgozna legszívesebben?

Olyan klubnál, amely egykoron sikeres volt, de most nagy gonddal küzd. Például a Mönchengladbachnál. De jobbat mondok, még a Ferencvárosnál is. Korábbi európai nagycsapat, amely most válságban van. Szívesen kivezetném a gödörből.

Legfrissebb hírek

Női kézi: Pásztor Noémi csapata megvédte bajnoki címét Romániában

Kézilabda
3 perce

Csehország jobb volt, harmadszor kapott ki a magyar csapat az elit-világbajnokságon

Jégkorong
26 perce

AIPS: a párizsi olimpia és a németországi labdarúgó Eb nyújtotta a legjobb médiakiszolgálást

Egyéb egyéni
27 perce

Premier League: a brazil válogatott jobbhátvédjére hajt a Spurs – sajtóhír

Angol labdarúgás
41 perce

Raúl Asencio közleményt adott ki, tagadja az ellene felhozott vádakat

Spanyol labdarúgás
47 perce

Hamilton édesapja az FIA-nál kaphat pozíciót – sajtóhír

F1
1 órája

Branislav Fodrek 2027-ig lesz a DAC edzője – hivatalos

Minden más foci
1 órája

La Liga: Espanyol–FC Barcelona

Spanyol labdarúgás
1 órája
Ezek is érdekelhetik