Mindannyian kipróbálták már magukat sok és sokféle extrém körülmény között, de most elhatározták, hogy – hol raftingolva, hol kerékpáron, hol evezve és túrázva, hol quaddal vagy éppen futva – összesen több mint 12 500 kilométert megtéve legyőzik Afrika hatalmas távolságait.
Tudták, mindent megtesznek azért, hogy teljesítsék ezt az embert – testet és lelket – próbáló időszakot, de a váratlan helyzetekre nekik is nehéz volt felkészülni. Azt, hogy mi vár rájuk a sivatagban, perzselő napsütésben és a Kilimandzsáró veszélyes magasságaiban, hogyan reagál majd a testük a hihetetlen kihívásokra, az expedíció során tapasztalták meg igazán.
Az Old Spice Afrika Expedíció Hídvégi-Üstös Pál vezetésével 116 napot töltött el a forró homok és néhol fagyos hegycsúcsok között. Felkészültek a legnagyobb kihívásokra is, hiszen mindannyian sokat láttak és tapasztaltak már.
Hídvégi Üstös-Pál túlélési és navigációs szakértő, aki otthonosan mozog a hegymászás, a hegyi biciklizés, a görkorcsolyázás, a rafting, a vízi gyorsulás, az evezés, a síelés és a lovaglás terén is. A cseh nemzetiségű Petr Siskar Tuma 12 000 km-es ausztráliai kerékpáros túrán vett részt, a Szlovákiában élő Alföldy Tibor pedig 10 éve indul kerékpárversenyeken.
A horvát Ivan Capović hét éve kalandversenyek résztvevője. A szlovén atléta, Robert Rakovec ugyancsak széleskörű tapasztalattal rendelkezik az extrém sportok terén, akárcsak Andrej Shpak aki Ukrajnát, valamint Artem Rosztovcev, aki Oroszországot képviselte.
Itt azonban nem csupán a tapasztalat számított. Hiába a sok átélt extrém helyzet, Afrikában minden más, és többnyire kiszámíthatatlan volt, hogy milyen viszontagsággal kell szembenézni a következő napon.
Az Old Spice Afrika Expedíció teljesítette a túra egyik legnagyobb kihívását: mindenki sikeresen elérte a Kilimandzsáró hegy csúcsát, az 5895 méter magas Uhuru-t.
„Mostantól sportpályafutásom aranyérme a Kilimandzsárót illeti” – mondta Petr Siskar Tuma, az expedíció cseh sportolója.
„Korábban már többször másztam az Alpokban, és meghódítottam a Mont Blanc-t, de még soha nem volt lehetőségem megtapasztalni, mit is jelent valójában a magassági betegség.”
„Ebben az esős időszakban igazi küzdelem volt feljutni a Kilimandzsáró tetejére. Nagyon makacs hasmenéssel küzdöttem, és meg is fáztam korábban; mindez persze ott fent nem segített.”
„Nehezen kaptam levegőt, egyensúlyi problémáim voltak, és be is lázasodtam. Ötezer métertől nagyon lassan mentem, és annyira gyenge voltam, hogy a hátizsákomat sem bírtam cipelni. Azonban amikor felértem a csúcsra, leírhatatlan boldogságot éreztem. Nem hittem el, hogy valóban megcsináltam, még a könnyeim is kicsordultak az örömtől.”
A Kilimandzsáró csúcsán, vagy a Namíb sivatagban az expedíció tagjai nem csak Afrikát, hanem önmagukat is jobban megismerhették. Minden cél, minden egyes nap hatalmas összpontosítást és erőfeszítést igényelt.
A megpróbáltatások után és közben odafigyelni arra, hogy mit és mennyit iszik, vagy eszik az ember, és ami talán a legnehezebb, vakon bízni a társakban, hiszen itt most csak egymásra számíthattak.
Távol a szerető családtól, akikre talán csak lopva gondolhattak, hogy a honvágy el ne homályosítsa a célt: átszelni Afrikát, együtt, heten, úgy, ahogy még senki sem tette, de ami a legfontosabb, hogy amihez hasonlóba ők maguk sohasem vágtak még bele.
Old Spice Afrika Expedíció: az ember, az erő, a kitartás, az összetartás, a test és a lélek próbája.
További információhoz kattintson
ide!