Aki egy kicsit is érdeklődik a futballstatisztikák iránt, érdekes felfedezést tehet, ha rápillant a francia élvonal tabellájára, majd megnézi az őszi és a tavaszi „bontást” is.
Vajon hogyan történhetett meg, hogy a Lyon tizenöt pontos őszi előny után a végelszámolásnál már tizenhét egységgel bizonyult jobbnak a második helyezettnél úgy, hogy a tavaszi tabella alapján csak a negyedik helyen zárt?
Nos, ez a futball világában meglehetősen ritka paradoxon annak köszönhető, hogy a többiek szépen körbeverték egymást. Hiszen akiknek nem ment az ősszel, azok feljavultak tavaszra, akik pedig igencsak bekezdtek az elején, elpilledtek az idény hajrájára.
A Marseille, a Toulouse, a Monaco és a PSG tipikusan az első kategóriába tartozott, előbbi kettő a „tavaszi hadjáratban” nemzetközi kupaszereplést érő pozícióba masírozott, utóbbiak pedig a kínos kiesés elől menekültek – sikerrel. A Lyon, a Lens, a Sochaux és a St. Étienne viszont ezzel homlokegyenest ellentétes pályát járt be, az őszi nekibuzdulást a tavaszi fáradtságból adódó ponthullajtás követte, igaz, a bajnokcsapat decemberig begyűjtött előnye azért perdöntőnek bizonyult.
És hogy a többi topligához viszonyítva milyen volt a Ligue 1 legutóbbi évadja?
Tény, a francia bajnokságban volt a legalacsonyabb a gólátlag (2.25), de ez alapján ne ítéljünk, hiszen ha csak ez számítana, kikiálthatnánk, hogy a magyar NB I a maga 2.83-as mutatójával mind az öt elitligánál nívósabb sorozat… Viszont az már talán szemléletesebb adat, hogy a nagy bajnokságok közül itt lehetett a legkönnyebben megszerezni a gólkirályi címet, a PSG portugál csatára, Pedro Pauleta mindössze tizenöt találattal lett a liga mesterlövésze. Nem ment a francia csapatoknak az európai kupákban sem, az évek óta zászlóshajónak tartott Lyon meglepően korán, már a nyolcaddöntőben elköszönt a Bajnokok Ligájától.
De hiába a szerényebb eredmények, a franciák szeretik a futballjukat, a bajnokság átlagnézőszáma (21 811) ugyanis magasabb volt az olasz Serie Aénál. Szakértők szerint a fokozott érdeklődés annak köszönhető, hogy a tavalyi világbajnokságon a dobogó második fokára állhatott fel a válogatott. Megjegyzendő: a nézőszám tekintetében lemaradó olaszok vb-címet szereztek Németországban…
A SZÁMOK TÜKRÉBEN
11 csapat volt dobogós helyen az évad során, azaz a mezőny több mint fele időlegesen álmodozhatott Bajnokok Ligája-indulásról, ám ez csak háromnak sikerülhetett
44 év után búcsúzott az élvonaltól a patinás Nantes, amely a 2000–2001-es idényben még bajnoki címet ünnepelhetett, azóta viszont mélyrepülésbe kezdett
93.91 százalékos volt a lyoni Stade Gerland kihasználtsága a szezon során az OL hazai mecscsein, azaz a legtöbben a bajnokcsapatra voltak kíváncsiak
4 lyoni játékos volt részese mind a hat bajnoki címnek: Claudio Cacapa, Grégory Coupet, Sidney Govou és Juninho Pernambucano egyaránt hat aranyat ünnepelhetett a sikerévek során