Folytatódó csillaghullás

Vágólapra másolva!
2007.02.17. 01:18
Címkék
Megfogyatkozva várják a válogatottak az 56. NBA All Star-gálát. Miután a New Jersey irányítója, Jason Kidd is kidőlt a sorból, éppen egy csapatnyi kosaras lesz kénytelen kihagyni a Las Vegas-i show-t.
Hátfájdalmai miatt Jason Kidd is kihagyja a gálát
Hátfájdalmai miatt Jason Kidd is kihagyja a gálát
Hátfájdalmai miatt Jason Kidd is kihagyja a gálát
Hátfájdalmai miatt Jason Kidd is kihagyja a gálát
Hátfájdalmai miatt Jason Kidd is kihagyja a gálát
Hátfájdalmai miatt Jason Kidd is kihagyja a gálát
Négy egy.

Itteni idő szerint csütörtökön így állt a Nyugat és a Kelet válogatottjának sajátos különmérkőzése. Miután a New Jersey játékosa, Jason Kidd harcképtelen lett (az irányító hátfájdalmakra panaszkodik, helyettese az atlantai Joe Johnson lesz), immár a Kelet válogatottja sem várhatja az eredeti szereposztásban az 56. NBA All Star-gálát. Az már korábban bizonyossá vált, hogy a Nyugati főcsoport együttesében sérülés miatt nem léphet fel a Las Vegas-i Thomas & Mack Center parkettjén Jao Ming (Houston), Carlos Boozer (Utah), Steve Nash (Phoenix) és Allen Iverson (Denver). Ilyen csillaghullásra 1997 óta nem volt példa, akkor Clevelandben Patrick Ewing, Charles Barkley, Shaquille O’Neal, Clyde Drexler és Alonzo Mourning kényszerült ilyen-olyan fájdalmak miatt a lelátóra.

Azért a pe- ches sztárokat így sem kell teljességgel nélkülöznie a publikumnak, a kínai Jao Ming például tíz emelet magas poszterről vigyorog le a nyárias melegben a város nevezetes utcáján, a Stripe-on a luxusszállók és az óriáskaszinók árnyékában korzózókra (miközben a Szabadság-szobor másán a Kelet válogatottjának kék dressze virít). Hiába, a földkerekség egyik legsikeresebb sportvállalkozása erre a hétvégére meghódította a szerencsejáték fővárosát. Annak ellenére, hogy Las Vegas nem szerepel az NBA térképén; márpedig a liga történetében még sohasem volt példa arra, hogy olyan település rendezzen All Star-gálát, amelynek nincs NBA-klubja.

S Las Vegasnak nincsen. Legalábbis jelenleg.

Tudta-e, hogy…

…noha Las Vegasnak nincs NBA-csapata, a liga és a város között több évtizedes a kapcsolat: az első NBA-mérkőzést 1983. november 23-án rendezték meg itt, ekkor a Chicago Bulls 128–117-re verte meg az Utah Jazzt.
…az All Star-házigazdaság korántsem garancia a franchise megőrzésére. A korábbi gálarendezők közül már nincs klubja San Diegónak, Baltimore-nak, Cincinnatinek, St. Louisnak, Syracuse-nak, Rochesternek és Fort Wayne-nek sem.
…ez idáig 11 kosaras lett All Star-MVP saját szurkolói előtt, legutóbb 1993-ban – megosztva – Karl Malone és John Stockton Salt Lake Cityben.
…a Las Vegas-iak elsősorban a Phoenix bedobójáért, Shawn Marionért szoríthatnak, aki egy évadot a helyi egyetem, az UNLV színeiben kosarazott.
Ám korántsem biztos, hogy ez hosszabb távon is így marad. Legalábbis erre enged következtetni a ligakomisszár, David Stern nyilatkozata, aki Oscar Goodman polgármesterrel folytatott tárgyalása után azt mondta: „Ez az esemény megnyithatja a kaput más, egyelőre franchise nélküli városok előtt, hogy házigazdák legyenek, ahogy az is lehetséges, hogy Las Vegasban sem utoljára vendégeskedünk.”

Mivel a liga mezőnyének bővítése nincs napirenden, Las Vegas bevonása a bajnokságba csak úgy oldható meg, ha valamelyik klub áttelepül a szórakoztatóipar világfővárosába. Nem lennénk Las Vegasban, ha nem dúlna máris a tippverseny, vajon melyik város veszítheti el csapatát.

Jelzésértékű, hogy a Las Vegas Sun című napilap cikkillusztrációja félkarú rablót ábrázol; a játékgép két ablakában a Sacramento emblémája virít, a még pörgő harmadik keréken is a Kings logója vehető ki. Mások Portland vagy éppen Seattle pozícióját érzik veszélyben. Ami tény: a legélénkebb érdeklődés ebben az évadban a Chicago meccsei iránt nyilvánul meg, a Bulls átlagban 22 091 néző előtt játssza hazai találkozóit. Más kérdés, hogy így is „csak” 96.6 százalékos a United Center telítettsége. E tekintetben a Dallas áll a legjobban, a Mavericks arénájának kihasználtsága az átlagban 20 309 drukkernek köszönhetően 105.8 (!) százalékos.

Hogy aztán lesz-e NBA-csapata Las Vegasnak, a jövő zenéje, áprilisban, a liga igazgatótanácsának New York-i ülése után talán okosabbak leszünk. Ami viszont bizonyos: Las Vegasban, ahol az év valamennyi napján minden a nyerésről szól, most három napon át a győzelem lesz a legkevésbé fontos. Egyszerűen csak élvezni kell a szórakoztatóipar legjobbjainak díszelőadásait (a kosárművészek mellett az All Star-gála fellépői között lesz például Toni Braxton, Christina Aguilera vagy a friss Grammy-díjas Mary J. Blige is).

A program magyar idő szerint szombatra virradóra az újoncok és a másodévesek öszszecsapásával kezdődött el.

A gála előtti utolsó játéknapon még két mérkőzést rendeztek. A ligaelső Dallas sorozatban aratott kilencedik győzelmével pontszegény mérkőzésen nyerte meg a Houston ellen a texasi rangadót a hajráig kilenc dobásából csak egyet értékesítő Jason Terry közreműködésével, a meccs utolsó hat pontját ugyanis az irányító dobta. Addig szokás szerint Dirk Nowitzki (26 pont, 8 lepattanó) húzta a csapatot Jerry Stackhouse (17 pont) és a dupla duplát elérő Josh Howard (15 pont, 11 lepattanó) segítségével. A 105. játéknap másik mérkőzésén sorozatban ötödik mérkőzését vesztette el a Los Angeles Lakers, ez Phil Jackson edző karrierjének leghosszabb sorozata. A győztes Clevelandben LeBron James remekelt (38 pont), de a győzelemhez az is kellett, hogy James mellett további hat csapattársa jusson tíz pont fölé.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik