A játékvezető. Kétségkívül a leghálátlanabb feladat az övé. Rendre a bírót szidja a szurkoló s gyakran az edző is, aki felmenti a csatárt, ha két méterről nem talál a kapuba, és szidja a partjelzőt, ha rosszul ítéli meg a leshelyzetet. Az eddigi évektől eltérően az őszi idény nem az eredményeket befolyásoló ítéletektől volt hangos, a keret fiatalítása jó húzásnak bizonyult, hiszen az élvonal egyik újonca, Iványi Zoltán a rangsor második helyén végzett, őt csupán a 40 esztendős Arany Tamás tudta megelőzni. A móri játékvezető igazán kitűnő, 8.62-es átlaggal érdemelte ki az ősz legjobbja címet. Az edzők többsége elégedett volt a bíráskodással az idei őszön, bár azért akadt olyan is, aki nem felejtett el egy-egy ítéletet, amely esetlegesen csapatát sújtotta. Az alábbiakban megszólal a JB-elnök Vágner László is, aki dicsér és kritizál is egyszerre.
Arany Tamás (jobbra) játékvezetô határozott maradt akkor is, ha egyszerre többen próbálták meggyôzni
Arany Tamás (jobbra) játékvezetô határozott maradt akkor is, ha egyszerre többen próbálták meggyôzni
Arany Tamás 1994-ben egy BVSC–Zalaegerszeg mérkőzésen mutatkozott be az NB I-ben. A tapasztalt játékvezető nyolc bajnokit vezetett az ősszel, de másodosztályú találkozókon is foglalkoztatták. A Hivatásos Labdarúgók Szervezete által indított szavazáson a labdarúgók voksai alapján, illetve a Nemzeti Sport osztályzatai szerint is az idény legjobb játékvezetője lett a 40 esztendős bíró. Arany Tamás évek óta a legkevesebb lapot osztja ki a játékosoknak, inkább szóban rendezi a konfliktusokat, ami nem mindig tetszik a játékvezető-ellenőröknek.
„Nem vagyok vajszívű, hiszen volt olyan mérkőzésem az ősszel, amikor négy sárga lapot is adnom kellett – fogadta gratulációnkat Arany Tamás. – A játékosok azt pértékelik, ha megelőzöm a bajt, és inkább szóban próbálom meggyőzni őket. Talán ennek is köszönhetem a játékosok elismerését, hogy a legjobb játékvezetőnek választottak. Persze ha már a szép szó sem segít, akkor jöhet a lap.”
Az őszi idényben a játékvezetőnek az elismerés mellett akadtak kellemetlen percei is, hiszen Barcson a szurkolók biztosan nem zárták a szívükbe. „A másodosztályú meccsen egy nullára nyert a Pápa Barcson, ezt néhány szurkoló nem tudta elviselni, és egy órával a meccs után is rázták a kerítést, hét tizenegyest kérve számon rajtam. A hazaiak egyik futballistája a mérkőzés alatt több alkalommal is feldobta magát, majd miután meguntam a sorozatos színészkedést, odamentem hozzá, és közöltem vele, hogy nem ma kezdtem a játékvezetést, úgyhogy korábban kellene felkelnie ahhoz, hogy sikerüljön átejtenie. Nem is próbálkozott többet a műesésekkel. Megjegyzem, a játékvezető-ellenőr is csak a sárga lapok elmaradását hiányolta.”
Az élvonalban is akadt egy kellemetlen incidense, miután az utolsó fordulóban a Paks kikapott Debrecenben. Lengyel Ferenc, a vendégek vezetőedzője szerint Arany Tamás a szabályokat nem egyformán alkalmazta a két csapatnál. A vendégek véleménye szerint ugyanis a Debrecen egy nyilvánvaló lesállást követően szerezte meg a győztes találatot, ám a bajnokit követően megtekintett felvételek alapján kiderült: a bíró jól döntött. „Elfogadom a kritikákat, de nem az alaptalan vádaskodásokat. Lengyel Ferenc is megtehette volna, hogy ott, a helyszínen visszanézi a felvételeket, és utána formál véleményt. Nem tette, inkább arra hagyatkozott, amit a kispadról látott. Úgy vélem, ez hiba volt a részéről.”
Arany Tamás nem haragszik a szakemberre, inkább arra törekszik, hogy a jövőben méltó legyen az elismerésekre, és bizonyítsa, nem érdemtelenül választották meg a legjobb játékvezetőnek. Arany Tamás egyébként örül az eredménynek, és reméli, ezután is jól teljesít.
Hagyományainkhoz híven az őszi idény végén is elkészítettük a Borsodi Ligában működő játékvezetők ranglistáját (a FIFA-kerettag bírókat vastagon szedtük). Tudósítóink – csakúgy, mint a játékosok esetében – 1-től 10-ig osztályozzák a bírók teljesítményét. Listánkra 15 személy került, akik legalább hat mérkőzésen ténykedtek (a többieket nem rangsoroltuk, de statisztikánkban szerepelnek).
A legtöbb találkozón Bede Ferenc, Kassai Viktor és Solymosi Péter bíráskodott – a 15 fordulóból 9 találkozón. Az osztályzatok alapján készült rangsorban az élen – pályafutása során már nem először – Arany Tamás végzett, igen előkelő, 8.62-es átlaggal. A 40 esztendős játékvezető az előző szezont a negyedik helyen zárta, míg az idén nyolc találkozón működött, s utolsó hat meccsén egyaránt 9-es osztályzatot kapott. Az előző idényben az év játékvezetője címet kiharcoló Vad II István az ötödik helyre esett vissza.
Minden fordulóban megválasztottuk a forduló játékvezetőjét is. E címet Vad II István háromszor, míg Arany Tamás, Iványi Zoltán és Kassai Viktor kétszer-kétszer kapta meg.
Listát készítettünk arról is, ki hányszor mutatta fel a sárga, illetve a piros lapot. Ezeket átlagoltuk, így kiderül, hogy a mezőny leglágyabb szívű játékvezetője – csakúgy, mint az előző két szezonban – Arany Tamás volt, őt Szabó Sándor és Iványi Zoltán követi. A legszigorúbb bírónak Fábián Mihály bizonyult: nyolc mérkőzésen 38-szor adott sárga, hétszer piros lapot. A játékvezetők az ősszel 514 alkalommal mutatták fel a sárgát, míg a piros lapot 39-szer osztották ki. Hanacsek Attila, Megyebíró János, Pánczél Krisztián és Szabó Zsolt nem állított ki egyetlen játékost sem az idényben.
Öt partjelző remekül teljesített
A forduló játékvezetői mellett a partjelzőket is feltüntettük. A listára összesen tizenkilencen kerültek fel. Az őszi idényben háromszor bizonyult a legjobbnak a FIFA-kerettag Erős Gábor, Kelemen Attila, Vámos Tibor, valamint Fehér Gyula és Márton Zsolt, míg Nagy Imre Attila kétszer került be a forduló válogatottjába.
Szavazás
---- Vágner László márciusban vette át Puhl Sándortól a Játékvezetői Bizottság irányítását. Első lépésként új, hattagú bizottságot állított fel, s a bírói keretben is alapos változásokat hajtott végre: az NB II-ből több fiatal is a legjobbak közé került.
– Nem vállalt nagy kockázatot azzal, hogy fiatal, élvonalbeli mérkőzéseken még nem működő játékvezetőkkel töltötte fel a keretet? – Kényszerűség is szülte a váltást, de a legfontosabb, hogy felfrissítsük az állományt. Kollégáimmal negyven bíró anyagát néztük át, s a kiválasztottakat másfél hónapon keresztül figyeltük. Első lépésként Szabó Sándor, Szilasi Szabolcs, Bognár Tamás, Mészáros István és Török Károly került az élvonalba, majd a nyáron Iványi Zoltán, az őszi idény közben pedig Pánczél Krisztián és Berger József is csatlakozott hozzájuk.
– Kissé szokatlan, hogy egy játékvezető tizenegy élvonalbeli mérkőzés után elköszön. Nem lepte meg Török Károly döntése? – Európa legjobb futsalbírója, s mert jövőre Európa-bajnokságot rendeznek Portugáliában, majd egy év múlva világbajnokság lesz Brazíliában, Török Károly ezekre a versenyekre akar koncentrálni. Természetesen tudomásul vettem az elhatározását.
– Akkor Török Károly viszszavonulása újabb játékvezetőknek kínálhat lehetőséget a felkerülésre? – A jelenlegi kereten egyelőre nem változtatunk, a nyáron azonban igen. Addig is öt-hat, a másodosztályban szereplő bíró mellé mentorokat nevezünk ki, ők figyelemmel kísérik működésüket, és ha megfelelnek, a legjobbak felkerülnek.
– Kassai Viktor nemzetközi szinten a legfoglalkoztatottabb magyar játékvezető, a napokban közel került ahhoz, hogy jövőre Bajnokok Ligája-mérkőzést vezessen. Miként értékeli teljesítményét, s mit szól Arany Tamás elsőségéhez? – Kassai Viktornak kitűnőek az alapadottságai. A fegyelmezés terén lehetne következetesebb, és még jobb játékvezető válhat belőle. Örülök Arany Tamás sikerének, ő az egyik legmegbízhatóbb bírónk, ám nem elégedhet meg ennyivel, tőle is több koncentráltságot várok el a mérkőzéseken.
– Melyek voltak a leggyakoribb hibák az őszi szezonban? – Két dologgal kell majd foglalkoznunk a télen. A bírók gyakran rosszul döntöttek a kapu előtti szabálytalanságoknál. Ráadásul egyesek a kelleténél többet engedtek meg a játékosoknak és az edzőknek. Erélyesebb ítéleteket akarok, mert a jövőben szigorúbban kell kezelni a sportemberhez méltatlanul viselkedőket. ---- Egyenes testtartás, szúrós tekintet – a 31 esztendős Kassai Viktor az egyik legfelkészültebb s immár legrutinosabb játékvezetője a magyar bírói karnak. Teljesítményét itthon évek óta elismerik, újabban pedig az Európai Labdarúgó-szövetségnél is felfigyeltek rá. Lapunk keddi számában arról írtunk, hogy Kassai Viktort az UEFA beválogatta abba a csoportba, amely a kontinens legjobb játékvezetőinek utánpótlását adja. Előléptetése azt jelentheti, hogy 2007-ben akár Bajnokok Ligája-meccsen is fújhatja a sípot ---- Garami József az MTK Budapest szakmai igazgatója „Sok fiatal játékvezető mutatkozott be az élvonalban – sikerrel. Aminek a legjobban örültem, hogy kevés volt a mérlegelés, és minden bíró a pályán látottak alapján hozta meg döntéseit.”
Miroslav Beránek a DVSC-TEVA vezetőedzője „Összességében elégedett vagyok a magyar bírókkal, bár sokszor fújnak sípjukba egy-egy meccsen. Ha lendületesebb futballt akarunk látni a pályákon, kár feleslegesen megszakítani a játékot.”
Simon Antal a Zalaegerszeg vezetőedzője „Sok az ismeretlen, fiatal játékvezető az élvonalban, ami tulajdonképpen jó, mert nem árthat a vérfrissítés, de további értékelésbe nem mennék bele. Nem akarok a bírókkal foglalkozni.”
Valére Billen az Újpest vezetőedzője „Az látszik, hogy változáson és fiatalításon megy át a magyar játékvezetői kar. Ennek vannak még hátulütői, de ezeket a problémákat Vágner László biztosan megoldja majd a jövőben is.”
Németh Zoltán a Fehérvár pályaedzője „Nem tapasztaltam, hogy a vérfrissítés általánosan pozitív hatással lett volna a játékvezetésre. Véleményem szerint az előző évihez mérten a bírók nem teljesítettek se jobban, se rosszabbul.”
Németh Zoltán a Fehérvár pályaedzője „Nem tapasztaltam, hogy a vérfrissítés általánosan pozitív hatással lett volna a játékvezetésre. Véleményem szerint az előző évihez mérten a bírók nem teljesítettek se jobban, se rosszabbul.”
Mészöly Géza a Vasas vezetőedzője „Kölcsönösen kell megítélni a bírók működését. Elsőként a csapatok és a játékosok viselkedésén kellene változtatni, és akkor a játékvezetők is másként állnának a mérkőzésekhez.”
Lengyel Ferenc a Paks vezetőedzője „Az elmúlt évekhez képest javult a játékvezetők teljesítménye. Több fiatal bíró került az élvonalba, akik nem hibáztak többet, mint tapasztalt kollégáik. Többé-kevésbé elégedett lehetek az ítéleteikkel.”
Keszei Ferenc a PMFC-Pécs Plaza vezetőedzője „Kimondottan elégedett vagyok a játékvezetők őszi teljesítményével. Főnökük, Vágner László korábban is keménykezű, szigorú bíró hírében állt, és ezt a tulajdonságát a testületben is kamatoztatja.”
Sisa Tibor a Tatabánya vezetőedzője „Elfogadom, hogy benne van a bírók munkájában a hiba lehetősége. Azt mondják, hosszú távon megtérül, ha egy csapatot a játékvezetők ítéleteikkel sorozatosan sújtanak. Remélem, ez velünk is így lesz.”
Selymes Tibor a Sopron korábbi edzője „Különösebben nem szeretnék elmélyedni ebben a kérdésben. Az ősszel több olyan ítélet is sújtott bennünket, amely miatt pontokat kérhetnénk számon a játékvezetőkön. Ez azonban nem változtat már semmin.”
Pajkos János a Győr korábbi vezetőedzője „A játékvezetők tették a dolgukat, nekem különösebb problémám nem volt velük. A csapatoknak bele kell kalkulálniuk játékukba a bírók tévedéseit, és meg kell megpróbálniuk figyelmen kívül hagyni azokat.”
Supka Attila a Bp. Honvéd vezetőedzője „Voltak hibák, amelyek minket sújtottak, viszont volt, amikor megköszönhettünk néhány ítéletet. Amit egyszer a sors elvesz tőlünk, lehet, hogy a következő héten viszszaadja, de igaz ez fordítva is.”
Aczél Zoltán a REAC vezetőedzője „A ZTE elleni kupameccsünk után elragadtattam magam, de a mérkőzés hevében mérges voltam a bíróra. A bajnokságban tizenhárom mérkőzésen ültem a padon, ezeken nem panaszkodhattam ítéleteikre.”
Prukner László a Kaposvár vezetőedzője „Az idény vége felé a játékvezetők néhányszor tévedtek a kárunkra, de persze nem szándékosan. Megjegyzem, a bírókról formált véleményem szubjektív, amelyet csapatom iránt érzett elfogultság hat át.”
Gergely Károly a Dunakanyar-Vác vezetőedzője „A sárga lapok megítélésében nem mindig értettem egyet a játékvezetők döntésével. Utolsó helyezettként a legtöbb figyelmeztetést kaptuk a mezőnyben, pedig nem futballozunk durván.”