A Szent István-bazilikában helyezték örök nyugalomra szombaton a november 17-én 79 esztendős korában elhunyt világhírű futballistát, Puskás Ferencet. A budapesti gyászszertartásról a világ minden pontján tudósítottak. A legendás játékos sírjánál az emlékezők a jövőben is leróhatják kegyeletüket.
Németh Ferenc
Puskás Ferenc nagyságához méltó volt a budapesti gyászszertartás, a külföldi vendégeket meghatotta, ahogyan a magyarok elbúcsúztak Öcsi bácsitól
Németh Ferenc
Puskás Ferenc nagyságához méltó volt a budapesti gyászszertartás, a külföldi vendégeket meghatotta, ahogyan a magyarok elbúcsúztak Öcsi bácsitól
Puskás Ferenc szombati búcsúztatása után, amelyet már az évszázad hazai temetéseként emlegetnek nagyszabású mivolta és a számos világhírű vendég részvétele miatt, az MLSZ és a MOB díszvacsorán fogadta a külföldi vendégeket és a búcsúceremóniát szervező kegyeleti bizottság vezetőit. Ezen részt vett többek között Joseph Blatter, FIFA-elnök, Michel Platini és Angel María Villar UEFA-alelnök, Lamperth Mónika sportért is felelős miniszter, Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, Ottmar Walter és Horst Eckel német labdarúgó-világbajnok, Buzánszky Jenő és Grosics Gyula, az Aranycsapat tagja, Szepesi György, az MLSZ tiszteletbeli elnöke, Kisteleki István MLSZ-elnök, továbbá külföldi szövetségek vezetői. A gyászoló család nem volt jelen a fogadáson, a rokonok a bazilikában elbúcsúztak a protokollvendégektől, és zárt körben vacsoráztak. A New York Palotában rendezett eseményen Kisteleki István ezüstből készült Puskás Ferenc-emlékérmeket adott át több külföldi és magyar hírességnek, vezetőnek.
Hangverseny a Mátyás-templomban
A Real Madrid küldöttsége már szombat délután elutazott Budapestről, tagjai rendkívül felemelőnek minősítették a stadionbeli ceremóniát, ahogyan általános vélekedés volt a külföldi vendégek körében, hogy gyönyörűen, meghatóan búcsúztak a magyarok leghíresebb és legnépszerűbb honfitársuktól, vagyis méltó volt a gyászszertartás Puskás Ferenc sportolói és emberi nagyságához. Ez elsősorban Koltay Gábornak, az események főrendező-jének és kollégáinak hatalmas munkáját dicséri, de a temetés előkészületeire létrehozott Puskás Ferenc Kegyeleti Bizottság minden tagja és partnere erőn felül teljesített (Koltay Gábor egyébként nem fogadott el tiszteletdíjat a munkájáért). A kegyeleti bizottság vezetője, Schmitt Pál szívproblémái miatt nem lehetett jelen a ceremónián, miután csütörtökön este rosszul lett, és kórházba szállították. Schmitt Pál vasárnap egyébként elhagyhatta a kórházat, és Puskás Ferencné személyesen is megköszönte neki a temetés megszervezésében végzett hatalmas munkáját.
A búcsúhoz kapcsolódó eseményként vasárnap este jótékonysági hangversenyt rendeztek a Mátyás-templomban neves közéleti személyiségek és sportolók, a Puskás család tagjainak részvételével az Alzheimer-kór áldozatainak tiszteletére, a rettenetes betegségre való figyelemfelhívás céljával. A rajongók, tisztelők és turisták számára fontos információ, hogy a Szent István-bazilika altemplomában egész héten látogatható Puskás Ferenc sírja, déltől este hat óráig várják a tisztelgőket a hétköznapokon.
Mindenkit meghatott a szertartás méltósága
Nézzük, külföldön miként kommentálták a budapesti gyászceremóniát.
Az AS spanyol sportnapilap „Puskás hős volt” címmel számol be a szertartás eseményeiről. A lap szerint több mint harmincezer gyertya és ötszáz fáklya világította meg a Magyarországon „Száguldó Őrnagyként” emlegetett fenomenális futballista utolsó útját. Az újság büszkén számol be arról, hogy Puskás Ferenc koporsóján a magyar nemzeti zászló mellett a Real Madrid lila-fehér-arany színű lobogója is látható volt. Cikkében az AS Ramón Calderón, a „királyi” egyesület elnökének szavait idézi: „Puskás volt az egyik legnagyobb labdarúgó. Tudásával sokat segített a Real Madridnak, hogy ragyoghasson a világon. Ő igazi hős volt, és példa a gyerekek számára. Spanyolként szeretnék köszönetet mondani neki mindazért, amit ezért az országért tett.”
A spanyol Marca a búcsúünnepség felidézése mellett a sportdiplomácia megjelenő résztvevőinek felsorolására fektette a hangsúlyt. Érdekességként közli, hogy Öcsi bácsi kedvenc dala, a Concierto de Aranjuez José Carreras előadásában felesége külön kérésére csendült fel az ünnepélyes gyászszertartás megható perceiben. Nem könnyű Németországban olyan újságot találni, amely Puskás Ferenc temetési szertartásáról nagyobb terjedelemben számolna be. Ez nem azt jelenti, hogy ne emlékeznének meg a legendáról, ám többségük már november 17-ét követően megtette, amikor hosszabb írásokban mutatták be Öcsi bácsi életét, pályafutását.
A berlini Die Welt az életút ismertetése mellett Détári Lajossal készült interjút közöl, emellett több barátot, csapattársat és ellenfelet is megszólaltat a lap – ők az Aranycsapat kapitányának emberségét méltatták. A fővárosi Berliner Zeitung kiemeli, hogy több tízezer szurkoló kísérte utolsó útjára Puskás Ferencet. A gyászszertartáson részt vett Ottmar Walter és Horst Eckel is, akik az 1954-ben vb-győztes német gárda tagjai voltak. A Stuttgarter Zeitung a gyászszertartás részleteit is ismerteti, a felszólalók közül Ramón Calderón beszédéből emel ki részleteket. A Kicker sportmagazin írása szerint az egész labdarúgó-társadalom megemlékezett az „Őrnagyról”, nemcsak hírességek, hanem drukkerek is jelen voltak a Puskás Ferencről elnevezett stadionban tartott Nemzet búcsúján.
Angliában nem feledik el a „Mágikus Magyart”
A franciák sportnapilapja, a L’Equipe online kiadásában néhány sorban emlékeztek meg a legendás tízes temetéséről, természetesen megemlítve, hogy Michel Platini, az UEFA végrehajtó bizottságának francia tagja is részt vett a búcsúztatáson.
A BBC News angol internetes portál beszámol a búcsúceremóniáról és a temetési szertartásról is. Tudósítójuk leírása alapján a Puskás Ferenc Stadiont a gyertyák tengere világította be, ahol a magyar sport és politikai szereplők mellett külföldi hírességek is lerótták tiszteletüket az Aranycsapat az angolok által „Mágikus Magyarnak” nevezett csatárzsenije előtt. A szigetországiak szerint az ötvenes években a Puskás által vezetett magyar válogatott játéka globális forradalmat indított el a labdarúgásban. Az alacsony, pocakos Puskás új távlatot nyitott az egyéni képesség és góllövés tudományában – írja a BBC News. A portál vastag betűkkel emeli ki a régi csapattárs, Buzánszky Jenő megemlékező szavait: „Mostantól egy csillaggal kevesebb van a Földön, a mennyben azonban egy csillaggal több ragyog.”
A La Capital argentin napilap a Végső búcsú Puskástól címet adta Öcsi bácsi utolsó útjának rövid bemutatását tartalmazó cikkének. A világ futballja és az egyetemes sport köszönt el Budapesten a Real Madridban Alfredo Di Stéfano ékpárját alkotó, valaha élt legjobb magyar labdarúgótól. A dél-amerikai újság megemlíti a hihetetlen körülmények között elveszített 1954-es világbajnoki döntőt, valamint azt, hogy a szombati napot hivatalosan nemzeti gyásznappá nyilvánították Magyarországon.