A Bajnokok Ligája csoportkörének 4. fordulóját rendezik kedden és szerdán. A játéknap legnagyobb mecscsét most is a spanyol és az angol bajnok, a Barcelona és a Chelsea vívja, csakúgy, mint két hete (akkor az angol csapat nyert 1–0-ra Didier Drogba góljával), csak fordított pályaválasztással.
Ronaldinhótól minden Barcelona-szurkoló jó játékot vár a Chelsea elleni mérkôzésen ? természetesen edzôje, Frank Rijkaard (balra) is nagyon bízik a brazil klasszisban
Ronaldinhótól minden Barcelona-szurkoló jó játékot vár a Chelsea elleni mérkôzésen ? természetesen edzôje, Frank Rijkaard (balra) is nagyon bízik a brazil klasszisban
Hatalmas a tétje a Nou Campban kedd este megrendezendő szuperrangadónak – legalábbis a Barcelona számára. A Bajnokok Ligája címvédője ugyanis meglehetősen nehéz helyzetbe sodorta önmagát azzal, hogy 1–0-ra kikapott Londonban, és „csak” döntetlent ért el Brémában (1–1) a bolgár Levszki elleni kötelező győzelem (5–0) begyűjtése mellett. A Barca jelenleg pontazonossággal áll a csoport második helyén a németekkel, akik Szófiában is esélyesként lépnek pályára a kvartett másik keddi találkozóján. Ha a katalán gárda nem akar az utolsó pillanatig várni azzal, hogy biztosítsa a továbbjutását, akkor mindenképpen győznie kell a háromból három mérkőzést nyerő és gyakorlatilag már a legjobb 16 közé jutó Chelsea ellen. Ez persze nem lesz könnyű feladat, főleg, ha az előzetes esélyek latolgatásánál a két együttes jelenlegi formáját vesszük alapul. Október 18-án a Stamford Bridge-en a „kékek” ellentmondást nem tűrően, jól futballozva, az elefántcsontparti Didier Drogba góljával 1–0-ra felülmúlták a katalánokat, akiknek egyetlen pillanatig sem volt esélyük a győzelemre. A londoni vereséget négy nap múlva egy másik, hasonlóan kellemetlen kudarc követte, ezúttal a bajnokságban a Real Madrid ellen: az „El Clásicón” még az angliai vendégjáték során nyújtott teljesítményét is alulmúlta Frank Rijkaard vezetőedző alakulata, és 2–0-ra kapott ki örök riválisától. A megtépázott tekintélyt két győzelem – a Spanyol Kupában a harmadosztályú Badalonát 2–1-re, a bajnokságban a Recreativo Huelvát 3–0-ra verte meg a Barca – sem állította helyre, a katalán városban továbbra is arról beszélnek, hogy valami nem stimmel az együttessel. A holland szakvezető ezzel nem ért egyet, ő úgy véli, fokról fokra javul a teljesítmény. Szakértők szerint a csapat legnagyobb gondja az, hogy az új labdarúgók nem illeszkedtek be a játékrendszerbe, nem beszélve arról, hogy tudásukhoz mérten enyhén szólva is visszafogottan teljesítenek.
A spanyol lapok elsősorban a nyáron érkezett két világbajnok, a 34 éves francia Lilian Thuram és az olasz Gianluca Zambrotta játékát kritizálják. Előbbi páratlan rutinja és játékintelligenciája ellenére alig fér be a kezdőbe, utóbbi pedig amikor lehetőséget kap, nem úgy futballozik, mint ahogyan azt éveken át tette a Juventusban, és teszi a „squadra azzurrában”. Frank Rijkaard a keddi meccsen így előleráthatólag a brazil Juliano Bellettinek szavaz bizalmat a védelem jobb oldalán, míg középen a „kihagyhatatlan” Carles Puyol mellett a mexikói Rafael Márquez játszik. Javuló formát mutat a gárda legfontosabb játékosa, a brazil Ronaldinho, aki a Huelva ellen két gólt szerzett, és világbajnokság előtti önmagára emlékeztetően futballozott. Tőle sokat vár a publikum és a holland szakember is.
Szavazás
„A Recreativo elleni győzelem nagyon fontos volt a fiúk számára a korábbi, két egymást követő vereség miatt. Láttam a javulást a játékunkban, de a Chelsea ellen több kell. Az angol együttes fegyelmezetten és szervezetten játszik, ezért is van szükségünk az igazi Ronaldinhóra, aki váratlan trükkjeivel és meglátásaival zavart kelthet ellenfelünk védelmében” – mondta Frank Rijkaard. Aki aztán a Chelsea edzőjével, José Mourinhóval is foglalkozott: „Minden szakvezetőnek megvannak a saját elképzelései a munkájával kapcsolatban. Tisztelem José Mourinhót, remek edző. Nagyon jó érzékkel változtatja csapata taktikáját anélkül, hogy az eredményesség ezt megsínylené, ezért tényleg csak tisztelet jár.” A holland utalt a 2005-ben megvívott párharcra is, amikor közte és a portugál között kissé elmérgesedett a szócsata. Akkor a nyolcaddöntőben találkozott a két együttes, és végül 5–4-es összesítéssel az angolok jutottak tovább, de a barcelonai első felvonás után a portugál edző szerint a holland „lekenyerezte” Anders Frisk svéd játékvezetőt, aki az 56. percben kiállította Didier Drogbát.
A Chelsea kirobbanó formában van, sorozatban három győzelmet jegyzett az angol bajnokságban, míg az idényben eddig lejátszott tizenöt meccséből kilencszer nem kapott gólt, a legutóbbi ötből négyszer. Mindezt úgy, hogy a harmadik számú kapus, Henríque Hilário védett az elmúlt találkozókon. A portugál ezúttal is kezdő lesz, míg a Reading elleni, október 14-ei bajnokin fejsérülést szenvedő Petr Cech, illetve az ugyancsak harcképtelenné váló Carlo Cudicini alkotta duóból az utóbbi már leül a kispadra Barcelonában (a cseh pedig lassan gyógyulgat).
José Mourinhónak jelenleg elsősorban a csatárok miatt fáj a feje, hiszen Didier Drogba és az ukrán Andrij Sevcsenko is sérült, de a portugál szakember azért mindkettejüket a kezdőcsapatba jelölte. ----
A csoportküzdelmek felénél tart a Bajnokok Ligája idei sorozata, a keddi mérkőzések kapcsán érdemes három csoportban is körülnéznünk, hogy kiderítsük, mely csapatoknak van esélyük a továbbjutásra, és kik azok a klubvezetők, akik már az UEFA-kupával, vagy legrosszabb esetben a kieséssel számolva tervezhetik együttesük további programját.
A B-csoportot az idén szerény célokkal rajtoló Bayern München hibátlan teljesítménnyel vezeti. A németek a portugál Sportingot fogadják hazai pályán, és ha tovább akarnak jutni Paulo Bento játékosai, akkor pontot vagy pontokat kell szerezniük, ám a bajor szurkolókon kívül lesz még egy ellendrukkerük is, mégpedig az Inter. Az olaszoknak ugyanis ahhoz, hogy tovább dédelgethessék BL-álmaikat, nemcsak a Szpartak otthonában illene nyerniük, de fél szemmel legfőbb ellenlábasukra is figyelniük kell. Érdekesség, hogy míg Roberto Mancini futballistái a BL-ben tovább remeghetnek, addig a bajnokságban kilenc forduló elteltével egyedüliként veretlenek.
A C jelű négyesben úgy tűnik, eldőlt a továbbjutás, csupán a végső sorrend kérdéses. A Liverpool vendégeként fellépő francia Bordeaux, illetve a PSV otthonában játszó török Galatasaray is csak az UEFA-kupa-indulást érő harmadik hely megszerzésében reménykedhet, ugyanis annak ellenére, hogy nincs százszázalékos csapat a csoportban, az angol és a holland csapat az első forduló pontosztozkodása után kibérelte magának az első két helyet.
Még ennél is egyértelműbb a helyzet a D-csoportban, ahol a három győzelmet számláló Valencia szinte már a nyolcaddöntőben érezheti magát, bár a spanyolok egyelőre nem mutatják, hogy mindezzel komolyabban foglalkoznának. Talán azért, mert vigyázó szemüket a második helyen álló Román tartják, már csak abból az okból is, hogy elkerüljék a következő körben az erősebb ellenfeleket. ---- ---- ---- ----