Hangok a lelátókról

2006.10.30. 01:46
Címkék
A múlt vasárnapi számunkban indítottuk el Futballparlament című sorozatunkat. Célunk az, hogy a máltai csapás után feltérkepezzük a honi labdarúgó-valóságot, s egyben a lehetséges válságkezelésre mutassunk példákat. Sorozatunkkal eljutottunk odáig, hogy a különféle témák (milyen a magyar futball gazdasága, külföldi példák, az UEFA-ajánlásai a labdarúgás felvirágoztatására, a pályák megszüntetése, az utánpótlás-nevelés kérdése) után a focirajongók kapjanak szót.
Minden értük, a belépôjegyért fizetô szurkolókért van, így hát azért kell jó és eredményes futball Magyarországnak, hogy mindig zsúfolásig megteljenek a lelátók
Minden értük, a belépôjegyért fizetô szurkolókért van, így hát azért kell jó és eredményes futball Magyarországnak, hogy mindig zsúfolásig megteljenek a lelátók
Meggyesi Bálint
Minden értük, a belépôjegyért fizetô szurkolókért van, így hát azért kell jó és eredményes futball Magyarországnak, hogy mindig zsúfolásig megteljenek a lelátók
Minden értük, a belépôjegyért fizetô szurkolókért van, így hát azért kell jó és eredményes futball Magyarországnak, hogy mindig zsúfolásig megteljenek a lelátók
Minden értük, a belépôjegyért fizetô szurkolókért van, így hát azért kell jó és eredményes futball Magyarországnak, hogy mindig zsúfolásig megteljenek a lelátók
Meggyesi Bálint
Minden értük, a belépôjegyért fizetô szurkolókért van, így hát azért kell jó és eredményes futball Magyarországnak, hogy mindig zsúfolásig megteljenek a lelátók

Futballparlament című sorozatunkkal sikerült elindítani egy olyan vitát, amely a labdarúgást szerető emberek körében témát adott a beszélgetésekhez. Rengeteg futballt féltő olvasónk jelentkezett hozzászólásra: telefonok, e-mailek, levelek, sőt a szerkesztőségbe eljuttatott tanulmányok százai adják az alapját az alábbi írásnak.

Kezdjük az elsők között jelentkező B. Kőszegi Tibor értékelésével. Olvasónk kőkemény kritikát fogalmaz meg a jelenkori MLSZ-vezetőséggel szemben, mégpedig a következőképpen: „Amikor Kisteleki István elindította megbízói utasítására a támadást Bozóky Imréék ellen, akkor a magyar futball az európai labdarúgás felé vezető úton haladt. Minden esély adott volt egy kibontakozó, nemzetközi szinten is számottevő futballélet felépítésére. A világ legjobb csapatai látogattak el Magyarországra, beindult az utánpótlásfutball, a két legtekintélyesebb magyar vállalat állt az utánpótlásbázis kiépítésének élére. Útjára indult a Bozsik-program, s közel egymilliárd forint volt a támogatás célösszege, és ami hangsúlyos: az utánpótlás-mozgalom országos népszerűségre tett szert, hatvanezer fiatalt hozott be a sportágba egy év alatt.”

A futballvitát véleményező olvasónk hosszú oldalakon keresztül elemzi azt, miért jutott néhány hónap leforgása alatt gödörbe az amúgy sem túl magasan szárnyaló magyar futball, és mi vezetett el odáig, hogy a válogatott szégyenszemre 2–1-re kikapott Máltától. Ezen szurkolói elemzés arra világít rá, hogy a szurkolók számára igen is fontos az, hogyan kommunikál az MLSZ, milyen programmal áll az ország elé, és a drukkerek számára még fontosabb, hogy a szövetség a külvilág felé azt közvetítse, hogy intézkedéseivel nem rombolja, hanem építi a sportágat.

Az NS Futballparlament vitasorozatának indulásakor nem tépték ki a telefonkagylót egymás kezéből az edzők, vagyis azok, akik talán a legtöbbet tehetnék azért, hogy jobb legyen a magyar labdarúgás, hogy elmondják a véleményüket... Mintha nem érdekelné őket, mi történik körülöttük, a langyos vízben való lubickolás számukra tökéletesen megfelel.

Szakmai oldalról egyetlen ember, a szakkönyveket és a Futballtréner című folyóiratot készítő Ferenczi Attila vette a fáradságot, hogy hozzászóljon a témához. Ő arról írt, miért lett beteg, sőt halott a magyar labdarúgás. Ferenczi Attila szerint, a magyar foci sikertelenségének legfőbb oka az, hogy nincs labdarúgó-kultúra az országban. Véleménye szerint ezt a kultúrát a Testnevelési Főiskola tüntette el, mondván „A TF átírta a tradíció játékelméletét, átírta a játékot leíró fogalomrendszert, s átírta a gyűjtőfogalmak mögötti jelentéstartalmat, mindazt, amit a jelenkori edzők sikeres elődei megalkottak... Azok a közgazdász-megállapítások jól hangzanak, hogy nincs pénz, nincs pálya, azonban ez a nincstelenség a kultúra meglétét még nem szüntetheti meg, hiszen az nem anyagi jellegű, hanem gondolati termék.”

Ferenczi Attila szakmai kérdéseket is boncolgat, és ebben felfedezhető néhány érdekesség, így például az, hogy a visszavont centerjátékról már egy 1936-os magyar szakkönyvben is írtak, továbbá, hogy azt a fajta játékszervezést, amelyet a brazilok használnak manapság, az szintúgy fellelhető egy 1945-ös magyar szakanyagban, csak amíg ezeket a munkákat a világ felhasználta a futballfejlesztés során, addig Magyarországon elfelejtették azt, hogy a legjobb szakembereink anno tíz évvel megelőzték a korukat. ---- B ---- B
Legfrissebb hírek

Vozinha Shilton és Zoff útjára lépett

Foci vb 2026
12 perce

Ha június 27. és futball-vb, akkor Ribéry, Ronaldo, Klinsmann, Guardiola, egy fantomgól és egy óriási magyar–brazil

Foci vb 2026
30 perce

F1, Osztrák Nagydíj, 3. szabadedzés

F1
33 perce

Leonardo Cuéllar örül, hogy Fekete Árpád és Marik György a gulyást a tacóra cserélte

Foci vb 2026
36 perce

Öttusa-vk-döntő: „Legyőzöm a június tizenkettedikei Guzi Blankát” – Guzi Blanka

Egyéb egyéni
40 perce

Ribéry talpra állítja a megrogyott franciákat – vb-időutazás videókkal

Minden más foci
43 perce

A spanyolok kapitánya: Nem ültünk fel az uruguayi provokációnak

Foci vb 2026
46 perce

ILCA-vb: az írországi helyszínen készült Érdi Mária

Egyéb egyéni
57 perce
Ezek is érdekelhetik