A Magyar Labdarúgó-szövetség elnöksége csütörtökön Győrben ülésezik. A tagok több napirendi pontról tárgyalnak, amelyek közül kiemelkedik a Bozsik Péter – és a válogatott – jövőjét felölelő témakör.
Az eredménytelenség ismeretében Bozsik Péternek nem szabadna gondolkodnia azon, milyen legyen a jövô válogatottja
Az eredménytelenség ismeretében Bozsik Péternek nem szabadna gondolkodnia azon, milyen legyen a jövô válogatottja
Az idő megtette a magáét: tizenöt nap telt el a gyalázatos máltai leszereplés óta, és már mosolygósabbak az arcok, kisimultak a szégyent hozó 2–1-es vereség után felgyűrődött ráncok, és olybá tűnik, a mai győri MLSZ- elnökségi ülés akár kedélyes kvaterkázás is lehet a magyar foci helyzetéről. Pedig most az asztalt kellene verni. De nem… Nem lesz mennydörgés, mert már nem is annyira érdekes a téma.
A szövetségi kapitány, a máltai leszereplésért erősen kárhoztatható Bozsik Péter beszámoltatása a vezetőségi tagok véleményének ismeretében csupán formalitásnak tűnik: lapunk előzetes felmérése szerint ugyanis nyolcan úgy döntenek majd, hogy minden jó, ahogy van, hatan pedig arra hajlanak, legyen következménye a tizenöt nappal ezelőtti szégyennek.
A megnyugodni látszó érzelemtengeren hánykolódó MLSZ-elnök, elnökségi tag, kapitány figyelmébe ajánlom a velünk egy Európa-bajnoki selejtezőcsoportban szereplő bosnyákok szövetségi kapitánya, Blaz Sliskovic esetét. A zordon kinézetű edző ugyanis az ellenünk elszenvedett, zenicai, 3–1-es vereség után azon melegében, a lefújás pillanatában felajánlotta lemondását. S hogy miért? Azért, mert ígért valamit. Jelesül azt, hogy az első két meccsen hat pontot szerez a válogatottjával: hármat Málta (a bosnyákok 5–2-re nyertek), hármat a magyarok ellen.
Blaz Sliskovic szakmai kudarcnak értékelte a magyarok elleni meccset (tegyük hozzá: az is volt, hiszen a legjobb góllövőjét, Szergej Barbarezt állította középső védőnek), ám ugyanezt nem érzékelni, amikor Bozsik Péter felelősségéről van szó a Málta elleni meccs kapcsán.
Tizenketten döntenek ma
Az MLSZ győri elnökségi ülésén, kilenc napirendi pontot tárgyalnak majd, és ebben a második lesz Bozsik Péter beszámolója. Ferencz Gábor munkahelyi elfoglaltságaira hivatkozva hagyja ki a tanácskozást, míg Horváth Cs. Attila és Kovács Péter külföldi programja miatt marad távol. Úgy tűnik, Kisteleki István (elnök), Dunai Antal, Helmeczy László, Nemes Ferenc (alelnökök), Jámbor János, Fekete Miklós, Molnár Csaba, Nagy Ferenc, Pál László, Rákóczy István, Scheer Sándor és Szima Gábor lesz jelen, vagyis tizenkét elnökségi tag dönthet majd arról: lemondatják-e Bozsik Pétert, vagy minden mehet tovább úgy, ahogyan eddig is...
Pedig van, illetve lenne mit számon kérni, és éppen ezért nem lehet, illetve nem szabadna egy kedélyes értekezlet szintjén elintézni, hogy mi miért történt La Vallettában. Mert igenis van felelőssége a 2–1-es kudarc apropóján a szövetség vezetőségének abban, hogy a spórolás, a kényelmesség, vagy éppen a túlzó könnyedség miatt (mondván, Máltát kilenc emberrel is meg kell verni...) elég csak úgy beesni a meccs helyszínére, és éppúgy súlyos felelőssége van a halvérű kapitánynak, Bozsik Péternek abban, hogy a csapat elképzelés nélkül, semmilyen taktikával, gyáván futballozott.
Öt oldalt tesz ki a kapitányi értékelés. Persze, öt oldalban is lehet sokat mondani, mint ahogyan szakkönyv ugyancsak íródhatna arról, hogyan nem szabad meccselni egy olyan válogatott (mármint Málta) ellen, amelynek legfőbb fegyvere az elszántság, illetve a dac szülte erőből való rohanás.
E pillanatban csak az tűnik biztosnak, hogy az értékelés megmarad belső írásnak, a kapitány szakmai vallomása tucatnyi ember, az MLSZ elnökségének éppen ráérő tagjainak titka maradhat. Pedig ez az az értékelés, amelyet illenék a nyilvánosság elé tárni, hogy kiderüljön, milyen hibák vezettek el a magyar futball egyik legsúlyosabb kudarcához.
És persze most kellene új életet kezdeni – hozzáértő emberekkel.
Az MLSZ elnökségi ülésének napirendjén nem szerepel a kapitányváltás, csak Bozsik Péter meghallgatása. Ha azonban az elnökség nem fogadja el a szakember beszámolóját, a kapitánynak nem lesz más választása, le kell mondania. Bár – ismerve az MLSZ vezetőinek véleményét – kevéssé valószínű, hogy a kapitány áthatolhatatlan falakba ütközik majd csütörtökön. Nézzük, hogyan alakulhat a Bozsik Péter maradjon, vagy menjen szavazás.
Maradjon – 8 szavazat Az MLSZ elnöke, Kisteleki István és alelnökei, Dunai Antal, Helmeczy László és Nemes Ferenc minden bizonnyal úgy szavaznak majd a mai ülésen, hogy a kapitánynak maradnia kell. A négyes általában mindenben egyetért, és egyikük sem szorgalmazza a váltást, mindannyian a hosszú távú munkában hisznek. Kisteleki István többször is azt nyilatkozta, hogy nem akar kapkodni, s egy hirtelen kapitányváltás nem férne bele az általuk kialakított képbe. Mellettük áll majd Jámbor János, Ferencz Gábor, Pál László és Nagy Ferenc is. Pál László elsősorban a játékosokban keresi a hibát, a másik három elnökségi tag véleménye pedig az, hogy Bozsik Péter leváltása nem oldaná meg a problémákat. Az szembetűnő a korábbi nyilatkozatok alapján, hogy egyik megszólaló sem azért ragaszkodik Bozsik Péterhez, mert kiváló szakembernek tartja, mindannyian a folyamatosságot és a nyugalmat tartják szem előtt, és vélhetően elfogadják a kapitány beszámolóját.
Távozzon – 6 szavazat Fekete Miklós korábbi kijelentése szerint nem tud azonosulni Bozsik Péterrel, szerinte nincs mentség a kudarcra. Szima Gábor olyan külföldi szakember szerződtetésében látja a megoldást, akinek a kedvéért az állam is nagyobb segítséget nyújtana a futballnak. Kovács Péter is támogatná a külföldről érkező szakember szerződtetését. Horváth Cs. Attila ugyanolyan eredménytelen kapitánynak tartja Bozsik Pétert, mint azokat, akik az elmúlt évben betöltötték ezt a szerepet. Molnár Csaba, bár hangsúlyozza, nem gondolja magát illetékesnek kapitányügyben – kérdésünk: ha egy elnökségi tag nem illetékes, akkor ki?! –, nem fogadja el Bozsik Péter magyarázatait. Rákóczy István szerint Bozsik Péternek a lemondással kellett volna önkritikát gyakorolnia. Azok, akik a kapitány leváltásáról beszéltek a korábbiakban, vagy utaltak rá, különösen a máltai kudarcot emésztik meg nehezen – ők lesznek kevesebben az elnökségi ülésen. ---- Fontos döntés meghozatala előtt áll a Győrött tanácskozó Magyar Labdarúgó-szövetség elnöksége. A tanácskozáson kiderül majd, hogy továbbra is bizalmat szavaznak-e a szövetségi kapitánynak, avagy megköszönik eddigi munkáját. Bozsik Péter is kíváncsian várja az elnökség döntését, s alighanem ennek tudható be, hogy szerdán gyakorlatilag lehetetlenség volt a vele érdemben beszélni a kérdésről.
A szövetségi kapitány számára protokollmegjelenést követelő MLSZ-székház átadás után (cikkünk a 2. oldalon) vagy nem vette fel a telefonját, vagy ha sikerült vele kapcsolatot létesíteni, akkor pedig arra hivatkozott, hogy lemerült a készüléke, és csupán néhány mondatos, a pillanatnyi helyzetre vonatkozó értékelésre futotta.
Pedig fontos lett volna megkérdezni, illetve megtudni tőle, felajánlja-e lemondását az MLSZ vezérkara előtt, illetve azt is, miképpen éli meg a rázúduló kritikákat. A rövidke beszélgetés során a kapitány csak ennyit mondott: „Magam is kíváncsian várom a csütörtöki elnökségi ülést, azt is mondhatnám, egészséges versenyláz van bennem. Olvastam s így tudom, hogy az elnökség tagjai közül nem mindenki szorgalmazza, hogy maradjak, és folytassam a munkát, de nincs ezzel semmi gond. Olyan területen dolgozom, ahol szabadon alkothat véleményt mindenki a munkámról, így ha kritikával illetnek, nekem azt el kell fogadnom. Sokkal többet most nem tudok mondani, az már megjelent a sajtóban, hogy korábban elkészítettem ötoldalas értékelésemet az eddigi munkáról. Abban mindent leírtam...”
Ennyit mondott tehát szerda este Bozsik Péter, aki nagy valószínűséggel folytathatja az elkezdett munkát. Erre utal Dunai Antalnak, az MLSZ szakmai alelnökének lapunknak adott nyilatkozata is, amelyben egyértelműen a Bozsik Péter, Détári Lajos kettős mellé állt, s kijelentette, hagyni kell őket dolgozni, nincs értelme a kapkodásnak.
Hogy aztán csütörtökön mindez hivatalos formában is elhangzik-e, az egyelőre kérdéses.