Szerdán sajtótájékoztatón jelentették be annak a konzorciumnak a megalakulását, amely a pénzügyi nehézségekkel küzdő és a klubok miatt már-már lehetetlen körülmények közé kerülő sportolók megsegítésére jött létre. Az úgynevezett bérgarancia-alap programjának bemutatása után aláírták a szerződést: a DVTK képviseletében Sallói István ügyvezető látta el kézjegyével a papírokat.
Diósgyôrben megnyugodhatnak a focisták: biztosan kapnak pénzt
Diósgyôrben megnyugodhatnak a focisták: biztosan kapnak pénzt
Történelmi jelentőségű napnak mondták a szerdát, s nem jártunk messze a valóságtól, amikor lapunkban tegnap egy, a futballt segítő pénzügyi vállalkozás megalapításáról írtunk. Az esemény színhelye a hangulatos óbudai Chaplin Pub volt, s a hely szelleméhez méltón vidám közönség előtt zajlott minden. Pedig a téma szomorú.
A magyar sport évek óta pénzügyi válságban van, s különösen igaz ez a futballra. Manapság már több hír szól arról, hogy melyik klub mennyivel tartozik a játékosoknak, mint arról, kit és mikor igazoltak. Ennek szeretne véget vetni a sportot, a futballt segítő konzorcium. A szerdai sajtótájékoztatón ott volt mindenki, akinek szerepe lehet a csődhelyzet megszüntetésében. Hallhattuk Kovács János, a Nemzeti Sportakadémia, Palcsó László, a Takarékszövetkezeti Hitelintézet, Mitók András, a Sport és Média Rent, Horváth Gábor, a Hivatásos Labdarúgók Szervezete, valamint Garai Péter, a Leo Security nevében elmondott hozzászólását – ők fogtak össze, ők mutathatnak olyan utat, amely kivezethet a válságból.
A sportolók bérgarancia-alap programjának lényege a következő: a labdarúgó, sportlövő, kézilabdázó, stb. felvételét kéri a rendszerbe, futballista esetében a HLSZ-be. A Nemzeti Sportakadémia elbírálja a jelentkező és klubja hitelképességét, majd ha ők mindenben megfelelnek a feltételeknek, számlát nyit a hitelintézetnél. A hitel folyósításánál 15.25 százalékos kamatot, háromszázalékos kezelési költséget és egyszázalékos folyósítási díjat számolnak fel. A hitelre a sportoló klubja fedezetet vállal, és őt terheli a kamat, a kezelési költség és a folyósítási díj is.
Leegyszerűsítve: ha egy klub tartozik valamelyik sportolónak, akkor az tagként hitelt vehet fel, de csak akkor, ha a klubja partner, és igazolja a tartozás tényét. Adódik a kérdés, mi van akkor, ha a pénzügyileg bajban lévő egyesület nem képes viszszafizetni ezt a bizonyos hitelt. Akkor jön a jogi út, s akkor lehet szerepe a Leo Securitynek.
Futballisták esetében tehát mindenképpen be kell lépni a Hivatásos Labdarúgók Szervezetébe, ám amint Horváth Gábor, a HLSZ főtitkára elmondta, az NB I-ben a játékosok nyolcvan százaléka máris tag, s most zajlanak a tárgyalások a másodosztályú klubok labdarúgóival. Az élvonalban szereplő profik 12 ezer forintos tagdíjat fizetnek, ebből hétezer forint a biztosítás. Aki tehát már a HLSZ kötelékébe tartozik, azonnal kérheti a bérgarancia-alap programjának segítségét. Természetesen van felső pénzhatár, hiszen még az sem zárható ki, hogy hétszáz magyar profi futballista folyamodik hitelhez.
Sallói István a DVTK ügyvezetője a sajtótájékoztatón aláírta a konzorciummal kötött szerződést, s kijelentette: „A magyar futball nem üzleti alapon működik, a szponzoroktól, tulajdonosoktól senki sem várhatja el, hogy hosszú távon egyedül üzemeltessék a klubokat. Ez a segítség rendkívül jól jött, átmeneti megoldásként orvosolhat bizonyos gondokat.”
A mellébeszélésnek vége. A klubok ezután nem érvelhetnek a fizetésükre váró játékosoknak: mondjátok meg, honnan szerezzünk pénzt?