A kivégzést elhalasztották…

Vágólapra másolva!
2006.09.13. 00:58
Címkék
Hiába harangozták be, a Magyar Labdarúgó-szövetség fegyelmi bizottsága nem tárgyalta kedd délután a Ferencváros ügyét. Mint ismeretes, a Fradi a Fővárosi Bírósághoz fordult, amiért az MLSZ nem adta meg az élvonalbeli induláshoz szükséges engedélyt. A labdarúgó-szövetség illetékesei ezért a lépésért még a kizárást sem tartották lehetetlennek.
Dr. Petró László nem adja fel: az ügyvéd a Fradi ügyében akkor is a bíróságra jár, ha ezt a FIFA rendelkezései szigorúan tiltják
Dr. Petró László nem adja fel: az ügyvéd a Fradi ügyében akkor is a bíróságra jár, ha ezt a FIFA rendelkezései szigorúan tiltják
Dr. Petró László nem adja fel: az ügyvéd a Fradi ügyében akkor is a bíróságra jár, ha ezt a FIFA rendelkezései szigorúan tiltják
Dr. Petró László nem adja fel: az ügyvéd a Fradi ügyében akkor is a bíróságra jár, ha ezt a FIFA rendelkezései szigorúan tiltják
Dr. Petró László nem adja fel: az ügyvéd a Fradi ügyében akkor is a bíróságra jár, ha ezt a FIFA rendelkezései szigorúan tiltják
Dr. Petró László nem adja fel: az ügyvéd a Fradi ügyében akkor is a bíróságra jár, ha ezt a FIFA rendelkezései szigorúan tiltják

„Nem akarunk prejudikálni, de eltöprengtünk, vajon miféle döntés születhet kedden. Nos, valószínűleg semmi lényeges, hiszen mindkét fél (sőt a FIFA is) a fegyverszünetben bízik...”

Ezt írtuk kedden, és a jóslat tökéletesen bevált.
Kedden ugyanis a Fradi kontra MLSZ ügyben semmi lényeges nem történt. Hiába tanácskozott a Magyar Labdarúgó-szövetség fegyelmi bizottsága, hiába jelent meg a testület előtt dr. Petró László, a Ferencváros jogásza, nem született ítélet, nem hangoztak el érvek, és így nem nyugodhattak meg a kedélyek.

A kilátástalan csata tovább folytatódhat

Az időhúzás és az idegtépés folytatódik.
Háború vagy béke?
A jelek szerint újabb egy hetet kell várnunk a válaszra. Pedig a csatározások hónapokkal ezelőtt kezdődtek: július 25-én a fellebbviteli licencadó testület nem adta meg az élvonalbeli induláshoz szükséges engedélyt a Ferencvárosnak. A Fradi-tábor tüntetett, a klub vezetői tiltakoztak, ám pénz, jövőkép és hosszú távú tervek nélkül esélyük sem volt a döntés megváltoztatására. A Ferencváros, hatalmas tartozással a háta mögött, zuhant egy osztályt, s a klub a százhét éves története során, először kényszerült a második vonalba. Történt mindez úgy, hogy a csapat a pályán becsületesen dolgozott, teljesített, és a gazdasági nehézségek ellenére is dicséretesen szerepelt.

Akkor még csak sejteni lehetett, hogy régen látott összefogás jellemzi majd az NB II-es Fradit. Akkor még csak az igazán optimisták mondták azt: újra tízezrek járnak majd az Üllői úti stadionba.
Nos, a másodosztályba kényszerített Fradi visszaszerezte táborát.

Hiába a FIFA-tiltás, a per megy tovább

Ám a vezetők sem hagyták annyiban.
Ha pénzt nem is szereztek, ha a csődből nem is tudtak kilábalni, legalább erkölcsi sikerre vágytak. S úgy tűnt, kamikazeakció lesz ez, amely még mélyebbre juttathatja a klubot. Az első osztályból kizárt FTC vezetői a Fővárosi Bírósághoz fordultak. Az MLSZ rögtön reagált, mondván, a FIFA alapszabálya 61. cikkelyének második pontja kimondja: tilos polgári bíróságon pereskedni az adott szövetséggel a hozzá tartozó tagoknak. A Fradi azonban ekkor már lendületbe jött: szeptember 5-én a Fővárosi Bíróság hatályon kívül helyezett két formai hibás határozatot, egy elnökségi és egy fellebbviteli licencadó testületit.
Eközben Zürichben, a FIFA székházában is figyelemmel kísérték a budapesti eseményeket, s alighanem ott is kíváncsian várták, mi lesz kedden.
Miként dönt majd a FIFA szabályait betartatni kívánó és kizárással fenyegetőző MLSZ?
Lesz-e elég bátorsága a fegyelmi bizottságnak ahhoz, hogy a félországnyi Fradi-tábor tiltakozása ellenére, még egyet rúgjon az ezer sebből vérző klubba?
Aztán nem történt semmi.

A hivatalos indoklás szerint még hiányzik néhány fontos dokumentum. Rettegi István, a fegyelmi bizottság elnöke kedd délután kijelentette: nem kapták meg a Fővárosi Bíróság határozatát, így nincs mit tárgyalniuk. Ha minden jól alakul, jövő kedden következhet az újabb forduló.
Dr. Petró László, a Ferencváros jogi képviselője sem kívánta túl hosszan kommentálni a döntés elhalasztását.

Elgondolkodtató, hogy nincs döntés...

„Beszélgetek szurkolókkal, játékosokkal, akik biztatnak, de nekem nem érzelmi, hanem jogi alapon kell meghoznom a döntéseimet – mondta Petró László. – Biztos vagyok abban, hogy a Ferencváros csak jól jöhet ki ebből az ügyből. Amíg az MLSZ hatáskörébe tartozó bizottságok döntöttek rólunk, addig rendre elmarasztaló ítélet született, ám ahogy kikerült az ügyünk a szövetség falai közül, a bíróság máris nekünk adott igazat. Ha az első fokú ítélet jogerőre emelkedik, akkor a Ferencváros jelentős, több száz millió forintos kártérítési igénnyel állhat elő. Súlyos anyagi kár érte a klubot, és az is precedensértékű lehet, hogy mi most polgári bírósághoz fordultunk. Tettük ezt annak ellenére, hogy az MLSZ a FIFA alapszabályaira hivatkozik, és kizárással fenyegetőzik. Kérdem én: ha jogállamban élünk, ki vagy mi tiltja meg nekünk ezt a lépést? Sérülne a jogállamiság, és nem lenne jogi kontroll. Ezért is mondom, itt már nem csak erkölcsi győztes lehet a Ferencváros. Az pedig aligha véletlen, hogy ezen a kedden nem született döntés. Erről most gondoljon mindenki azt, amit akar...”
A Ferencváros azonban továbbra is a tűzzel játszik, hiszen a FIFA nem egy klubot zár ki, ha a pereskedés folytatódik, hanem felfüggeszti az MLSZ tagságát, s megfoszthatja a magyar csapatokat, így a válogatottakat is, a nemzetközi szereplés jogától. Az is igaz viszont, hogy amit a szövetség művelt Fradi-ügyben a bajnokság előtt, az joggal háborítja fel a klubot… ---- Volt olyan ügy, amelynek kapcsán az MLSZ fegyelmi bizottsága foglalkozott a Ferencvárossal. A szövetség egyre nagyobb szigorral lép fel a gyalázkodó rigmust skandáló, transzparenst kifeszítő szurkolók ellen, és ennek apropóján büntetik most az FTC-t is. A szövetség már korábban bejelentette, hogy ha a szurkolók nem a sportszerű buzdítással foglalkoznak, hanem visszatérően gyalázkodnak, keményen szankcionálják az adott klubot.

Nos, a fegyelmi bizottság kedden úgy döntött, hogy három mérkőzésre bezáratná az Üllői úti stadion K-, illetve L-szektorát. Az indoklás szerint a szolnoki vendégszereplés, valamint a Makó elleni Üllői úti, és a Vecsés elleni, Puskás Ferenc stadionbeli találkozón történtek adtak erre okot.
A hivatalos indoklás szerint a szurkolók megsértették a FIFA diszkrimináció ellen hozott szabályait – az FTC a döntés ellen fellebbez. ---- A magyar futballban történelmi lehet a mai nap. Ha minden jól alakul, akkor vége a pereskedéseknek, könyörgéseknek. Ha fizetésképtelenné válik egy klub és az elnök, az ügyvezető vagy az őket képviselő portás idegesen elhadarja: kérem szépen, nincs pénz, akkor sem kell majd kétségbeesni. Van megoldás, s ami lényeges, megvan a gazdasági fedezet a csőd felszámolására.

Az egyre inkább elszegényedő magyar labdarúgás újabb mentőövet kapott. Információink szerint ma ünnepélyes keretek között jelentik be, hogy megalakult egy olyan konzorcium, amely úgynevezett bér- és jövedelemgarancia-alapot hoz létre. Ebből a keretből azoknak utalnak pénzt, akiknek tartozik a klubjuk, s akik hosszú ideje nem a minél eredményesebb szereplésre, sokkal inkább a kölcsönök utáni rohangálásra fektették a hangsúlyt.
Valóban jelentős vállalkozásról van szó.

A konzorcium létrehozói a Kazincbarcikai Takarékszövetkezeti Hitelintézet, a Hivatásos Labdarúgók Szervezete (HLSZ), a Nemzeti Sportiroda, a Sport és Média Rent, valamint a Leo Security. Ezek a cégek, szervezetek garantálják, hogy tőkeerős, hosszú távú üzletről van szó, és remény van arra is, hogy idővel kiegyenesedhet a már-már rokkant sportág. Az eseményen ott lesz több ismert sportoló, vezető és üzletember is – a magyar labdarúgás helyzetét ismerve: a konzorcium nem győzi majd fizetni a klubok „sarát”. (S. G.)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik