Amióta a lejárt szerződésű futballisták szabadon igazolhatóak, és – az új évezred első éveihez képest – kevesebb pénz van a nemzetközi labdarúgásban, a klubok nehezen nyúlnak mélyen a zsebükbe. Az igazán nagyok azonban most sem sajnálják olykor a milliárdokat sem egy-egy szupersztárért. Ez a nyár is hozott hatalmas összegű vásárlásokat. Végignéztük a legnagyobb európai bajnokságok jelentősebb játékosmozgásait, és összeállítottuk a legdrágább profik névsorát is.
Az ukrán Andrij Sevcsenko immár a Chelsea kék mezében rúgja a gólokat ? ez 12.5 milliárd forintnyi összeget ért Roman Abramovicsnak, ennyiért engedte el a Milan a szupercsatárt
Az ukrán Andrij Sevcsenko immár a Chelsea kék mezében rúgja a gólokat ? ez 12.5 milliárd forintnyi összeget ért Roman Abramovicsnak, ennyiért engedte el a Milan a szupercsatárt
Anglia: A Chelsea megint bevásárolt
Augusztus 31-én robbantott a West Ham United: a „kalapácsosok” szerződtették a brazil Corinthians két argentin válogatott labdarúgóját, Javier Mascheranót és Carlos Tévezt. A két 22 esztendős, a németországi vb-n is szereplő játékos egy évre kölcsönbe került a londoni együtteshez. Az Arsenal előbb elcserélte a Real Madriddal az „elviselhetetlen honvággyal” küzdő és ezt úton-útfélen hangoztató spanyol José Antonio Reyest a brazil Júlio Baptistára. Néhány perccel a határidő lejárta előtt a bajnok Chelsea-vel is üzletet kötöttek a piros-fehérek: a címvédő a francia William Gallast és 5 millió fontot (2 milliárd forint) adott Ashley Cole-ért. A német Dortmundot elhagyó cseh Tomás Rosicky már a nyár elején az Arsenalhoz szegődött. A sorozatban harmadik bajnoki elsőségükre törő „kékek” idén is alaposan bevásároltak: az eddig is bombaerős kerethez csatlakozott a német Michael Ballack (Bayern München, ingyen), az ukrán Andrij Sevcsenko (Milan, 12.5 milliárd forint), az elefántcsontparti Salomon Kalou (Feyenoord, 3.7 milliárd forint), a nigériai John Obi Mikel (Lyn, 6.6 milliárd forint) és a holland Khalid Boulahrouz (Hamburg, 3.5 milliárd). Szokatlanul passzív volt a piacon a Manchester United: Sir Alex Fergusonnak, a gárda skót menedzserének egyetlen jelentős igazolása a Tottenhamtől vásárolt angol válogatott középpályás, Michael Carrick (7.6 milliárd forint) volt, miközben Ruud van Nistelrooyról le kellett mondania.
Az egyik szenzációt a vb-n berobbanó Franck Ribéry szolgáltatta, akit a németországi torna után „fél Európa” szerződtetni akart (Arsenal, Bayern München, Manchester United, Olympique Lyon, Real Madrid). A márciusban 2010-ig aláíró középpályás is megingott, sokáig úgy tűnt, hogy nagyon elkívánkozik az OM-től, végül – hogy egészen pontosan miért, azt nem tudni, de – visszakozott, és maradt Marseille-ben. A másik nagy kérdés az volt, hogy mennyire sikerül egyben tartani a zsinórban ötszörös bajnok Olympique Lyont. Eric Abidalt és Florent Maloudát is kinézte a Real Madrid, ám ezek az igazolások nem valósultak meg. Mégis költözött lyoni labdarúgó Madridba: Mahamadou Diarra, a mali védekező középpályás. Napokon belül pótolták is a labdarúgót. Egy másik Diarrával. A Lens-tól érkező Alou-ról van szó, aki a francia válogatottban Patrick Vieira mögött kispados, de nagy ígéret. Jól igazolt a Monaco, a Rennes-től szerződtették a marosvásárhelyi születésű trénert, Bölöni Lászlót, majd a cseh óriás, Jan Koller, a horvát Jerko Leko és az argentin Leandro Cufré is befutott, igaz, az olasz Christian Vieri viszont elhagyta a hercegséget.
Németország: A Bayern ügyletei
A Bundesliga átigazolásaikor a figyelem középpontjában elsősorban a bajnok és kupagyőztes Bayern München állt. Két tízmillió eurós (2.7 milliárd forintos) igazolással is demonstrálták erőfölényüket, bár lehet, a Hamburgtól igazolt belga Daniel van Buytennel lassult a védelmük, és a kölni tehetség, Lukas Podolski is csak a kispadon állandósította helyét. A csapat motorja, a német válogatott Michael Ballack még a vb előtt távozott az angol Chelsea-hez, ezzel pedig kezdtetét vette a nyári hercehurca a pótlást illetően. A holland válogatott Mark van Bommel utolsó pillanatban való érkezése megnyugtatta a kedélyeket, de nehezen kiheverhető, amit Owen Hargreaves esetleges távozása és a Ruud van Nistelrooy körüli kalamajka okozott. Csendesebben vásárolgatott a konkurens Werder Bremen. Aki azt gondolta, hogy a francia Johan Micoud távozása, vagy éppen Nelson Valdez kiesése alapjaiban rengeti meg a brémai építményt, tévedett. A Portótól érkező brazil Diego és a portugál Hugo Almeida bizonyította, hogy jó vétel volt. A Werder ott loholhat a Bayern nyomában, ugyanúgy, mint a bajnokság eddigi meglepetéscsapata, a Nürnberg is. Legnagyobb erősítésük a cseh válogatott Tomás Galásek, aki jól illeszkedett a nagy neveket egyébként nélkülöző gárdába.
A Hamburg meghatározó játékosainak tömkelegét veszítette el. A Bayernt választó Daniel van Buyten helyére a szintén belga Vincent Kompany érkezett, ám a holland Khalid Boulahrouz Londonba igazolását ma is kevesen emésztik meg. A rosszul sikerült bajnoki rajt után a HSV-nál rádöbbentek: még vásárolni kell! Az átigazolási időszak utolsó hetében aztán érkezett a védelembe Joris Mathijsen, a támadósorba Danijel Ljuboja és a középpályára a legnagyobb név, az argentin válogatott Juan Pablo Sorin.
A Hertha búcsút intett sok problémát okozó brazil játékosának, Marcelinhónak, de egyelőre nem érzi meg a hiányát. A Salzburgba távozó Niko Kovacét sem, ugyanis Dárdai Pál, a magyar válogatott csapatkapitánya egyelőre remekül helyettesíti. A Huszti Szabolcsot soraiban tudó Hannover azonban már megbánta, hogy elfogadta a Werdertől Per Mertesackerért cserébe a középhátvéd Frank Fahrenhorstot: a védelem az ő irányításával eddigi három mérkőzésén tizenegy gólt kapott. ---- O ---- &