Két fantasztikus képességű futballista döntheti el ma este a C-csoport első Eb-selejtezőjét. Gera Zoltán a magyar, Ole Gunnar Solskjaer a norvég válogatott ásza. Az NS-osztályzat általi értékük megegyezik, úgyhogy köztük egy villanás dönthet…
Meggyesi Bálint
Gera Zoltán
Meggyesi Bálint
Gera Zoltán
Gera Zoltán
Ns-érték: 8
Fejjáték: 7 Gera Zoltán gyakran szerez fejesből is gólt, de nem ez az erőssége Erőnlét: 7 Mostanság lendül bele igazán a játékba, hisz majd egy évig sérült volt Akarat: 10 A válogatott mérkőzések mindig pluszerőt adnak a középpályásnak Technika: 8 Hihetetlen megoldásokra képes, az egyik legvagányabb labdarúgó Gólerősség: 7 Túlságosan is egyedül kell küzdenie, de mégis az ő lába a legveszélyesebb
Talán Gera Zoltán az utolsó, grundon nevelkedett labdarúgó – aminek persze lehetnek jó és rossz oldalai is. Viszonylag későn kapott „szakirányú” képzést, mert fiatalkorában csupán alacsonyabb osztályban szereplő (Pécsi Kinizsi, Pécsi Zsolnay SE, Pécsi Bőrgyár, Harkány) együttesekben rúgta a labdát, mégpedig akkor, ha éppen kedve szottyant rá, mert bizony Gera Zoltán jobban szerette „az utcák, terek bajnokságát”.
De ő istenáldotta tehetség. Viszonylag későn, 21 évesen, 2000. február 26-án játszotta a Pécsi MFC színeiben első élvonalbali mérkőzését, amelyet még Pécsett tizenöt követett. Itt figyeltek fel rá a Ferencváros akkori vezetői, Páncsics Miklós és Gál László, és jó érzékkel 2000-ben szerződtették a támadót. A Ferencvárosban eltöltött négy szezon alatt 130 mérkőzésen szerepelt az NB I-ben, és a fradisták nagy örömére 36 gólt rúgott.
2004 nyarán Angliába, az akkor az élvonalban szereplő West Bromwich Albionhoz szerződött. Kihagyhatatlanná vált a válogatottból is, amelyben 2002. február 13-án mutatkozott be, s ma már 36 mérkőzésnél tart, s tíz gólt szerzett.
Legemlékezetesebb gólját 2002. október 16-án Gellei Imre kapitánysága alatt éppen a Szusza Ferenc Stadionban lőtte a San Marino elleni Eb-selejtezőn: ollózva küldte a kapuba a labdát, s ezt a mozdulatot napokig ismételték a televízióban külföldön is. S ha most is megvillan…
EPA
Ole Gunnar Solskjaer
Ole Gunnar Solskjaer
Ns-érték: 8
Fejjáték: 8 Ő már régóta jól használja a fejét az angoloknál, rutinosabb, mint Gera Zoltán Erőnlét: 5 A norvég megjárta a poklot: három évet kihagyott, csak két hete tért vissza Akarat: 10 A hosszú sérülés után Ole Gunnar Solskjaernek is bizonyítania kell Technika: 8 Nagyon jó alapokat kapott, úgyhogy nála jó helyen van a labda Gólerősség: 9 Nem véletlenül kapta a becenevét, ugyanis a kapu előtt kegyetlen…
Ha a norvég harmadik ligás Clausenengen F. K. együttesében szereplő Ole Gunnar Solskjaert 1995-ben nem fedezi fel a Molde F. K. csapata, akkor Bozsik Péter együttesének most minden bizonnyal aligha kellene a csatárzsenitől tartania. Mielőtt a támadó útja Angliába vezetett volna, egy szezon alatt 42 mérkőzésen 31 gólt lőtt a norvég élvonalban.
A következő átigazolási időszakban Alex Ferguson, a manchesteri menedzser a szurkolók legnagyobb megdöbbenésére egy angol válogatott sztár helyett a „neve sincs” norvég csatárt igazolta a MU-ba. A norvég 1996-ban a Blackburn ellen debütált a Premier League-ben, első idényében pedig nyomban 18 gólt szerzett. S onnantól kezdve ontotta a gólokat, egyik legemlékezetesebb mérkőzésén, a Nottingham Forrest elleni 8–1-re megnyert bajnoki utolsó húsz percében például négy gólt vágott a kapuba.
A brit sajtó nem sokat várt az új zseni becenevének kitalálásával: a babaarcú gyilkos elnevezés a norvég játékos édesen gyermekded fizimiskájából és a kapu előtti kegyetlen befejezéseiből adódott. Ole Gunner Solskjaer három évig volt sérült (a térde, a bokája), úgyhogy megijedni nem, félni viszont kell tőle…