Az angol sajtó szerint valószínűleg négy-, esetleg háromtagúra szűkült a lista, amelyről az illetékesek hamarosan kiválasztják a világbajnokság után távozó Sven-Göran Eriksson szövetségi kapitány utódját.
Martin O?Neill, Steve McClaren, Sam Allardyce, Alan Curbishley
Martin O?Neill, Steve McClaren, Sam Allardyce, Alan Curbishley
Az angol válogatottat irányító szakember kiléte hagyományosan parázs vitákat gerjeszt a Csatornán túl – még a beiktatása után is, nemhogy előtte. Ezért, mondhatni, tökéletesen megfelelt a papírformának, hogy majdnem egy tucat állítólagos jelölt neve bukkant fel, mióta tudható: a vb után távozik a jelenlegi főnök, Sven-Göran Eriksson. A sajtó által hírbe hozottak némelyike – például a Chelsea szakvezetője, José Mourinho – cáfolatra sem méltatták a pletykát, mások (így a Juventus mestere, Fabio Capello) udvariasan kizárták a lehetőséget, és természetesen akadt, aki elismerte, hogy érdekli az állás.
Utóbbi csoportba tartozik az a négy tréner, akiről az angol lapok tudni vélik, hogy valós esélye van a poszt elnyerésére. Ezek szerint Sam Allardyce, Alan Curbishley, Steve McClaren és Martin O’Neill közül kerülhet ki a következő kapitány, bár egyes értesülések szerint csak hárman szerepelnek a kalapban. A lajstrom tehát egyelőre nem hivatalos – olyannyira nem, hogy a kapitánykérdés megoldására felállított négytagú bizottság szerdán ugyan beszámolt a szövetségben a fejleményekről, de neveket ott sem említett. Brian Barwick, a szervezet első embere (ő vezeti a négyes fogatot) ugyanis fél a kiszivárogtatástól.
Aggodalma talán mulatságos annak fényében, hogy az újságok széltében-hosszában tárgyalják az esélyeket, de biztosak lehetünk benne: Barwick és társai nem engednek majd a közvélemény nyomásának, jóllehet egyre közelebb a saját maguk által kitűzött határidő. Azt már ugyanis korábban bejelentették, hogy feltétlenül döntenek, mielőtt a válogatott elutazik Németországba.
Az időpontnál sokkal izgalmasabb azonban a jelöltek személye. A fogadóirodákban a legkisebb oddsszal Martin O’Neillre lehet fogadni, vagyis a bukmékerek szerint a Celtic egykori roppant sikeres szakvezetője lehet a befutó. Ez azért érdekes, mert már a svéd Eriksson kinevezésekor is nagy volt a felháborodás, amiért a történelemben először külföldi szakembert állítottak a nemzeti együttes élére. Nos, O’Neill nem a kontinensről jön, de nem is angol, hanem északír, ami egyeseknek máris szálka a szemükben. Sokan ugyanakkor amellett kardoskodnak, hogy O’Neill angliai játékos-pályafutása (Manchester City, Notts County, Norwich City, Nottingham Forest) és edzői karrierje (Wycombe Wanderers, Leicester City) révén, nemzetiségétől függetlenül nagyon is alkalmassá vált a feladatra.
A csaknem egy év óta – tegyük hozzá: önszántából – munka nélkül lévő O’Neill-lel szemben a másik három jelölt jelenleg is élvonalbeli csapatnál tevékenykedik. Pillanatnyilag Sam Allardyce Bolton Wanderersének megy a legjobban, a Curbishley által irányított Charlton és a McClaren-féle Middlesbrough gyengébben szerepel a Premier League-ben, de abban egyetértenek a szakértők, hogy az efféle szempontok kevesebbet nyomnak majd a latban, mint mondjuk a nemzetközi tapasztalat. Ilyet pedig a Celticnél bőséges rutint szerző O’Neill és a valaha Sir Alex Ferguson MU-főnök, manapság meg Eriksson segítőjeként dolgozó McClaren tud felmutatni.
Kézikönyv szurkolóknak
Az angolok szemlátomást mindent igyekeznek elkövetni annak érdekében, hogy a világbajnokságon drukkereik minél kevesebb problémát okozzanak a fogadó országnak, illetve saját maguknak. A szurkolói szövetség összeállított egy 150 oldalas (!) kézikönyvet, amelyben a látogatók számára legfontosabb információkat gyűjtötték össze. Az utazásra, szállásra és étkezésre vonatkozó tanácsok mellett hasznos német szavakat is felsorol a kiadvány, így például felhívja rá a figyelmet, hogyan mondják a helyiek a „gól” és a „les” kifejezést. A szövetségnek külön kirendeltsége is lesz valamennyi olyan városban, ahol az angol válogatott pályára lép.