Leállt a magyar túltermelés

Malonyai Péter, Szabó GáborMalonyai Péter, Szabó Gábor
2006.03.28. 01:10
A magyar csapatok elleni Euroliga-párharcokat követően az olasz bajnoki negyeddöntőre koncentrál három honfitársunk, Kásás Tamás, Madaras Norbert és Szívós Márton.
Madaras Norbert (fekete sapkában) Szívós Mártonnal egyetemben alaposan belehúzott a Domino ellen: ketten hetet lôttek a Recco tizenegy góljából ? a szombati bajnokin bôven belefért, hogy ?csendben? maradjanak
Meggyesi Bálint

Az olasz Euroliga-csapatok magyar vendégjátékosai nem ünnepelhettek sokáig az elmúlt heti, magyarok elleni sikerek (félsikerek…) után, a hét végén a campionato negyeddöntőjének első mérkőzésein kellett helytállniuk. A Kásás Tamás fémjelezte bajnok Savona csak büntetőkkel győzött a Cremona ellen (22–21), a Pro Recco – soraiban tudva Madaras Norbertet és Szívós Mártont – simán, 12–4-re nyert a Nervi ellen.

Ezúttal egyik magyar sem játszott főszerepet, mert – nem játszhatott.

Kásás Tamásnál a vírus szólt közbe, ledöntötte a lábáról az influenza, nem szállhatott vízbe. Ezzel együtt is meglepetés, hogy csak küszködött a csapata. Jellemző, hogy két és fél perccel a lefújás előtt még a Cremona vezetett, Bogdan Rath két másodperccel a vége előtt dobott góljával harcolta ki a hosszabbítás jogát (12–12) a Savona. Elképzelhető, mit érzett Varga I Zsolt, hogy három gólja nem volt elegendő a Cremona üdvösségéhez… Sőt. A hosszabbítás után (14–14) következő ötméterespárbajban is hiába járt túl kétszer Francesco Ferrari eszén, mert társa, az amerikai Jeff Powers hibázott, így végül 22–21-re a Savona nyert. Hogy mennyire drámai volt a mérkőzés, arra jellemző: Powers egyébként csapata egyik legjobbja volt, négy gólt jegyzett.

Madaras Norbert és Szívós Márton nem volt sokat vízben a Nervi ellen. Sima meccs volt. Jellemző, hogy Madaras a mérkőzésről szólva a „Semmi különös…” kitétellel kezdte. Aztán persze kitért a részletekre is: „Jól játszott a csapat, igaz, nem volt nehéz dolga, mert a Nervi nem tanúsított valami nagy ellenállást. Ami az én szerepemet illeti, az elején volt két lövésem, az egyik a kapufáról jött ki, a másikat a kapus védte. Négy perc után lecseréltek, és csak a végén küldött vissza Pino Porzio edző, aki látva, hogy nincs nehéz dolgunk, mindenkit vízbe küldött a négyszer nyolc perc során, kíváncsi lévén arra, mire képesek azok, akik egyébként csak keveset játszanak.”

Kásás Tamásnak is kellemes meglepetés volt, hogy az elsô helyen végzett
Mirkó István

Szívós se volt többet a vízben, mint Madaras. Gólt ő se lőtt, viszont kiharcolt egy ötméterest, más kérdés, hogy Alberto Angelini kihagyta a büntetőt. Igaz, ez nem osztott, nem szorzott, mert már 11–3 volt az eredmény. Madaras egyébként örült annak, hogy a többiek közül szinte mindenki lőtt gólt a csapatban. „Ez azért fontos, mert így a nagy meccseken is vállalkoznak majd lövésre, azt pedig mondanom sem kell, mekkora könnyebbség nekem, ha megoszlik a bekkek figyelme” – magyarázta.

Madaras okkal emelte ki saját magát, hiszen csapata legeredményesebbje, arról nem beszélve, háromszor is megesett, hogy nem adta öt gólnál alább. A Pro Recco szerdán mérkőzik meg újra a Nervivel, az első meccs nyolcgólos sikere után tovább kell jutnia a legjobb négy közé. A balkezes magyar természetesen óvatosan fogalmaz. „Nyerni szeretnénk” – kezdi, de aztán, amikor azt taglalja, hogy miért fontos a győzelem, kibújik a szög a zsákból: „Azért kell győznünk, hogy ne kelljen több meccset játszanunk a negyeddöntőben. Sűrű a programunk, minden perc pihenő számít.”

Ezzel együtt persze az óvatosság sem árt, hiszen a Nervi február elején legyőzte a Reccót. Madaras akkor (is) öt gólt lőtt, de a csapata 6–2-ről is képes volt elveszíteni a meccset (9–10). Azon a derbin Madaras beszámolója szerint harmadik negyedtől „mintha a két csapat kicserélődött volna, egyszerűen semmi nem jött össze nekünk, a Nervi pedig minden támadásából gólt lőtt. Ha lefordultak, biztosan bement, ha előnyt kaptak, vagy belőtték, vagy szöglet lett a lövésből, és ott maradtak a kapunk előtt… Szégyellhettük magunkat a végén!”

Most aligha kell pironkodnia Madarasnak és társainak.

OLASZ BAJNOKSÁG
Férfiak. Negyeddöntő, első mérkőzések: Posillipo–Florentia 13–8, Savona (Kásás Tamás)–Cremona (Varga I Zsolt 3) 14–14 – hosszabbítás után, ötméteresekkel: 22–21, Brescia–Chiavari (Märcz Tamás 3) 15–7, Recco (Madaras Norbert, Szívós Márton)–Nervi 12–4. A párharcok két nyert mérkőzésig tartanak.
Nők. 19. forduló: Fiorentina (Drávucz Rita 7, Stieber Mercedes 3)–Athlon 90 Palermo 25–3, Volturno (Tóth Noémi 2, Valkay Erzsébet, Tóth II Andrea)–Orizzonte Catania 4–11. Az állás: 1. Orizzonte Catania 55 pont, 2. Fiorentina 50, 3. Padova 36 (173–139), 4. Volturno 36 (171–150)